″Mozog nemá rád tuk, tabak a alkohol, ale má rád …″ Neurochirurg – o tom, ako žijú múdri ľudia


Mozog trpí, keď sa zle naraňajkujete (alebo ste nemali vôbec čas), keď šoférujete v aute a zároveň telefonujete, keď fajčíte, píjete a ste neustále v stresových situáciách.

Neustále ho namáhame, alena oplátku mu nič nedávame, píše Bucataria Noastra.

«Váš mozog potrebuje čisté, zdravé a nízkotučné jedlo. Sladkosti sa však nevzdávajte – dovoľte si aspoň med. Mozog má rád čokoládu, potrebuje vodu, ale zo všetkého najviac miluje úsmev», – hovorí Vlad Siurea, ktorý je neurochirurgom už vyše 50 rokov.

Profesor a skúsený lekár je už 10 rokov riaditeľom pohotovostnej nemocnice Bagdasar-Arseni v Rumunsku.

Neurochirurg vykonal takmer 23 000 operácií mozgu. Jeho najmladší pacient mal len dva dni.

Vie lepšie ako ktokoľvek iný, že mozog ochorie práve kvôli nám samým. A chrániť a posilňovať ho vie len málokto.

«Ak ste každý deň prilepený na teblete/telefóne, nečekajte, že vám váš mozog poďakuje. Teraz ľudia komunikujú iba cez Facebook a iné sociálne sieteю Nie je to správne.Boli sme stvorení, aby sme žili v skupine, nie v izolácii», – pokračoval muž.

Prvé kroky pre zdravý mozog sú veľmi jednoduché a dostupné pre každého. Aby ste to urobili, vstávajte skoro, robte aspoň záklsdné svičenia, vypite dva poháre vody pri izbovej teplote.

«Ráno sa musíme čo najskôr zobudiť, otvoriť okná a nadýchať sa čerstvého vzduchu. A nezabudnite na dva poháre vody.


Prvý začne prácu celého gastrointestinálneho traktu. Druhé sklo je užitočné, pretože uvádza do pohybu celú «lokomotivu». Jednoducho povedané, pomáha nám prebudiť sa», – hovorí neurochirurg.

Počas spánku mozog nespí, tvrdo pracuje na podpore vnútorných orgánov. Robí však niečo iné dôležité.

«Na druhý deň nájdete riešenie. Takže mozog vytvoril spojenie medzi myšlienkou, úsudkom, pamäťou a ráno dá nápad. Takže zabudnite na bezsenné noci», – povedal profesor.

Mozog nemá rád tuk, tabak a alkohol, ale miluje tmavú čokoládu.

Cigarety majú na mozog rovnaký negatívny vplev ako na srdce.

Vaše raňajky by mali byť tiché a pokojné. Neraňajkujte v zhone alebo na cestách.

«Raňajky by mali prebiehať v uvoľnenej atmosfére a mali by ste si vychutnať každé sústo. Žiadna úzkosť, hluk, problémy a «dymové prestávky». Čím je to uvoľnenejšie, tým ste príjemnejší.


Ráno potrebujete energiu a stopové prvky, ktoré pomôžu telu efektívne vykonávať svoje funkcie počas celého dňa. Je to veľmi dôležité!» – zdôrazňuje Vlad Siurea.

Mozog nemá rád tuk a mäso.

Нneurochirurg tiež hovorí, že ak už jete mäso, nešetrite na ňom – kúpte je užitočnejšie.

«Áno, mäso neprináša mozgu žiadne výhody. Ale v malom množstve mäso pomáha telu. Najlepšie nízkokolarické mäso. Morka a ryby – to najužitočnejšie, čo môže byť.


Mozog nemá rád tuk, nemá rád soľ. Raz alebo dvakrát do roka cez prázdniny. Ale takýtomto jedlom sa nemusíte nechať unášať», – hovorí lekár.

A čo sladkosti? Nie všetky sú užitočné, najmä ak obsahujú veľa cukru.

«Tmavá prírodná čokoláda, horké prírodné kakao, med – to má váš mozog najradšej, vysvetľuje neurochirurg.

– Obed by mal byť vyvážený. Nemali by ste si napchávať žalúdok – vedieť, kedy prestať. Okrem toho uprednostňujte čistú vodu, nie džúsy.


Mozog má dva body maximálnej aktivity: medzi 10:00-12.:00 a 16:00-18:00 hodinou. Ak sa unaví, môžete mu dať kávu (ale pite pomalu)».

Najlepší priateľ mozgu je úsmev!

Lekár hovorí, že najlepším priateľom mozgu je jednoduchý, všetkým ľudom prístupný úsmev. Preto je veľmi dôležité vedieť sa včas dostať zo smútku, monotónnosti a vedieť sa tešiť z maličkosti.

Pamäť treba trénovať.

Zábudlivosť sa prejavuje nielen v dospelosti, ale aj v dosť mladom veku. Aby ste predišli Alzheimerovej chorobe, musíte trénovať svoju pamäť.

«Trénujte mozog, komunikujte, buďte otvorený – to všetko je veľmi dôležité. Prechádzajte sa, cestujte, učte sa nové veci, pozerajte filmy a seriály, ktoré sú nielen zaujímavé, ale môžu vás aj niečo naučiť, lúšte krížovky a hlavolamy.

Pre mozog je dôležitý aj pohyb. Ak sa pohybujeme, existujeme. Tri dôležité veci: reč, písanie, pohyb. Mnohí už zabudli, čo je hudba a ako si ju užiť, a čo je horšie, nechce sa im tancovať. Tanec preukázateľne zabraňuje skorému rozvoju Alzheimerovej choroby.

Dobrý nočný spánok by mal trvať aspoň šesť hodín. Čistí myseľ od trosiek.


Choďte spať o 22:00, vypnite televízor a počátač hodinu alebo dokonca dve pred spaním. Radšej si prečítajte knihu. Pripraví ťa na dobrý odpočinok».

Ak sa budete držať týchto rád, zažijete neuveriteľné zmeny!