Aj keď sa nám niektoré z týchto cvičení môžu zdať zbytočné alebo spočiatku ťažké, sú veľmi efektívne. Vďaka nim sa dokážeme postarať o našu myseľ a zachovať si jasnosť myslenia.
Zachovať si jasnú myseľ je veľmi dôležité k tomu aby sme sa cítili dobre a tiež prispieva k tomu aby sme si aj v starobe udržali určitú nezávislosť.
Vďaka týmto štyrom cvičeniam nestratíte jasnosť myslenia ani v ďalekej starobe.
1. Viacfarebný text
Na tomto obrázku, môžete vidieť niekoľko slov napísaných v rôznych farbách.
Začnite hovoriť nahlas farbu, ktorou je napísané každé slovo. Robte to dovtedy, kým neprídete na koniec a potom zopakujte rovnaké cvičenie ale v opačnom poradí.
Takýmto spôsobom budete trénovať obe hemisféry mozgu, z ktorých jedna je zodpovedná za čítanie a druhá za vnímanie farieb.
Na prvý pohľad to môže byť ťažké, ale toto cvičenie je veľmi užitočné pri prevencii choroby, akou je Alzheimerova choroba.
Toto jednoduché cvičenie vám pomôže:
– vytvoriť nové spojenia medzi dvoma hemisférami mozgu
– trénovať množstvo zručností, ako je koncentrácia a zmena predmetu pozornosti.
2. Schulte tabuľka
Ak chcete vykonať toto cvičenie, známe ako tabuľka Schulte, musíte sa sústrediť na číslo v strede. Okrem toho, že sa pozeráte na číslo 19, máte aj ďalší cieľ: nájsť číslo 1 a všetky ostatné čísla vo vzostupnom poradí. Pre to je najlepšie upierať oči na každé nové číslo. Úlohu môžete skomplikovať tým, že nakreslíte novú tabuľku s ľubovoľným poradím čísel.
Výhodou tohto cvičenia je zvýšenie rýchlosti, s akou váš mozog spracováva informácie, ako aj trénovanie periférneho videnia.
3. Prstové značky
Toto jednoduché cvičenie sa vykonáva vlastnými prstami. Najprv zložte prsty pravej ruky do symbolu „mier“. Nato z prstov ľavej ruky vytvorte znak „OK“. Teraz vymieňajte ruky a opakujte toto cvičenie niekoľkokrát. Keď budete trénovať s obidvomi rukami samostatne, vyskúšajte tieto znaky vytvoriť na oboch rukách súčasne.
Výhody tohto cvičenia:
– Zvýši sa schopnosť sústredenia
– Zvýši sa pozornosť a schopnosť rýchlo prejsť z jednej úlohy do druhej
Obidva tieto ciele sa nedosahujú ľahko práve kvôli nedostatku synchrónnosti.
4. Synchrónne písanie
Synchrónne písanie dokonale sleduje našu pamäť. Ak chcete vykonať toto cvičenie, vezmite 2 hárky papiera a do každej ruky – uchopte pohodlný písací nástroj. Budete musieť začať kresliť geometrické tvary s obidvomi rukami naraz. Môžete tiež písať písmená alebo slová rovnakej dĺžky ale všetko súčasne. Vaše konanie musí byť absolútne synchrónne, inak toto cvičenie nebude mať pozitívny účinok.
Takéto synchrónne písanie naučí váš mozog vykonávať niekoľko úloh naraz, aby sa súčasne aktivovali obe hemisféry.
Ďalšie tipy
Trénujte svoju nedominantnú ruku tým, že ňou budete vykonávať obvyklé rituály, ako napríklad čistenie zubov, česanie vlasov. To znamená, že ak ste si vždy čistili zuby pravou rukou, teraz to robte ľavou a naopak, kým sa váš mozog nenaučí vydávať rozkazy a vykonávať rôzne akcie, ako keby ste vždy používali obe ruky.
Môžete sa tiež sprchovať alebo vykonávať iné denné aktivity so zavretými očami.
Zmeňte trasu, keď idete do práce, do obchodu alebo na iné miesta, ktoré často navštevujete, aby ste tak aktivovali svoju pamäť. Správne stravovanie je tiež veľmi dôležité a zohráva podstatnú úlohu pri zlepšovaní pamäti.
Existujú určité živiny, ktoré zlepšujú funkciu mozgu.
Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na fosfor:
• kakaový prášok
• žĺtok
• červené ryby
• mandle
• mliečne výrobky
Mali by ste tiež jesť potraviny bohaté na draslík:
• avokádo
• banán
• pšeničné klíčky
• pomaranče
Nakoniec nezabudnite do stravy zahrnúť potraviny s vysokým obsahom horčíka:
• slnečnicové semená
• arašidy
• sója
• celé zrná
Okrem toho je tiež veľmi dôležité dať mozgu potrebné množstvo glukózy, pretože je to palivo nášho mozgu. Snažte sa vybrať také produkty, ktoré sú pomaly stráviteľné!