5 jednoduchých pravidiel šťastia od 92-ročnej ženy


92-ročná drobná pani je ráno o ôsmej už kompletne oblečená, vlasy má úhľadne učesané a je decentne nalíčená, hoci už zle vidí. Táto žena je pripravená presťahovať sa do domova dôchodcov.

Prednedávnom jej zomrel manžel a ona nemá na výber. Napriek dlhým hodinám trpezlivého čakania sa len milo usmiala, keď jej oznámili, že jej izba je pripravená.

Cestou k výťahu jej opísali jej malú izbičku, aj to, ako vyzerajú záclony na oknách. „Ach, tie sa mi budú páčiť,“ odpovedala žena s nadšením osemročného dieťaťa, ktoré práve dostalo do daru šteniatko.

„Pani Jonesová, radšej si všetko pozrite na vlastné oči… Len chvíľu počkajte.“

„Na tom nezáleží,“ odpovedala. Šťastie je niečo, o čom sa rozhodnete vopred. To, či sa mi v novom byte bude páčiť, nezávisí od toho, ako je usporiadaný nábytok, ale od toho, ako funguje moja myseľ. Už som sa rozhodla, že budem mať rada túto izbu. Takéto rozhodnutia robím každé ráno – hneď po prebudení. Mám na výber: môžem stráviť celý deň v posteli, myslieť na svoje choroby a časti tela, ktoré ma už neposlúchajú, alebo môžem vstať z postele a prežívať radosť a vďačnosť za tento deň. Každý deň beriem ako dar, a kým som nažive, sústredím sa na daný deň a na pekné spomienky, ktoré som si uchovala.

A tiež povedala: „Staroba je ako bankový účet: vyberáte z neho peniaze, ktoré ste naň vložili. Preto vám radím, aby ste na svoj bankový účet spomienok vložili čo najviac šťastných chvíľ. A ja si naň ešte stále ukladám.“

Potom rozprávala o svojich 5 jednoduchých pravidlách, ako byť šťastný:

1. Očistite svoje srdce od hnevu.
2. Očistite svoju myseľ od starostí.
3. Snažte sa žiť čo najjednoduchšie.
4. Snažte sa dávať čo najviac.
5. Neočakávajte príliš veľa.