Keď sme boli deti, každý dospelý nútil nás uveriť v to, že špinavá izba = špinavý rozum. Akoby, keď chceš urobiť poriadok v myšlienkach – poupratuj si v okolí.
Priznám sa, že som – horlivý fanúšik čistoty, pretože mám alergiu na prach. A mám rád skladať a prekladať svoje veci, pretože nikdy nepamätám, čo a kde položil. Ale keď som bol teenagerom, moji rodičia vždycky sťažovali, že v mojej izbe je neporiadok.
John Heltinuonger považuje, že špindírov úplne zbytočne obviňujú z lenivosti. Proste pre nich chaos – to je prirodzený spôsob usporiadania priestoru. Ale to neznamená, že majú „chaotický“ rozum!
„Žijeme vo veľmi šablónovom a predvídateľnom svete… Spoločnosť neustále usiluje vo všetkom a všade udržiavať poriadok. Ale to je len ilúzia!“, – on prehlasuje.
Tu sú tri veci, o ktorých je treba vždy pamätať, kedy sa vás pokúšajú obviniť z nadmernej dezorganizovanosti.
1. Nerobíte si starosti zo zachovania status quo.
Pedantnosť a potreba organizovanosti prezrádzajú o vás nielen to, že ste disciplinovaný ale aj veľmi úzko-zmýšľajúci človek. Ľudia, u ktorých doma vždy vládne dokonalý poriadok, jednoducho si neuvedomujú, že skôr či neskôr neporiadok sa rovnako vráti. A, že nie je možné s týmto nič urobiť.
Pokračujú robiť poriadok všade, kde sa objavujú, ale táto ich svojráznosť – je iba dôsledkom dôležitého psychologického problému: títo ľudia sa príliš silno držia toho, čo už majú a patologicky sa boja riskovať.
Pokiaľ ide o vás, nedovoľujete, aby váš život riadili „slušnosti“ a iné podmienečnosti. Viete sami ako by ste mali žiť a nemáte radi malicherných ľudí, ktorí nič nemajú, ale oni si predstavujú, akoby už mali nejaké univerzálne poznanie života.
2. Nachádzate inšpiráciu vo vašom neporiadku.
Či viete, že mnoho slávnych a úspešných ľudí boli hroznými špindírmi? Roald Dahl, J.K. Rowling a dokonca aj veľký génius Albert Einstein.
Psychológovia Erik Abrahamsom a Devid Fridman napísali na túto tému celú knihu: „A Perfect Mess: The Hidden Benefits of Disorder“. Tu sú závery, ku ktorým prišli počas práce nad ňou:
„Špinavý stôl neznamená, že človek, ktorý pri ňom pracuje – je lenivý a relaxuje. On znamená, že títo ľudia majú plné ruky práce a hlavu zaťaženú dôležitými myšlienkami. Ich záležitosti sa im zdajú viac naliehavejšie, než potreba urobiť poriadok na stole.
Prísne hovoriac, všetci kreatívni ľudia sú náchylní k neporiadku. Tu určite je akási závislosť. V neporiadku sa lepšie myslí“.
Profesorka zo školy manažmentu pri Univerzite Minnesoty Kathleen Vohs tiež skúmala tento fenomén. Aj ona si tiež všimla, že neporiadok a chaos vôkol divným spôsobom pomáhajú zvýšiť tvorivý potenciál akéhokoľvek človeka.
„Prostredie plné neporiadku inšpiruje samo sebou. Pomáha sa pozrieť na seba a svoje problémy sviežim pohľadom. A dobre organizovaný priestor – znak toho, že jeho majiteľ si myslí v prvom rade o bezpečnosti“.
3. Ste smelý a spontánny človek.
„Títo ľudia vždy plávajú proti prúdu a idú proti pohybu davu“, – potvrdzuje Heltinuonger.
Namiesto strácania času na drobné, nezmyselné veci, ste sústredení na tom, aby ste videli „celkový obraz“. Na rozdiel od milovníkov čistoty, ľudia ako ste schopní sa sústrediť na dôležitých veciach tak silno, že obáv o niečo iné mizne okamžite!
Okrem toho sú údaje, že ľudia, ktorí nemajú radi upratovať, sú podnikavejší a viac ochotní brať na seba riziko.
Nie, nemyslite si: nemáme nič proti upratovaniu! My len chceme povedať, že v chaose tiež nie je nič zlého. Tí, koho nemôžete nijako prinútiť urobiť poriadok, nemajú vás hnevať. Oni majú vás inšpirovať! Oni presne ako vy zbožňujú čistotu, ale práve teraz majú oveľa dôležitejšie záležitosti než upratovanie!
Zdá sa nám, že tento článok treba ukázať všetkým ľuďom posadnutým upratovaním a, ktorí trápia svojou požiadavkou na čistotu svojich príbuzných!
Medzi poriadkom a chaosom má byť rovnováha. Nepovažujte, akoby prvý je jednoznačne lepší ako druhý!