Čím šťastnejšie ľudia žijú, tým jednoduchšie sa obliekajú


Index šťastia a spôsob obliekania

Čím šťastnejšie ľudia žijú, tým jednoduchšie sa obliekajú. K tomuto nečakanému záveru ma priviedla výročná správa OSN o úrovni šťastia vo svete.

Od roku 2011 sa každoročne uskutočňuje prieskum globálneho šťastia. Áno, nesmejte sa. Seriózni vedci vyvinuli technológiu a merajú ľuďom v rôznych krajinách ich objektívny blahobyt, ako aj ich vlastné subjektívne hodnotenie toho, ako dobre sa im žije. Potom tieto údaje porovnávajú a zostavujú rebríček krajín podľa šťastia ich občanov.

V roku 2017 vyzerala prvá desiatka najšťastnejších krajín takto:

1. Nórsko
2. Dánsko
3. Island
4. Švajčiarsko
5. Fínsko
6. Holandsko
7. Kanada
8. Nový Zéland
9. Austrália
10. Švédsko

Advertisements

Tieto krajiny viedli aj v predchádzajúcich rokoch, len zastávali odlišné miesto v prvej desiatke.

Viete, čo majú tieto krajiny spoločné? Okrem veľmi vysokej životnej úrovne, úžasnej sociálnej podpore a takmer komunistickému spôsobu života (v dobrom slova zmysle) majú všetky tieto krajiny z pohľadu módneho blogera spoločný extrémne jednoduchý prístup miestnych obyvateľov k obliekaniu bez akýchkoľvek výstredností!

Krajiny, ktoré udávajú trendy v oblasti svetovej módy a štýlu, krajiny, v ktorých sa fotografi snažia zachytiť dokonalé módne zábery pouličnej módy, krajiny, v ktorých každá druhá študentka vyzerá ako ikona štýlu – všetky sa nachádzajú v štvrtej desiatke svetového indexu šťastia. Francúzsko je na 32. mieste, Španielsko na 37. mieste a Taliansko, kde si každé dieťa (oboch pohlaví) vie od narodenia, ako si správne obliecť nohavice, je na 50. mieste! To znamená, že v 157 skúmaných krajinách, teda takmer v tretine svetových krajín, sú šťastnejší obyvatelia ako Taliani!

A čo šťastné krajiny? V týchto krajinách nikoho nezaujíma, o koľko milimetrov si treba vyhrnúť nohavice podľa najnovších módnych trendov časopisu VOGUE. Ľudia nosia to, v čom sa cítia pohodlne a je im úplne jedno, či je to štýlové alebo nie. Džínsy/tričká, tenisky/botasky, mikiny s kapucňou a parky. V nejakom Dánsku alebo Holandsku vidíte pred sebou kráčať dvojice a nerozoznáte, kto z nich je chlapec a kto dievča, pretože sú rovnako oblečení.

Niektorým mužom, aj z mojich známych, by sa veľmi nepáčilo, ako sa obliekajú ženy napríklad vo Švédsku. „Nie je sa na čo pozerať,“ povedali by. „Sú to naozaj ženy?“. Ale to je ten paradox. Podľa prieskumu je Švédsko veľmi šťastná krajina. Švédske ženy nie sú nešťastné preto, že nenosia úzke sukne a neponáhľajú sa skoro ráno do práce na desaťcentimetrových podpätkoch, s upravenými vlasmi a s mejkapom. Ba čo viac, zjavne ani muži v týchto krajinách nie sú nešťastní, že ich ženy nevyzerajú 24 hodín denne ako exponát na svetovej výstave módy.

Advertisements

Možno na to, aby ste boli šťastné, nemusíte sledovať módne trendy a starostlivo vyberať tvar sukne k svojmu typu postavy?

Môžete byť šťastná v jednoduchom, nenáročnom oblečení?

Keď je človek šťastný, v bezpečí a spokojný, keď nemusí každý deň niekomu niečo dokazovať a zo všetkých síl demonštrovať svoje (často imaginárne) postavenie – môže sa mu v džínsoch a mikine s kapucňou veľmi dobre žiť?

Nedávno som písala o tom, že ženy v Izraeli sa obliekajú jednoducho a pohodlne. Nebudete veriť, ale Izrael je v medzinárodnom rebríčku šťastia na 11. mieste. Hneď po prvej desiatke.