Keď sa zdá, že všetko je stratené a neoplatí sa žiť…


„Toto je výňatok z denníka mojej starej matky zo 16. septembra 1977. Čítal som to asi pred 10 rokmi. Vždy mi bude pripomínať, že sú veci, za ktoré človek musí byť vďačný. A bez ohľadu na to, ako sa cítim dobre alebo zle, musím sa každý deň zobudiť a poďakovať za život, pretože niekde zaň niekto zúfalo bojuje, “píše bloger Mark Černov.

1. Bolesť je súčasťou rastu

Život niekedy zatvára dvere, pretože je čas dvihnúť sa a ísť. A to je dobré, lebo častokrát sa nerozhýbeme, ak nás nedonútia okolnosti.

Keď prídu ťažké časy, pripomeňte si, že žiadna bolesť neprichádza len tak, bez dôvodu. Choďte preč od toho, čo vás bolí, ale nikdy nezabudnite na lekciu, ktorú vás naučí.

To, že bojujete, neznamená, že zlyhávate. Každý veľký úspech si vyžaduje poriadny boj. Dobré si vyžaduje čas. Buďte trpezliví a verte si. Všetko bude v poriadku; s najväčšou pravdepodobnosťou nie okamžite, ale nakoniec bude všetko ok … Pamätajte si, že existujú dva druhy bolesti: bolesť, ktorá bolí a bolesť, ktorá vás zmení. Keď prechádzate životom, namiesto toho, aby ste bolesti odporovali, pomôže vám rozvíjať sa.

2. Všetko v živote je dočasné

Kedykoľvek prší, viete, že dážď skončí. Zakaždým, keď sa zraníte, rana sa zahojí. Po tme sa vždy objaví svetlo – pripomína vám to každé ráno, ale často sa zdá, že noc bude trvať navždy. To sa ale nestane! Nič netrvá večne.

Takže, ak je teraz všetko v poriadku, užívajte si to. Pretože to nebude trvať večne. Ak je práveže všetko zlé, nezúfajte si, pretože to tak nebude naveky. To, že život aktuálne nie je jednoduchý, ešte neznamená, že sa nemôžete usmiať.

Ak vás niečo trápi, nezabráni vám to usmievať sa. Každý okamih vám dá nový začiatok a nový koniec. Každú sekundu získate druhú šancu. Stačí je len využiť.

3. Nepokoj a sťažnosti nič nezmenia

Tí, ktorí sa najviac sťažujú, dosiahnu najmenej. Vždy je lepšie pokúsiť sa urobiť niečo viac a zlyhať, ako pokúsiť sa uspieť bez toho, aby sme niečo urobili.

Ak ste aj prehrali, nič nie je stratené ale je po všetkom, ak budete nariekať.

Ak v niečo veríte, snažte sa naďalej a opätovne to skúšajte. Nezáleží na tom, čo sa stane z dlhodobého hľadiska, nezabúdajte na to, že skutočné šťastie príde až vtedy, keď sa prestanete sťažovať na svoje problémy a začnete byť vďační za všetky problémy, ktoré nemáte.

4. Vaše jazvy sú symbolom vašej sily

Nikdy sa nehanbite za jazvy, ktoré vám život zanechal. Jazva znamená, že bolesť už viac neexistuje a rana sa zahojila. To znamená, že ste porazili bolesť, dostali ste lekciu, stali sa silnejšími a posúvate sa vpred. Jazva je vytetovaný triumf. Nedovoľte, aby vás jazvy držali v zajatí ako rukojemníkov. Nedovoľte im, aby ste kvôli nim žili v strachu. Začnite ich vnímať ako symbol sily.

5. Každá malá bitka je krokom vpred

V živote nie je trpezlivosť rovná očakávaniam; je to schopnosť udržiavať dobrú náladu a tvrdo pracovať aby ste dosiahli vaše sny. Preto, ak začnete, vydržte kráčať celú cestu. V opačnom prípade nemá zmysel začínať.

6. Negatívna reakcia iných ľudí nie je váš problém

Verte si, aj keď vás obklopuje zlé. Usmejte sa, keď sa vás ostatní snažia poraziť. Je to ľahký spôsob, ako si udržať svoje vlastné nadšenie. Keď o vás ostatní ľudia hovoria v zlom, zostaňte sami sebou. Nikdy nikomu nedovoľte, aby vás zmenil. Nemôžete si všetko pripúšťať príliš blízko k srdcu, aj keď sa zdá, že je to osobné. Nemyslite si, že ľudia pre vás niečo robia. Robia to pre seba.

7. To čo sa má stať, sa stane

Silu získate, keď sa vzdáte kriku, sťažností a začnete sa usmievať, čo ocení aj váš život. V každom boji, ktorému čelíte, sú ukryté požehnania, musíte však byť pripravení otvoriť svoje srdce a myseľ, aby ste ich videli. Nedokážete zabrániť veciam aby sa stali. Môžete to len skúsiť.

V určitom okamihu musíte cúvnuť aby sa udialo to, čo sa udiať má.

8. Jednoducho pokračujte v pohybe

Nebojte sa pohnevať. Nebojte sa znova milovať. Nedovoľte, aby sa trhliny vo vašom srdci zmenili na jazvy. Pamätajte si, že sila narastá každým dňom. Pochopte, že odvaha je krásna. Nájdite vo svojom srdci to, čo vyčarí na druhých úsmev.