Tri úrovne duše – tri úrovne reči. Aká je naša úroveň rozvoja duše?


Človek môže byť pekný a krásne oblečený. Alebo môže nosiť skromné šaty a nelíši sa v kráse. Akonáhle však prehovorí, je jasné, čím je jeho duša. Úroveň rozvoja duše sa prejavuje v reči.

V najvyššom štádiu vývoja duše je reč človeka zvyčajne tichá a pokojná. Jasná a zreteľná. Váži slová. V jej prejave je veľa metafor a porovnaní, to je zaujímavé. Takáto osoba nebude nikoho urážať alebo ponižovať. Vyhýba sa hrubostiam a ostrým slovám, hoci hovorí pravdivo. Humor je jej neoddeliteľnou súčasťou, ale najčastejšie sa smeje sama na sebe. Po rozhovore s takou osobou máte lepší pocit, podobne ako po vypočutí si dobrej hudby alebo po vzhliadnutí skvelého filmu. Dozviete sa niečo nové, duša bude pokojnejšia. Vďaka slovu, získavajú jej vlastné slová silu. Títo ľudia sú aj veľmi citliví. Ak blízko nich niekoho urážajú alebo niekomu ubližujú, sú z toho fyzicky chorí. Jednoducho zlo im škodí. Môžu dokonca ochorieť.

V druhej fáze vývoja duše je ľudská reč aktívna a energická. Niekedy dokonca až príliš veľa. Človek môže hovoriť o rôznych témach, ale častejšie sú to peniaze, politika, osobné vzťahy a zdravie. Vyjadruje svoje názory, dokáže argumentovať a vyvracať nepravdy. Taký človek rád vtipkuje, ale najmä na adresu iných. Príde mu to obzvlášť smiešne. Tento človek má sklon ku kritike, ale ak niekto kritizuje jeho príhovor, okamžite sa naštve a urazí. Ľahko hovorí o sexe a má sklon rozoberať svoje osobné veci na verejnosti. Po rozhovore s takou osobou sa cítite unavení, hoci spočiatku to môže byť zaujímavé – hovorí príliš veľa …

Najnižším stupňom vývoja duše je hrubá reč a vulgárne výrazy. Človek len ťažko hľadá slová. Jeho slovná zásoba je biedna. Ale on majstrovsky prisahá, že vie veľa slov. Humor je spájaný s témami smrti a násilia, so zradou – tieto príbehy sú tomuto človeku veľmi blízke. Neustále diskutuje o druhých a prechádza klebety, fámy a ohováranie. Jeho reč je nasýtená závisťou a hnevom, otravovaním a sťažnosťami. Hneď ako otvorí ústa, akoby sa v miestnosti rozšíril nepríjemný zápach. Je neznesiteľné byť v jeho blízkosti, podobne ako v prípade smetných košov.

Tu sú tri fázy vývoja duše, ktoré môžu byť rozpoznané ľudskou rečou.

Aj my sami môžeme prechádzať z jednej fázy do druhej, dokonca aj počas dňa. Čím častejšie však padneme do tretej, nižšej etapy, tým ťažšie je vrátiť sa späť. Ľudia s vysokým stupňom duševného vývoja sú liečení svojou rečou. A ľudia v najnižšej fáze – zabíjajú a infikujú ostatných svojou vulgárnosťou. Ľudia s vysokým stupňom rozvoja duše žijú dlhšie a zriedka ochorejú, to je dobre známy fakt. Reč uzdravuje nielen ostatných, ale aj samého seba. Preto je lepšie rozvíjať sa a šplhať sa po schodoch; po schodoch tých správnych slov. Na zdravie a dlhovekosť …