Sila rána: prečo je také dôležité vstávať o piatej ráno


Pri príliš aktívnom životnom štýle sa môže zdať, že na všetko, čo treba urobiť, máme neustále málo času. Avšak kľúčom k zvýšeniu výkonnosti môže byť efektívne využitie ranných hodín.

Prezidentka siete kaviarní Starbucks Мichael Gaas už 15 rokov vstáva každý deň o 4:30 ráno, aby pracovala.

Gretchen Rubin, obľúbená autorka viacerých projektov, vstáva o šiestej ráno a pracuje hodinu pred tým, ako začne vstávať jej rodina. Odborníčka na časový manažment, Laura Vanderkam, vo svojej knihe Pred raňajkami upozorňuje, že ak chcete úspešne podnikať, musíte sa naučiť vstávať skoro ráno, a to z niekoľkých dôvodov.

Prečo je dôležité zavčasu vstávať?

Sústredenie. Deň každého zaneprázdneného človeka sa veľmi rýchlo zaplní povinnosťami, a preto je ráno ten najproduktívnejší, ale aj najpokojnejší čas na to, aby sme robili veci, ktoré si vyžadujú prácu mozgu na plné obrátky v tichu a samote.

Sila vôle. Človek má ráno mozog na vrchole aktivity a najjasnejšiu myseľ. Preto dokonca ľudia, čo majú spánkový režim „sovy“, robia veci rýchlejšie a kvalitnejšie v dopoludňajších hodinách.

Advertisements

Pozitívne naladenie. Práve ranné hodiny určujú, v akom duchu sa bude niesť celý zvyšok dňa. Preto keď vstanete skôr a všetko porobíte, táto činnosť vám prinesie väčšie uspokojenie a viac výsledkov pri dosahovaní vašich cieľov.

Mnohí pri myšlienke na to, že by mali vstávať na svitaní, dostávajú husiu kožu. Jestvuje však zopár metód, ako sa môže zarytá „sova“ zmeniť na „ranné vtáča“ v záujme zvýšenia efektivity malého podnikania.

Ako sa naučiť vstávať o piatej ráno?

1. Časový harmonogram. Jedným z dôvodov, prečo ľudia neradi vstávajú skoro ráno, je to, že sa ukladajú na spánok príliš neskoro. Časový harmonogram pomôže zistiť, do akej miery sa efektívne využíva čas v priebehu dňa. Väčšina ľudí, čo ponocujú a snívajú o tom, že si založia úspešný biznis, zistí, že mrhajú časom na zbytočnosti. Еšte pred troma rokmi som aj ja vysedával v práci do neskorej noci.

2. Ideálne ráno. Predstavujte si, čo by ste robili, keby ste mali zopár hodín denne nazvyš. Išli by ste si zacvičiť namiesto krátkeho strečingu? Prečítali by ste noviny namiesto letmého pohľadu na titulky? Takáto predstava je veľmi stimulujúca, zvlášť pre podnikateľov.

3. Plánovanie ranných hodín. Aby ste sa naučili zavčasu vstávať, je dôležité už večer sa pripraviť na ranné aktivity. Znamená to, že ak ste sa rozhodli pre ranný beh, potom je dobré vopred si pripraviť oblečenie a pod.

Advertisements

4. Pomalá zmena zvykov. Ak ste naučený vstávať o 7:30, netreba si hneď nastaviť budík na piatu ráno, pretože ho hneď vypnete a vrátite sa do ríše snov o úspešnom podnikaní. Namiesto toho si nastavte zvonenie o 10 minút skôr, aby ste si postupne zvykli na nový režim.

Ja sa zobúdzam každý deň medzi piatou a šiestou ráno. Som veľmi spokojný s výsledkami, aj so svojím efektívnym trávením času, a to odporúčam robiť aj vám. Vďaka využívaniu ranných hodín sa dá dosiahnuť nemálo úspechov v práci. Odporúčam ráno si pozrieť motivačné video a počúvať dobrú hudbu.

Vstávajte zavčasu a veľa šťastia!