Pred 400 rokmi napísal samuraj 20pravidiel večnej múdrosti, ktoré sú aktuálne aj dnes


Musashi Mijamoto, tiež znamý ako bennosuke Mijamoto, bol jedným z najväčších japonských šermiarov 17.storočia. Dokonale ovládal meč a bol skúseným bojovníkom, ktorý nemal páru. Patrí mu rekordný počet víťazstiev v dueloch — okolo 60.

НезадолгоKrátko pred smrťou napísal knihu «Cesta krácania o samote», v ktorej opísal svoju životnú filozofiu.

Vo svojom jadre je to konfucianizmus a taoizmus. Napriek tomu, že prešlo niekoľko storočí, kniha nielenže nestratila na aktuálnosti, ale práve naopak, dáva čoraz viac odpovedí na otázky, ktoré trápia každého z nás.

Z knihy sme vybrali 20 najdôležiteších bodov a prispôsobili ich modernému životu.

1. Naučte sa prijímať život taký, aký je.

Ak sa priveľmi obávate o ďalekú budúcnosť, zasieva to do vašej duše len nepokoj a úzkosť. Budete v neustálom strese. Aby ste si zachovali pokoj mysle, mali by ste sa naučiť prijímať živor taký, aký je. Každý deň je taký, aký je.

Môžete tak ľahko a bezbolestne odolávať všetkým nepriazniám života.

2. Nehnajte sa za rozkošou posadnutosťou hladného vlka.

Príjemné veci sú dobré, keď sa v našich životoch objavujú nenápadne a prírodzene. A sa stále hľadáte, strácate schopnosť užívať si šťastné chvíle života.

V našej dobe je väčšina potešení malá, krátkodobá a čoraz viac nedostupná. Už len toto by vás malo presvedčiť, že naháňať ich nemá zmysel.

Tie najlepšie a najpríjemnejšie veci prichádzajú do nášho života nečekane a zrazu. A dokonca to môžu byť na prvý pohľad celkom bezvýznamné veci: spev vtákov a záhrade alebo lúč slnka, ktorý prenikne do miestnosti cez poodtiahnuté závesy.

3. Nebuďte impulzívni.

Skutočne, riadiť sa inštinktom a intuíciou je niekedy celkom dobré. Napriek tomu je oveľa lepšie pokojne posúdiť situáciu, vypočítať všetky možné dôsledky a až potom sa rozhodnúť.

4. Prestaňte byť posadnutí sami sebou.

Žijeme v dobe, kedy ľudia venujú hodiny svojho drahocenného času vo svojom živote foteniu dobrej selfie, ktorá nazbiera množstvo «lajkov». Všetci sa usilujeme o nejaký ideál, ktorý sme si všimli na internete.

Prečo to potrebujete? Zamyslite sa. Prestaňte stracať čas týmito nezmyselnými činnosťami a okamžite si uvoľnite čas na prítomnosť, ktorá naplní váš život a urobí vás šťastným.

5. Nedovoľte, aby žiarlivosť ovládla váš život.

Žiarlivosť v akejkoľvek forme spôsobuje posadnutosť. A posadnutosť vás zase núti myslieť zaujate a robiť nesprávne rozhodnutia.

Nikdy nedovoľte, aby tento impulz ovládol váš život!

6. Odvykajte sa od toho, že niečo veľmi chcete.

Toto je budhizmus čistej vody_ akákoľvek pripútanosť môže v konečnom dôsledku viesť k posadnutosti, ktorá vedie k zničeniu, a to celkom rýchlo.

7. Zbavte sa výčitiek.

Len čo raz pochopíte a súhlasíte s tým, že to, čo sa stalo, sa nedá zmeniť a že všetko v našom živote sa deje z nejakého dôvodu (hoci spočiatku môže byť veľmi ťažké pochopiť tento výraz), prestanete ľutovať to, čo ste urobuli.

Výčitky nám bránia vľimnúť si a vyučiť nové príležitosti, ktoré nám život ponúka. Všetky naše myšlienky totiž zamestnáva len jedna vec — žuvanie minulosti.

