Čím skôr akceptujete týchto 13 tvrdých životných právd, tým ľahšie sa vám bude žiť


„Život je ťažký. Koniec koncov aj smrteľný.“

Katharine Hepburnová vedela, o čom hovorí. Svet okolo nás je naozaj tvrdý a my si z roka na rok čoraz viac uvedomujeme, že netreba čakať od osudu žiadne dary. Čím skôr tento fakt príjmete, tým ľahšie sa vám bude žiť.

Nemá význam lipnúť na falošných očakávaniach. Len to, že si uvedomíte realitu a pozitívne sa naladíte, vám pomôže k tomu, aby ste žili lepší život.

Tu je 13 tvrdých právd, ktoré si treba uvedomiť:

1. O všetko, čo milujte a o všetkých, ktorých milujte, raz prídete.

Všetko má svoj koniec. Milovaní odídu. Všetko, kvôli čomu pracujete, sa jedného dňa vytratí.

Nedá sa tomu vyhnúť. Ostáva nám len vážiť si každý okamih s ľuďmi, ktorých máme radi a nebrať to ako samozrejmosť. Snažte sa aktívne prežívať prítomný okamih, lebo nestihnete ani mihnúť okom a všetko bude preč.

2. Prestaňte len existovať a začnite žiť.

To sa ľahko povie, ťažšie urobí. Koľkí z nás sa len tak ponevierajú životom bez toho, aby vedeli, kam smerujú, ale aj tak sa každé ráno zobúdzajú s tým, že pokračujú v zaužívanej rutine? Koľkí zabúdajú na to, čo je skutočne dôležité a fungujú na autopilote?

Medzi životom a holou existenciou je veľký rozdiel. Musíme sa snažiť naplno žiť a netráviť dni nárnym snívaním o lepších časoch.

Otvorte oči, vystúpte z rutiny, preciťujte! Zastavte sa a poobzerajte sa okolo seba. Už zajtra bude všetko iné, nehovoriac o tom, aké to bude o rok.

3. Za dobré skutky nečakajte vždy odmenu.

Aj v prípade, že ste dobrý človek, treba počítať s tým, že sa vám z času na čas prihodí niečo zlé. Žiaľ, dobré skutky nie sú zárukou dobrého života.

4. Život je nespravodlivý.

Vesmír neprináša vždy dobrú karmu. Môžete byť čestný, žičlivý a nanajvýš zásadový človek, aj tak sa vám za tieto cnosti nemusí dostať odmeny. Občas sa život zvrtne tak, že to najlepšie sa dostane zlým ľuďom.

Tí najlepší nie vždy dostávajú to, čo by im podľa zásluh patrilo. Preto neostáva iné, ako sa tešiť z toho, čo nám život prináša a maximálne využívať všetky možnosti.

5. Ľudia nie sú až takí dobrí.

Nech ste akokoľvek žičlivý a prívetivý človek, ak očakávate, že všetci ostatní sa k vám budú správať rovnako, čaká vás trpké sklamanie. Počítajte s tým a nič na sebe nemeňte. Ostaňte dobrosrdečný.

6. Nebude všetko tak, ako by ste si priali.

Nie vždy sa všetko vyvíja podľa vašich predstáv. Niekedy vám plány nevyjdu, aj keď ste všetko spravili tak, ako bolo treba. V istej chvíli sa môže všetko zrútiť a rozsypať sa na drobné kúsky.

Vstaňte, otraste sa a kráčajte ďalej. Taký je život.

7. Nie ste ideálny a nikdy taký nebudete.

Salvador Dalí raz povedal: „Nebojte sa dokonalosti – aj tak je nedosiahnuteľná.“ Takže sa netreba za ňou naháňať.

8. Či to chcete alebo nechcete, zmeníte sa.

Zmeny sú nevyhnutné. Nič neostáva stále rovnaké. Všetko sa mení, všetci sa menia a život ide ďalej. Brániť sa tomu je zbytočné.

9. Nemusíte každému vyhovieť.

V prvom rade sa snažte vyhovieť sami sebe. Tí, ktorí si vás vážia, sa budú tešiť z vášho šťastia. Vždy sa nájde niekto, kto vás bude odsudzovať a kritizovať. Vy sa však držte svojej cesty, robte si svoje a nevšímajte si ich.

10. Premárnený čas sa nedá vrátiť.

Učte sa zadeľovať si čas. Uvedomte si, že každá sekunda je vzácna.

Čas letí tak rýchlo, že si ani nevšimnete, kedy zostarnete. Azda len nechcete neskôr banovať za premárnenými možnosťami?

11. Čas je viac než peniaze.

Aj keby ste mali všetky peniaze sveta, čas si za ne nekúpite. Peniaze sú nutnosť. Lenže oveľa dôležitejšie pre dosiahnutie vlastných cieľov je naučiť sa ceniť si svoj čas. V tom spočíva ozajstné šťastie.

12. Kľúčom k dobrému životu je cieľavedomosť.

Všetci potrebujeme mať v živote cieľ, ktorý nás poháňa dopredu. To dáva životu zmysel. Robte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste tento cieľ dosiahli.

13. Šťastie je to, čo robíte pre iných ľudí.

Ak sa pokladáte za šťastného človeka, každý deň sa zamyslite nad tým, kto a čo vám dáva tento pocit. Aké konanie vás priviedlo k tomuto šťastiu? Keď si na túto otázku zodpoviete, uvedomíte si, že šťastie úzko súvisí s tým, ako sa správate k iným ľuďom a ako sa oni správajú k vám.