„Prestaňte klamať!“ – úprimný mužský rozhovor o ženskom tele


Ženy chcú byť krásne a milované. To je pochopiteľné. Nie je však jasné, prečo mnohé ženy, ktoré túžia po láske, začínajú vzťahy klamstvom.

Pozorujem okolo seba mnohé ženy, mladé aj zrelé, každá je krásna svojím vlastným spôsobom, každá je niečím výnimočná. No vidím aj to, že neprijímajú svoju prirodzenú príťažlivosť a chcú sa vylepšovať, lebo krásu chápu svojským spôsobom.

Robia si účesy, líčia sa, obnažujú si nohy, čím ochudobňujú svoju krásu, ktorou ich obdarila príroda. Pod výrazným mejkapom sú vyblednuté a rovnako nevýrazné ako barbíny na Miss Universe, ktoré priťahujú rovnakých nevýrazných Kenov, aby si zahrali štandardnú krátku manželskú hru, ktorá sa ako vždy končí sklamaním.

Nečakaj od vesmíru princa, ak nedokážeš byť princeznou bez podvádzania.

Ak sa ideš potrhať, aby si vyzerala ako modelka, ulovíš takého istého narcisa. Ak si vyhrnieš sukňu, zavadíš pančuchami o vypaseného smilníka. Ak pôjdeš do nočného klubu „na trh s mäsom“, uzavrieš lacný obchod s jednorazovým lovcom. Ak sa budeš robiť mladšou, adoptuješ si infantilného mladíka. Ak budeš chcieť manipulovať, chytíš sa na udicu takého istého prefíkanca alebo tupca a zasa budeš roniť slzy, že skutoční muži už vymreli. Nebuď prefíkaná a svet ti nebude ironicky odpovedať.

Klamstvo je príliš ostré slovo; skrýva sa za ním len strach, že sa iným budeš zdať škaredá. Chcem ťa potešiť: neexistujú škaredé ženy. Nikdy som takú nestretol. Sú len také, ktoré sa o tom snažia presvedčiť iných.

Som škaredá, a preto sa pozri, ako som si namaľovala pery, mihalnice, ako som si zväčšila dekolt a odhalila stehná. Nič iné na mne nie je, preto upri zrak na obrazovku: na obrazovke je krikľavá reklama a za obrazovkou sú len drôty a prach.

Zaujímam sa o ženu pre jej tvár. Nevzrušuje ma jej postava a už vôbec nie obnažená. Nie je to zaujímavé, je to v nevhodnom čase a nemiestne. Príťažlivosť sa prejavuje oveľa hlbšie. To, čo priťahuje, je vnútorné svetlo, ktoré má zdroj kdesi v ženskom bruchu.

Muž sa zamiluje do prirodzenosti ženy a jej tvár a postavu obdivuje až potom.

Básnici, ktorí ospevujú štíhly pás, kypré pery a dlhé mihalnice, jednoducho opisujú odraz tohto svetla na ženskom tele. Zamilovaný muž sa bude rovnako nadchýnať štíhlosťou aj okrúhlymi tvarmi a sám bude prekvapený, ako sa rozplynuli jeho vopred sformované predstavy o kráse: Bol som si istý, že nie je môj typ.

Mne sa javia ako najkrajšie gravidné ženy. Takej žene nezáleží na zovňajšku, jej myšlienky sa upierajú do vnútra, na dieťatko, celý jej život smeruje do vnútra, počúva sama seba, hladí si bruško, pomaly kráča a je tak dojímavo nemotorná. Je si vedomá tohto daru a žiari ženskosťou. Tváre mužov sa pri pohľade na tehotné ženy menia, stávajú sa silnejšími, ušľachtilejšími. Je to badateľné a veľmi pekné.

Moja najobľúbenejšia časť ženského tela je bruško. Mäkký, mierne zaoblený, tajomný kopček, ktorý v sebe ukrýva nevýslovné poklady. Tu sa začína žena, jej sila, jej príťažlivosť. Nie nadarmo sú ženské praktiky spojené s uvoľňovaním napätia v bruchu, s brušným tancom, brušným dýchaním a tak ďalej.

Zrelá žena vytvára polaritu a priťahuje zrelú mužskú energiu.

My muži nevnímame krásu len očami. To by bolo príliš banálne. Skúmame každý pohyb: otočenie hlavy, chôdzu, polohu kolien v sede, hlas. Cítime pôvab. Ten sa nedá skopírovať, kúpiť, naučiť od modeliek, ktoré, mimochodom, majú vynikajúce spôsoby, ale nie pôvab. Gracióznosť je jedinečná, každá žena je ňou obdarená, ale môže byť uzavretá pod tvrdým bruchom, pod trpkým presvedčením.

Sedím v kaviarni a pozorujem ženy okolo seba. Je ich tu asi sto – pekné, škaredé, vkusne aj nevkusne oblečené, nalíčené aj nenalíčené, s piskľavým alebo hrdelným hlasom. Je to jednoducho kaviareň, všetky tu sedia s priateľkami a s kapučínom. Sú prirodzené, vo všeobecnosti ženy v Berlíne nie sú veľmi afektované.

Zastavím sa pohľadom na ktorejkoľvek z nich, zbystrím pozornosť a vnímam spoločenskosť, maniere, povahu.

A vtom sa zjaví ona: krásna žena. Začínam cítiť jej príťažlivosť, jej jedinečnú hodnotu, jej jemnosť a hĺbku. Uvedomujem si, že ak takto vnímame ženu, môžeme sa zamilovať prakticky do ktorejkoľvek z nich. Čím menej sa skrývajú, tým ľahšie sa do nich zamilujeme.

Žena to má ľahšie ako muž. Nepotrebuje sa niekým stať. Stačí, aby bola a už je celá, dostačujúca a krásna bytosť. Muži sú jednoliati, ale len na prvý pohľad. My sa chytíme na to, čo vidíme, ale ceníme si niečo úplne iné. Muž aj tak raz nájde, rozozná a dešifruje vašu krásu, ak ho nebudete miasť a prekážať mu v tom.

Na každú krásu sa nájde milujúci obdivovateľ, básnik alebo princ, čo len chcete. Netreba ju ukazovať, predvádzať, skresľovať. Stačí len byť.