Peter Mamonov: V rakve nie sú žiadne vrecká. Čo si zhromaždil v duši, s tým budeš aj ležať.


1. Nič neschvaľujem ani neodsudzujem. Mám čo robiť s vlastnou špinou. Ak očistím svet od vlastného malého fliačika, urobím tým pre svet dosť. Zachráň sám seba, a to úplne stačí.

2. Láska nie je cit, je to cnosť. Je to množstvo dobra, ktoré robíme, bez ohľadu na odmenu. Keď to robíme len tak. Babička cestuje v metre, ustúp jej miesto. Nemusíš k nej chovať vrelé city, treba konať, konať.

3. Akýkoľvek skutok, ktorý nie je z lásky, je mimo Boha. A byť mimo Boha, znamená byť úplne mimo.

4. Urob niekomu niečo dobré, len tak, ale každý deň. Stále buď v pluse a v pozitívnom duchu. Uvidíš, ako tvoje srdce zaplesá! Veď sa dá žiť úplne inak. Vieš, je to ako na pohyblivých schodoch v metre. Schody inú dole a ty musíš ísť hore. Všetci idú dole a ty ideš hore. Niet inej cesty, treba ísť k Svetlu.

5. Nedá sa nahradiť skutočné, pravé za šikovne povedané.

6. Ako ťažko je na duši, keď uvidíš napríklad škaredý dom alebo počuješ vulgárnu reč.

7. Keď stretneš iného človeka, vždy s ním hovor nad jeho zásluhy a dôstojnosť, a nebude to pochlebovanie. Potom sa aj on bude snažiť dosiahnuť tú úroveň, ktorú si mu stanovil.

8. Ak si na úplnom dne, si vlastne v dobrej pozícii: nemáš kam ďalej ísť ako nahor.

9. Polož si jednu otázku: „Prečo žijem?“ Len sa to vážne a úprimne opýtaj. Domnievam sa, že nikto nebude mať dobrý pocit z toho, keď svoj dnešný deň premárni.

10. Všetci, a ja v prvom rade, by sme sa mali naučiť hovoriť „nie“ sami sebe.

11. Ľahko sa hovorí, ale ťažko robí. Veru ťažko. Ale ak sa veľmi snažíme a pochopíme, že iný spôsob života neexistuje, potom sa nám to podarí.

12. Neodpustiť tomu, kto nás urazil, je ako hnevať sa na nejakú vec, že sme sa ňu udreli. Vždy si na vine ty sám; ale niekedy to môže tak bolieť, že do niečoho udrieš alebo to hodíš o zem. No a čo? Len si si dochrámal ruku alebo sa vec odrazila od zeme a – rovno do čela! Urážka je pekelný stav: nikdy ťa nenechá na pokoji.

13. Záleží na tom, ako zomrieme! Jedna vec je zomrieť za pravdu a druhá – od vodky.

14. Život nás niekedy bije, ale tieto údery sú liekom.

15. Nauč sa prehrávať a neľutovať to.

16. Musíme vedieť, že všetky zlé myšlienky nie sú naše, ale od diabla. Naše sú dobré. Preto musíme milovať sami seba. Ale takých, akí sme boli pôvodne stvorení. A všetko márnotratné a chamtivé – nie je tvoje. A hneď sa ti uľaví. Začneš od seba odháňať všetko, čo nie je tvoje.

17. Podľa môjho názoru sa svätec líši od hriešnika tým, že sa naučil milovať.

18. Ak sme urobili 9 100 krokov preč od Boha a jeden krok k Bohu, sme v pohybe.

19. Duch si vytvára svoje vlastné formy. Nemôžete byť zlý človek a dobrý spisovateľ.

20. Bez lásky človek umiera zaživa – je ako živá mŕtvola. Chodí, robí svoju prácu, plní si povinnosti, ale sa dusí.

21. Zaujíma nás, ako sa majú v Bangladéši, ako je to v Japonsku po zemetrasení. Aké zemetrasenie?! Každý z nás má zemetrasenie vo svojom vnútri. Človek sa topí v rieke a volá: „Pomoc!“ A jemu odpovedajú: „Vieš, v Japonsku…“

22. Ak vidíme špinu, znamená to, že je v nás. Podobné sa spája s podobným. Ak poviem: „Tam ide zlodej, znamená to, že aj ja sám som ukradol ak nie tisíc dolárov, tak aspoň klinec. Nesúďte iných ľudí, ale pozrite sa na seba.

23. Ak robíš dobrú vec a hovoriš o tom ľuďom, dobrá vec sa nestane.

24. Raz som vošiel do domu a pomyslel som si – idem zapnúť počítač, ale nebola elektrina. A ja som sa ocitol v úplnej tme. Ľahnite si niekedy do tmy, vypnite všetky „pípáky“ a položte si túto otázku: Kto som a ako žijem? Som vôbec normálny človek alebo nič moc?

25. Zločinci majú pravdu, keď hovoria: v rakve nie sú žiadne vrecká. Čo si v duši nazhromaždíte, s tým aj budete ležať! Ľudský život je ako lúč. Človek má začiatok a nemá koniec! Vidíte, aké je to zaujímavé!

26. Život je veľmi ťažký. Málo lásky a veľa samoty. Dlhé ťažké hodiny, keď nemáš nikto alebo vôbec nikoho nepotrebuješ. V spoločnosti je to ešte horšie: buď veľa rozprávaš, alebo mlčíš a všetkých nenávidíš.

27. Peniaze samé osebe nie sú zlé, ale ide o motív. Dve ženy umývajú dlážku. Jedna preto, aby na 15. deň dostala výplatu, a druhá preto, aby bolo čisto. Obe dostanú výplatu 15-teho. Ale jeden umýva „tam“ a druhá mimo. Nožom môžeme zabiť človeka alebo si odkrojiť chlieb. Rovnako je to aj s peniazmi.

28. Pracovať treba, no netreba si zúfať. Život nie je rekreácia a aj tak všetci čoskoro pomrieme. A tam bude mať každý všetko to, čo stihol, takže, ako sa hovorí, ponáhľajte sa robiť dobro. Te to naozaj tak…

29. Zlo nemá žiadnu podstatu. Je to ako keby ste namaľovali čiernu škatuľu, zavreli ju a vyniesli na svetlo, otvorili ju a bude tam svetlo. Tma neničí svetlo. Tma je absencia svetla. Pôvodne bolo všetko stvorené s láskou a dobrotou. Len my sme priniesli na svet zlo svojou podráždenosťou, nepochopením a odsúdením. Len my zhmotňujeme zlo.

30. Ak si básnik, sadni si a napíš dobrú báseň. Ak si novinár, sadni si a napíš dobrý článok. Nájdi dobré, poctivé, čisté, aby si v tejto hrôze vytvoril aspoň malú štrbinu svetla.

To sa dá urobiť vždy.

V práci všetci kradnú súčiastky? Ty nekradni, aspoň dnes nie.

Fajčíš sedem jointov denne? Dnes vyfajči päť.

Aj to bude kresťanstvo.