13 vecí, ktoré morálne silní ľudia nerobia


1. Nestrácajú čas sebaľútosťou

Morálne silní ľudia nebudú sedieť, hromžiť na okolnosti a sťažovať sa okoliu, ako sa s nimi zle zaobchádzalo. Za svoju úlohu v živote preberú zodpovednosť a uznávajú skutočnosť, že život nie je vždy ľahký alebo spravodlivý. Ak situácia nie je jedna z najpríjemnejších, môžu dobre odpovedať vetou „No, stačilo.“

2. Nestrácajú nad sebou moc

Nedovoľujú ostatným, aby ich kontrolovali a nedávajú niekomu inému nad sebou moc. Uvedomujú si, že prežívajú situáciu so svojimi vlastnými emóciami a rozhodujú sa, ako zareagovať. Vedia, že ich sila spočíva v schopnosti zvládnuť ich reakcie.

3. Pred zmenami neutekajú

Morálne silní ľudia sa nesnažia vyhnúť zmenám. Namiesto toho ich vítajú a sú vždy pripravení reagovať na ne správnym spôsobom. Ich najväčší strach, je stať sa pasívnym a stratiť chuť do života. Prostredie zmien ukazuje najsilnejšie vlastnosti týchto ľudí.

4. Neplytvajú energiu nad tým, čo nemôžu ovplyvniť

Od morálne silných osôb nebudete počuť sťažnosti na stratenú batožinu, dopravné zápchy alebo na iných ľudí, pretože chápu, že tieto faktory nedokážu ovplyvniť. Namiesto toho sa zameriavajú na to, čo dokážu zvládnuť, a často je to len ich vzťah k tomu, čo sa deje. A šikovne ho používajú.

Advertisements

5. Nesnažia sa zapáčiť každému

Sú ľudia, ktorí sa vždy snažia každému páčiť stoj čo stoj. Existujú ľudia, ktorí sú proti každému, a tak sa snažia presadiť svoju „silu“. Žiadna z týchto metód nie je prijateľná. Morálne silní ľudia pripúšťajú, že by ich nemali mať stále všetci radi. Nebojí sa v prípade potreby povedať NIE. Snažia sa byť spravodliví, ale rešpektujú svoj čas a sú schopní zdvorilo odmietnuť žiadosť iného.

6. Nebojí sa vedome riskovať

Neriskujú nepremyslene alebo hlúpo, no neboja sa riskovať úmyselne. Morálne silní ľudia zvážia riziko a zisk skôr, ako sa rozhodnú a starostlivo zhromažďujú informácie o možných stratách skôr, ako podniknú príslušné kroky.

7. Nezaspia na vavrínoch v minulosti

Morálne silní ľudia nestrácajú čas premýšľaním o minulosti a že všetko môže byť iné. Spoznávajú svoju minulosť a učia sa z nej. Nezažijú však znova a znova neúspešné okamihy a nepamätajú si dni slávy minulosti. Namiesto toho žijú v súčasnosti a plánujú budúcnosť.

8. Neopakujú rovnaké chyby niekoľkokrát

Všetci vieme, aká je to hlúposť, že? Rovnaké rozhodnutia s nádejou, že tentokrát to vyjde lepšie. Morálne silní ľudia preberú zodpovednosť za svoje správanie a poučia sa zo svojich chýb. Výsledkom toho je, že neopakujú svoje chyby druhýkrát. Namiesto toho idú ďalej a v budúcnosti prijímajú lepšie rozhodnutia.

Advertisements

9. Nezávidia úspech iných ľuďom

Morálne silní ľudia môžu oceniť úspech iných a úprimne sa z neho tešiť. To je veľmi dôležité. Nezávidia a necítia sa podvedení, keď ich ostatní prekonajú (ale berú na vedomie ich skúsenosti). Namiesto toho priznajú, že úspech sa dosiahne vždy len tvrdou prácou a sú ochotní usilovne pracovať, aby dosiahli svoj vlastný úspech.

10. Nevzdávajú sa pri prvom zlyhaní

Každá porážka je šancou urobiť to na druhýkrát lepšie. Dokonca aj najlepší podnikatelia uznávajú, že ich prvé pokusy viedli k mnohým neúspechom. Morálne silní ľudia sú pripravení nevzdávať sa a pokúšať sa pokračovať, kým nedosiahnu svoj cieľ, ak ich každé zlyhanie privedie bližšie k cieľu.

11. Neboja sa samoty

Morálne silní ľudia si užívajú a dokonca si vážia chvíle, keď môžu byť sami. Nemajú strach byť sami so svojimi myšlienkami a tento čas využívajú na úvahy a plánovanie. Nie sú závislí od ostatných ľudí a od ich nálad. Môžu byť spokojní s ostatnými, ale môžu byť šťastní aj sami.

12. Nemyslia si, že im patrí celý svet

Morálne silní ľudia necítia mať právo na všetko v tomto živote. Nenarodili sa s vedomím, že by sa o nich starali iní, alebo že by im svet mal niečo dať. Namiesto toho hľadajú príležitosti na základe svojich vlastných silných stránok a schopností.

Advertisements

13. Neočakávajú okamžité výsledky

Či už pracujú na zlepšení svojho zdravia alebo na začatí nového podnikania, duševne silní ľudia neočakávajú okamžité výsledky. Investujú svoju energiu a čas po určitých dávkach a oslavujú každý úspech vo svojom odbore. Majú „dar vytrvalosti“ a chápu, že kvalitatívne zmeny si vyžadujú čas.