Najhoršie, čo sa môže akémukoľvek „srdciarovi“ stať je, že v okamihu smrteľne nebezpečného infarktu zostane úplne sám.
Pacient má od okamihu, kedy si uvedomí, že sa s jeho „srdcom deje niečo zlé“ až do okamihu, kým nespadne v bezvedomí na podlahu asi 10 sekúnd.
Ako sa však hovorí, pred ničím sa netreba vzdávať, a vždy je lepšie sa na takýto scenár vopred pripraviť.
Čo teda robiť, keď sa vám pred očami zrazu všetko „zahmlie“ a tlkot srdca je akýsi zvláštny? Začnite silno a nahlas kašľať!
Čím častejšie a čím silnejšie, tým lepšie. Pred každým zakašlaním sa čo možno najviac zhlboka nadýchnite. A potom kašlite tak silno a tak dlho, akoby ste chceli vypľuť hlien, ktorý sa vám usadil hlboko na pľúcach.
Ideálne by bolo, ak by ste dokázali zakašlať každé dve sekundy, a to bez prerušovania, až kým sa váš srdečný rytmus nevráti do normálu alebo do miestnosti nevstúpi niekto, kto vám môže zavolať sanitku.
Ako to všetko funguje?
Po prvé, hlboký nádych umožňuje kyslíku preniknúť hlbšie do pľúc a rýchlejšie sa rozšíriť po celom tele. Pri zlyhávaní srdca je to veľmi dôležité.
Po druhé, vždy, keď zakašlete, dochádza určitým spôsobom k umelej masáži srdca, ktorým ho stimulujete a bránite mu, aby sa zastavilo.
Samozrejme, že tento problém nie je sám o sebe možné takýmto spôsobom vyriešiť. Preto, akonáhle sa budete po tomto postupe cítiť o trochu lepšie, ihneď zavolajte do nemocnice. Získali ste tým čas, aby ste sa do nej vôbec dostali.
Kardiológovia hovoria, že ak sa o túto informáciu podelíte aspoň s 10 ľuďmi, minimálne jednému z nich tým zachránite život. Podeľte sa!