Život sa vám zlepší sám, ak použijete tri taoistické pravidlá ,,nečinnosti“


Prebudili ste sa niekedy ráno s myšlienkou, že ste stratili kontrolu nad svojím životom? Zrazu nemôžete ani posúdiť, čo je dobré a čo je zlé. Každý z nás má také dni a vedzte, je to úplne normálne.

Ak ste sa rozhodli zmeniť situáciu, ste v polovici cesty. Zostáva už len maličkosť: pochopiť, ako to urobiť.

Všetci odvážne bojujeme so svojimi démonmi. Každý deň a každý svojím vlastným spôsobom. Vaše úsilie, veľké i malé, si zaslúži pochvalu a potlesk.

Podstatou východnej filozofie je, že tajomstvo kontroly nad vaším životom nespočíva v činoch. Samozrejme, toto tvrdenie nijako nesúvisí s kľúčovými pojmami západnej civilizácie, ako napríklad „bez práce nie sú koláče“ a večný hon za úspechom. „Nečinnosť“ je „pilierom“ taoistickej filozofie. Toto sa nazýva Wu-Wei alebo „činnosť prostredníctvom nečinnosti“.

Takzvaná „nečinnosť“ je presne to, čo dáva silný impulz pre činnosť.

Skladá sa z troch etáp: Dôverovať, vážiť si a jednoducho žiť.

Dôverovať

Pamätajte si, že čo sa stane vo vašom živote, stane sa to z nejakého dôvodu. Preto dôverujte situácii a akceptujte ju.

Ak niečo nespĺňa vaše očakávania, asi to nepotrebuje.

Nedovoľte, aby vás problémy položili na lopatky, v žiadnom prípade sa nevzdávajte. Naučte sa akceptovať to, čo ste dokázali zmeniť. Hlavne pokojne.

Vaša myseľ vám bude miešať karty, ale nemali by ste z toho byť sklamaní. Hlavne nepodľahnite pokušeniu vzdať sa.

Dôverujte svojej intuícii a vesmír urobí zvyšok.

Dôverovať tomu, čo sa práve deje, je najlepšia vec akú môžete robiť, keď ste zmetený alebo prežívate ťažké obdobie.

Nech sa stane čokoľvek, na tvári by vám nemal chýbať úsmev. Život je krásny, nezabúdajte.

Vážte si, čo máte

Všímajte si aj tie najmenšie detaily a buďte za ne vďační osudu: za jasnú oblohu nad hlavou, vôňu vzduchu po daždi, štebotanie vtáčikov a taktiež buďte vďační za autobus, ktorý nemeškal a prišiel načas.

Ďakujte za všetko, čo máte, a čoskoro si všimnete, že ste sa prestali sťažovať na život a na to, že niečo máte alebo nie.

Stačí zmeniť uhol pohľadu, pod ktorým sa pozeráte na život. Vnímajte ho ako veľký dar, nie ako miesto, kde sa musíte neustále trápiť s prekážkami.

Spočiatku to nebude ľahké. Ale verte, toto je cesta, ktorou by ste mali ísť.

Vážte si tých ľudí, ktorých milujete. Hovorte s nimi o vašich pocitoch, dávajte im pocítiť teplo lásky. Život sa môže kedykoľvek obrátiť naruby alebo skončiť sa a vy si nikdy neodpustíte, že ste nemali čas niečo tomu druhému povedať. Denne im pripomínajte, aby si vážili, čo majú. Hovorte im ako veľmi ich milujete. A čo je najdôležitejšie – naučte sa odpúšťať. Aj keď nemôžete zabudnúť.

Jednoducho žite

Cogito ergo sum – Myslím, teda som. Povedal René Descartes. Tak premýšľajte. Premýšľajte nad svojím životom. Analyzujte minulosť a pokúste sa predstaviť si lepšiu budúcnosť.

Len si predstavte, koľko transformácií atómov nastalo vo vesmíre, aby ste vznikli a formovali sa! Áno, už len to by vás malo prekvapiť a priniesť vám radosť a šťastie.

Prvý krok, ktorý musíte urobiť je:

Predstaviť si svoju budúcnosť, ale buďte opatrní – nenechajte sa uniesť víziami a fantáziami. Nie všetko čo ste si v hlave vizualizovali sa môže a má stať. Koniec koncov, život nie je domino hra.

Na všetko sa pozerajte srdcom a buďte vďační za súčasný okamih. Vaša intuícia, ktorá je tak nevysvetliteľná ako existencia Boha, vás bude sprevádzať životom. Veľmi skoro si všimnete, že vôkol vás sú nové príležitosti a šance.

Život nie je seriál s hŕbou nepríjemností a problémov. Ako Rudy Francisco napísal:

„Nezáleží na tom, či je vaše pohár napoly prázdny alebo napoly plný. Hlavne, že máte vodu.“

Vypite ho a prestaňte sa sťažovať na život.

Svaly vznikajú z mnohých hodín tréningu s činkami, ktoré sú na to vytvorené. Preto, ak máte pocit, že vaše bremeno je príliš ťažké, postavte sa rovno, zdvihnite bradu hore. Toto je také cvičenie.

Keď sa svet okolo vás zrúti, pozrite sa na trosky a potom z neho vybudujte niečo nové. Všetko môže začať vždy znova.

Pamätajte si, že ste stále tu. Ľudské srdce bije asi štyri tisíc krát za hodinu.

Každý tlkot srdca, každé nahmatanie pulzu doslova kričí: „Ste stále nažive!“

Ste stále živí. Stavajte na tomto základe.