10 chýb, ktoré robieva väčšina ľudí počas sprchovania


Sprchovanie je jednou z najobľúbenejších každodenných relaxačných procedúr. Napriek tomu mnohí ani netušia, že niektoré úkony, ktoré zvyčajne počas sprchovania robievame, nám väčšmi škodia než prospievajú. Dermatológovia odporúčajú zbaviť sa týchto 10 zlozvykov, ak si chcete zachovať zdravú pokožku a vlasy.

Tu je 10 škodlivých zlozvykov, ktorých by ste sa mali radšej zbaviť.

1. Vynechávanie peelingu nôh

Aby ste zabránili vzniku škodlivých baktérií a plesní, nestačí si len pravidelne umývať nohy. Treba ich dôkladne umývať mydlom, používať pritom pemzu, kefku alebo peelingový krém a venovať zvýšenú pozornosť pokožke medzi prstami. Po umytí je veľmi dôležité nohy dosucha poutierať.

2. Nechávať špongiu v sprche

Mnohí ľudia po sprchovaní zvyknú nechávať mokrú špongiu v kúpeľni. Zvýšená vlhkosť však môže vyvolať rast baktérií a plesní. Na špongii sa počas umývania zachytávajú odumreté bunky tela, ktoré môžu poslúžiť ako ideálne prostredie na šírenie škodlivých baktérií. Špongiu dôkladne opláchnite a odložte ju na suché miesto, kde môže rýchlejšie vyschnúť.

3. Príliš drsne si šúchať pokožku uterákom

Je možné, že ste sa nad tým nikdy nezamýšľali. Keď sa však po sprchovaní utierate príliš intenzívne, pôsobí to na pokožku takmer ako brúsenie šmirgľovým papierom. Poškodzuje to zmäknutú pokožku a môže spôsobiť podráždenie. Používajte mäkký uterák. Po sprchovaní sa uterákom nešúchajte, iba ho jemne pritláčajte k telu, aby sa vlhkosť vpila.

4. Umývať si vlasy každý deň

Mnohí ľudia majú vo zvyku umývať si vlasy každý deň, no dermatológovia sa už neraz vyjadrovali o škodlivosti takéto zlozvyku. Odborníci odporúčajú ľuďom, ktorí majú jemné a slabé vlasy, aby používali šampón maximálne dvakrát do týždňa. Príliš časté umývanie narúša prirodzenú tvorbu mazu vo vlasovej pokožke, ktorý napomáha udržaniu rovnováhy vody v pokožke.

5. Odkladať používanie hydratačných prostriedkov

Stáva sa, že po sprchovaní človek veľmi zmalátnie, žiada sa mu hneď si ľahnúť alebo, napríklad, pozerať televíziu. Vedie to k tomu, že mnohí ľudia odkladajú použitie hydratačných prostriedkov na neskôr. Je však potrebné aplikovať ich hneď po sprchovaní, kým je pokožka ešte trochu vlhká.

6. Neosprchovať sa po tréningu

Sprchovať sa po tréningu je nevyhnutné. Nie je to len hygienická procedúra, vďaka ktorej sa zbavujeme zápachu potu. Zvyšky potu na koži môžu vyvolávať rast škodlivých baktérií, čo môže mať za následok vznik uhrov a vyrážok.

7. Dlho sa sprchovať

Mnohí ľudia sú radi, keď môžu dlhšie pobudnúť vo vani alebo v sprche v horúcej pare. Myslia si, že je to pre organizmus prospešné. Príliš dlhé sprchovanie však môže uškodiť, pretože vám vyplavuje z pokožky prepotrebnú vlhkosť. Odborníci neodporúčajú zdržiavať sa pod sprchou dlhšie než 10 – 15 minút, vhodnejšie je však ešte kratšie.

8. Nanášať kondicionér na vrchnú časť hlavy

Keď si v sprche umývame vlasy, často nanášame kondicionér tak, že začíname na vrchhlave. Je to však veľká chyba. Aplikovanie kondicionéru bezprostredne na pokožku hlavy môže vyvolať nadmernú tvorbu kožného mazu. Radšej venujte zvýšenú pozornosť vlasom po celej ich dĺžke, no hlavne končekom.

9. Vynechať studenšiu sprchu na záver

Mnohí ľudia majú radi horúcu sprchu, po nej hneď vyskočia von a pokračujú ďalšími kozmetickými procedúrami. Pravdou je, že čo len pár sekúnd chladnejšej vody na záver sprchovania vášmu organizmu veľmi prospeje. Jednoducho pred opustením sprchy nastavte studenú vodu aspoň na 30 sekúnd. Pôsobí to povzbudzujúco, posilňuje imunitu, pomáha zbaviť sa stresu a zlej nálady.

10. Zakrúcať si dlhé vlasy do uteráka

Ide o ešte jeden veľmi rozšírený a škodlivý zlozvyk. Ak máte vo zvyku hneď po umytí si vlasy tuho zakrútiť do uteráka, môžete si ich tak veľmi poškodiť. Je lepšie jednoducho nechať vpiť prebytočnú vlhkosť, vlasy nešúchajte a ani ich nezakrúcajte do uteráka.