8. Nenechajte sa zavesiť na pocity rozchodu.

Táto položka je podobná predchádzajúcej. V našom živote sa musíte rozlúčiť so svojimi blízkymi, stáva sa to viackrát.

Pamútajte: všetko v našom živote je len k lepšiemu.

A ešte niečo: nech je bolesť akákoľvek, čas ju lieči a je veľmi účinný.

9. S nikým sa neporovnávajte.

Namiesto toho sa zamyslite nad tým, čo sa vám podarilo dosiahnuť, aj keď to bolo veľmi ťažké. A buď zvážte, že ste zdolali vrchol, alebo pokračujte v práci na sebe.

10. Nedovoľte, aby vás ovládla vášeň a inštinkt.

Človek je bytosť milujúca sexuálne radovýnky, no majster samuraj radí skutočné a nie chvílkové radovánky — sú to tie pravé.

11. Buďte vždy otvorený.

Najnemúdrejšie je skrývať sa a utekať pred príležitosťami, o ktorých si myslíte, že ich nepotrebujete. Buďte vždy otvorený novým veciam a potom bude cesta životom oveľa zaujímavejšia a šťastnejšia.

12. Nebuďte otrokom svojho prostredia.

Nenechajte sa na niečo príliš závesiť. Či už ide o osobu, společenské postavenie alebo luxusné bývanie. Život a jeho radosti sú veěmi pominutelné. Je nerozumné pripútař sa k niečomu veěmi silno.

13. Nebuďte nenásytný.

Musashi, podobne ako jeho ičiteľ Budha, dodržoval umierenosť. Jedlo je len zdrojom energie na udržanie života. Nikdy viac !

Akonáhle začnete s jedlom zaobchádzať ako so zdrojom potešenia, začnete ho vyhľadávať a konzumovať so skutočnou podadnutosťou.

14. Buďte asketický vo svojich túžbach a potrebách.

Nič na tomto svete (dokonca ani vaše telo) netrvá večne. Po živote si so sebou nezoberiete ani škatuľku od zápaliek.

Nebolo by potom múdrejšie nehnať sa za vecami ako žrút, ktorý sa nevie nasýtiť?

15. Nenechajte sa niečím uniesť len preto, že o robia ostatní.

Mali by ste veriť len tomu, čo má pre vás skutočnú hodnotu. A to by malo splniť vaše intelektuálne a duchovné potreby.

16. Buďte Bohu vďační, ale nespoliehajte sa na neho

«Boh pomáha tým, ktorí si pomáhajú» — pamätáte si toto príslovie?

Boh(ovia) — len aby nám ukázal cestu a motivoval, ale v živote sa musíte veslovať sami — nedá sa nič robiť.

17. Neboj sa smrti.

Existuje ďalší slávny samurajský sprievodca životom s názvomЕсть еще один известный самурайский путеводитель по жизни под названием «Hagakure». Hovorí tam, že do boja by ste mali vstúpiť s túžbou zomrieť a až potom vyhráte.

Jednoducho povedané, prijať smrť ako nevyhnutnosť a pravdu, krorú nikto na tomto svete nezvládol a nedude sa jej môcť vyhnať.

18. Neťahajte meč, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné.

Zabíjeť slabých a bezbranných, rovnako ako útočiť, je veľký hriech.

19. Bohatstvo nie je cieľom života.

Ak by sa všetci na svete zaoberali len tým, ako ešte viac zbohatnúť — naša spoločnosť by jednoducho prestala existovať.

Žiadne šperky ani peniaze na svete nestoja za vašu posadnutosť. Je to proste hlúposť.

20. Chraňte svou česť.

Ste váš prvý priateľ a vašou cťou je brnenie. Keď sa spochybňuje niečia česť, jej obrana vyzdvihne v človeku tie najkrajšie črty.

Dúfame, že tieto tipy vám pomôžu zlepšiť váš život, naplniť ho zmyslom a radosťou.