4 dôležité dôvody prečo je absolútne nemožné počúvať sťažnosti iných ľudí!


Čo robiť s tými, ktorí sa neustále sťažujú?

Všetci poznáme ľudí, u ktorých sa každá konverzácia upriami na ich problémy. Ide o: neustále problémy s prácou / štúdiom, osobným životom, svojím milovaným psom, dopravnými zápchami, susedmi a výronmi.

Mohlo by sa zdať, že to nie je nič, počúvať ďalší dlhý tragický príbeh problémov iných ľudí. Je to nepríjemné, áno, ale slušnosť a dobré vzdelanie nám neumožňujú takýchto ľudí odmietnuť. Avšak ich sťažnosti, nám spôsobujú obrovské ujmy na zdraví.

Prečo nemôžete počúvať sťažnosti?

Tento svet netoleruje tých, ktorí neustále plačú. Vesmír sa im prispôsobuje avšak menšie problémy sa razom zmenia na skutočné a vážne. Keď sa raz osoba začne sťažovať, vždy si nájde nové a nové dôvody aby v sťažnostiach mohla pokračovať.

Čo však spôsobuje sťažnosť tomu, kto počúva sťažovateľa?

1. Načúvajúci stráca životnú vitalitu. Všimli ste si, že sa po takýchto nezmyselných rozhovoroch cítite veľmi unavení? Sťažnosti niekoho iného z vás vysávajú energiu. Okrem toho dokážu pritiahnuť negatívnu energiu nielen k tomu, koho ste počúvali, ale aj k vám.

Advertisements

2. Jednoduchá manipulácia. Ten, kto sa sťažuje, to často robí z nejakého dôvodu, ale so sebeckými cieľmi. Očakáva, že sa budete cítiť vinní za svoje úspechy, vďaka ktorým začnete ponúkať postihnutému všetku podporu a pomáhať mu avšak na úkor seba.

3. Zhoršenie emocionálneho stavu. Naša psychika nie je po záplavách negatívnej energie ľahká. Čo vedie k pocitom viny, negatívnym myšlienkam, strate sily, citovej nerovnováhe a dokonca k narušeniu funkcie mozgu.

4. Zmena pohľadu na život. Aj keď ste nenapraviteľným optimistom, problémy ostatných ľudí váš pohľad na svet rýchlo zmenia. Naučíte sa pozerať sa naň cez tmavé okuliare a nakoniec si prestanete všímať všetko dobré, čo vás obklopuje, až sa z vás stane rovnaký hundroš akým je sťažovateľ.

Čo robiť?

Vezmite za ruku vašu zdvorilosť a naučte sa ignorovať sťažovateľa. Toto je najlepší nástroj, ktorý šetrí váš čas, silu, energiu, nervy aj mozog.

Advertisements

Tu je niekoľko dôležitých rád:

  • snažte sa obmedziť kontakt s večnými sťažovateľmi – nepozývajte ich k sebe na návštevu;
  • ponuky, vyraziť si niekde spolu, razantne odmietajte. V prípade náhodného stretnutia odíďte čo najskôr, ide o vaše dobro;
  • pochopte, že to nie sú vaše problémy – priamo naznačte, že príčina a riešenie problémov má v rukách sťažovateľ;
  • nevykazujte slabosť – odmietajte súcit, ponúknite pomoc ale prestaňte sa starať o tých, ktorí robia iba to, že sa vám žalujú
  • Stanovte si osobné hranice – naučte sa hovoriť nie, nemám záujem, nechcem počúvať monológ o vašich problémoch, prestaňte sa mi neustále sťažovať!

Bojíte sa vyzerať ako nevychovanec? Môžete zostať mäkkí a s otvorenou náručou pre všetkých. Ale buďte pripravení, že vás budú všetci využívať, až sa čoskoro stanete odpadovým košom naplneným problémami iných ľudí.

Nezabúdajte na to, že váš život je dôležitejší ako problémy a sťažnosti ostatných.

Postarajte sa o seba, o vašu polovičku a naučte sa ignorovať sťažovateľov – okamžite sa váš život stane jasnejším a radostnejším!