Brodský: Žiť je jednoduché: stačí iba pochopiť, že existujú ľudia, ktorí sú lepší ako vy. To vám veľmi uľahčí život.


1. Žiť jednoducho: stačí pochopiť, že existujú ľudia, ktorí sú lepší ako vy. To vám veľmi uľahčí život.

2. Strata nezávislosti je oveľa horšia ako strata nevinnosti.

3. Bez ohľadu na to, aká nepríjemná je vaša situácia, snažte sa z nej neobviňovať vonkajšie sily: históriu, vládu, šéfov, rasu, rodičov, fázu mesiaca, detstvo, predčasné učenie na nočník atď. V okamihu, keď na niečo prenesiete vinu, podkopávate svoje vlastné odhodlanie niečo zmeniť.

4. Svet sa už pravdepodobne nedá zachrániť, ale jednotlivec sa dá zachrániť vždy.

5. Snažte sa ignorovať tých, ktorí sa vám znepríjemňujú život. Takých ľudí sa nájde veľa, na oficiálnych aj samozvaných pozíciách. Tolerujte ich, ak sa im nemôžete vyhnúť, ale len čo sa ich zbavíte, okamžite na nich zabudnite.

6. Najistejšia obrana proti zlu spočíva v extrémnom individualizme, originalite myslenia, svojráznosti, dokonca – ak chcete – výstrednosti. V niečom, čo sa nedá napodobniť, sfalšovať, zahrať, čo nedokáže ani ostrieľaný podvodník.

7. Samota ťa naučí pochopiť podstatu, pretože aj samota je podstatou.

8. Vo svojom živote a vo svojom správaní som vždy vychádzal z tohto: ako to ide, tak to ide. Neskôr všetko aj tak viac-menej zapadne na svoje miesto.

9. Ľudia už nežijú v dobe, keď silní mali pravdu. Na to je na svete príliš veľa slabých ľudí. Jediná pravda je dobro. Na základe zla, nenávisti, hnevu – aj keby „spravodlivého“, nikto nevyhrá. Podmienky nášho bytia sú aj tak dosť ťažké na to, aby sme si ich ešte viac komplikovali.

10. Zo skúsenosti viem, že čím menej informácií náš mozog prijíma, tým silnejšie pracuje naša predstavivosť.