Ak si cez deň radi zdriemnete, určite si prečítajte tento článok


Všimli ste si niekedy, že päťminútové zdriemnutie v sede alebo polosede (niektorí ľudia dokonca dokážu spať postojačky) vám dodá viac energie ako nekonečné nočné prehadzovanie sa v pohodlnej a teplej posteli? Presne tak. Ukázalo sa, že si netreba odopierať tento pôžitok.

Ak máte možnosť, je dobré pospať si počas dňa aspoň pol hodiny. Pocítite obrovský prílev energie a elánu. Deň vám ubehne ako nič a každodenné činnosti sa vám nebudú zdať také únavné.

Aké sú ďalšie výhody spánku počas dňa?

1. V tele sa uvoľňuje hormón šťastia. Počas spánku sa aktívne produkuje serotonín. Preto sa nám po krátkom odpočinku výrazne zlepší nálada.

2. Zvyšuje sa schopnosť koncentrácie. Vedci zistili, že denný spánok zodpovedá 200 mg kofeínu. Na to stačí pospať si 1 hodinu.

Advertisements

3. Zvyšujú sa tvorivé schopnosti. Veľkí myslitelia, vedci, filozofi a umelci si často zdriemnu počas dňa. Je to krátky prerušovaný spánok, ktorý sa strieda s aktívnou činnosťou, počas ktorej sa rodia geniálne nápady. Napríklad Leonardo da Vinci si často zvykol zdriemnuť pri maľovaní svojich majstrovských skvostov.

4. Zlepšuje sa pamäť. Napríklad báseň, ktorú ste sa za ten svet nemohli naučiť, si odrazu ľahko zapamätáte po krátkom dennom odpočinku.

5. Zvyšuje sa ostrosť vnímania našich zmyslov. Jedlo chutí lepšie, hudba znie krajšie, farby sú jasnejšie.

6. Znižuje sa hladina kortizolu v tele. Ten sa počas spánku deaktivuje. Vysoké hladiny tohto hormónu môžu viesť k depresii, podráždenosti, nespokojnosti a bezdôvodnému hnevu.