7 návykov, ktoré kradnú vaše šťastie


Zvyk je naša druhá povaha. Ovplyvňuje nás tak výrazne, že udáva smer celého nášho života. Stačí niekoľko návykov a život sa stane buď ľahším alebo oveľa ťažším. Toto je 7 návykov, ktoré vo vás najrýchlejšie vyvolajú pocit nešťastia. Zbavte sa ich a pocítite trojnásobnú dávku sily a energie:

Snaha o dokonalosť

1. Všetko je vždy ťažké, ak je človek perfekcionista. Pre takého človeka je veľmi ťažké dosiahnuť stav šťastia, pretože aj spôsob jeho dosiahnutia musí byť dokonalý. Vždy sa nájde niekto, kto je v predstavách perfekcionistu aj tak v niečom lepší – má lepší dom, byt, kariéru, rodinu, účes. Chvíle šťastia sú pre takého človeka veľmi prchavé a vzácne – len vtedy, keď má pocit, že niečo perfektne zvládol, a aj to len dovtedy, kým neuvidí, že niekto iný to zvládol ešte lepšie.

Kontakt s ľuďmi, ktorí sú stále s niečím nespokojní

2. Človek je spoločenský tvor. Nemôžeme sa úplne zriecť spoločnosti iných ľudí a žiť ako pustovníci, ktorí nikoho a nič nepočúvajú. Ľudia, s ktorými sme v kontakte, nás dokážu dosť ovplyvniť. Ako sa dá byť šťastným, ak vám neustále niekto hovorí, že život je príšerný, väčšinou nespravodlivý a krutý? Pre niektorých ľudí sú tieto myšlienky a názory dominantné a vzťahujú sa úplne na všetko. Najlepšie je vyhýbať sa spoločnosti takých ľudí a vylúčiť tento informačný šum zo svojho „poľa“. Ak je to však váš vnútorný hlas, budete musieť na sebe poriadne popracovať.

Neustále sa v mysli zaoberať minulosťou a budúcnosťou namiesto prítomnosti

3. Každý pozná pravidlo „tu a teraz“. Tým, že sa sústredíme na myšlienky na budúcnosť alebo minulosť, strácame zmysel pre okamih, ktorý sa odohráva v tom najdôležitejšom čase – „teraz“. Zvykneme sa upriamiť na negatívne veci a oveľa menej si spomíname na pekné chvíle. Máme sklon premýšľať o tom, prečo nám niečo nevyšlo, prečo sme boli odmietnutí, prečo sme neurobili správnu vec. Staré krivdy, neúspechy – to všetko nám ukrajuje veľký kus z nášho pocitu šťastia „tu a teraz“. Všetko chce svoj čas – smútok, analýza, vyvodenie záverov, no a potom treba ísť ďalej.

Porovnávanie seba a svojho života s ostatnými

4. Niekto iný má vždy niečo lepšie, aj keď v iných oblastiach života môže byť oveľa horší ako vy. Neustále porovnávanie sa s niekým iným je vo všeobecnosti hrozný zlozvyk. A čím častejšie ste v porovnávaní s niekým boli lepší, tým viac vás bude bolieť, ak sa ukáže, že niekto je lepší ako vy.

Sústreďovanie sa na negatívne veci v živote

5. Netreba chodiť ďaleko – postavte sa do radu, v ktorom je veľa dôchodcov a tetušiek v preddôchodkovom veku, ktorí sa dozvedajú hlavné správy z televíznych a rozhlasových relácií. Všade sa hovorí o tom, že všade dookola sa kradne a zabíja, vyhadzujú ľudí z práce a „najlepší“ kamaráti kradnú iným ľuďom spod nosa manželov či manželky. Potom nasleduje tradičný monológ na tému „Za socializmu nič také nebolo“. Babička tým žije deň čo deň a tieto správy sú pre ňu celý jej život. Rovnako ako pre jej babičku, pre ktorú bola mládež „za socializmu“ nemorálna, a tak môžeme pokračovať ďalej až do stvorenia sveta.

Závislosť na názoroch iných

6. Skôr než niečo urobíte, si pomyslíte: „Čo si ľudia pomyslia (povedia)? Možno máte pocit, že ste stredobodom pozornosti mnohých ľudí, a tým, že porušíte štandardné hranice správania, spustíte mechanizmus odsudzovania. Ak sa aj pokúšate urobiť niečo nové, robíte to skryto od očí verejnosti. Neustále obzeranie sa a pokukovanie po ľuďoch okolo vás je zjavnou prekážkou osobného rozvoja, a teda aj šťastia.

Komplikovanie života

7. Život je zaujímavý, ale aj neuveriteľne komplikovaný. Najzaujímavejšie však je, že väčšinu ťažkostí a „neprekonateľných“ prekážok si spôsobujeme sami.