Chcete byť šťastnejší? Potom si každé ráno položte jednu otázku.


Čo vás napadne ako prvé, keď sa ráno zobudíte? Myslíte na prácu, ktorú musíte dnes dokončiť, na všetky e-maily, na ktoré musíte odpovedať alebo na stohy papierov, ktoré sa vám hromadia na stole? Zamestnávajú vašu myseľ myšlienky na domáce práce?

Alebo myslíte na veci, ktoré vás robia šťastnými? Na bozk od vášho dieťaťa, než odíde do školy, na objatie milovanej osoby, keď sa vrátite domov alebo na to, že i keď nemáte všetko, o čom snívate, v podstate máte dobrý život?

Albert Einstein raz povedal: „Najdôležitejšie rozhodnutie človeka spočíva vo voľbe toho, v akom svete podľa jeho názoru žije: v priateľskom alebo nepriateľskom“.

V akom svete žijete vy? Ako vnímate svet? Je to na vás. Ja sa napríklad takto rozhodujem každé ráno. Keď sa zobudím, hneď si položím otázku: „Žijem v dobrom alebo zlom svete?“.

To, ako sa pozeráte svet okolo seba, ovplyvní váš celý deň.

Remez Sasson o tom hovorí v súvislosti s pozitívnym myslením: „Pozitívne myslenie vám rozžiari oči a naplní vás energiou a šťastím“.

Keď sa stanú nepredvídateľné veci, musíte sa na ne pozrieť s nadhľadom. Niekto vás zablokoval na ceste? Nič sa nedeje. Podstatné je, že do vás nenarazil, neprišli ste neskoro na schôdzku, nemusíte riešiť problémy s poisťovňou a nebudete frustrovaný z dlhej opravy auta.

Advertisements

Zdržal vás turista, ktorý pomaly prechádza ulicami mesta? Buďte trpezliví! Vychutnajte si pohľad na okolitý svet, vôňu, ktorá sa vznáša vo vzduchu a „voľný“ čas, ktorý máte zrazu k dispozícii.

Ak začnete svoj deň s vedomou myšlienkou, že svet je dobré miesto pre život, nebudete mať tendenciu reagovať negatívne, keď veci nepôjdu podľa plánu. Budete mať viac trpezlivosti a nádeje.

Dobro plodí dobro

To, ako vnímate svoj deň na jeho začiatku, ovplyvní množstvo dobrých vecí, ktoré sa vám počas neho prihodia.

Susan Reynoldsová, spoluautorka knihy Naučte svoj mozog byť šťastný, je presvedčená, že „pocity radosti môžu stimulovať ľudský mozog tak veľmi, že ten začne na radosť reagovať spôsobom, ktorý ešte zvýši pocit uspokojenia“.

Inými slovami, čím viac dobra vidíte okolo seba, tým viac dobra sa k vám vráti.

Keď sa ráno zobudíte a rozhodnete sa (vedome alebo nevedome), že budete žiť v „zlom“ svete, prežijete svoj deň úplne inak. Nahneváte sa, keď pôjdete autom za niekým veľmi pomalým alebo keď uviaznete v dopravnej zápche.

Čakanie v rade pri pokladni v obchode sa vám pripradá ako večnosť a všetko, čo podniknete, je desaťkrát ťažšie. Nič nefunguje tak, ako by malo a vy neustále čakáte, čo ešte nevyjde (a tak aj bude). A vy sa opäť raz presvedčíte, že svet je naozaj nepriateľský.

Advertisements

Prínos pre zdravie

Pozitívne myslenie prospieva zdraviu človeka. Znižuje riziko depresie, zmierňuje úzkosť a zvyšuje našu odolnosť voči akýmkoľvek problémom. Ľudia, ktorí vidia okolo seba skôr to dobré, žijú dlhšie a ľahšie sa vyrovnávajú so stresovými faktormi.

Viem, že je ľahké padnúť do pasce negatívnych myšlienok, najmä keď sledujeme, čo všetko sa vo svete deje: jednoducho sa sociálne siete nedajú používať bez toho, aby na vás nevyskočil nejaký príspevok o tom, aké je všetko okolo nás „zlé“. Takéto myšlienky však stoja v ceste šťastiu.

Brzdia dosiahnutiu úspechu, pretože znižujú schopnosť premýšľať, byť kreatívny a primerane reagovať.

Ak sa chcete stať lepším človekom, úplne prvým krokom je myslieť pozitívne hneď, ako sa ráno prebudíte.

Ako začať deň pozitívnejšie

Ak je pre vás pozitívne myslenie niečo nové, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu naučiť sa všímať si viac dobré veci ako zlé:

1. Používajte len slová a výrazy, ktoré vyjadrujú pozitívnu náladu: „Dnes budem mať skvelý deň“ alebo „Teším sa na to, čo ma dnes čaká“.

2. Sústreďte sa na veci, ktoré vám robia radosť: „Nemôžem sa dočkať školského predstavenia, v ktorom bude dnes večer vystupovať moje dieťa,“ alebo „Neviem sa už dočkať výsledku svojho projektu!“

Advertisements

3. Vážte si všetko dobré: „Som vďačný za svoje dobré zdravie, že som schopný platiť účty a za svoju krásnu rodinu!“

4. Trávte viac času s pozitívnymi ľuďmi a stanete sa aj vy takými!

Nikto vám nemôže dať absolútnu záruku, že toto všetko vás urobí šťastnými, ale ak sa sústredíte skôr na dobré veci než na tie zlé, určite začnete robiť pokroky. Všetko chce svoj čas.

Takže keď sa zajtra ráno zobudíte, spýtajte sa sami seba: „V akom svete žijem, v dobrom alebo zlom?“ A nezabudnite, že máte na výber.

Urobte si teda láskavosť a vyberte si to prvé. Budete šťastnejší a aj zdravší.