8 návykov šťastných ľudí


Väčšina ľudí je šťastná natoľko, nakoľko sa rozhodli byť šťastní. © Abraham Lincoln

Nikto sa náhodou nestane šťastný. Toto je určitá životná pozícia, na ktorej musíte najskôr pracovať, a potom pre vás začne pracovať ona. Najdôležitejšie je prebudiť sa. Psychológovia veria, že práve šťastie je opakom depresie. Je to druh zbrane proti nevyhnutným pádom v živote každého človeka. Japonské príslovie hovorí: „Sedemkrát padni, osemkrát vstaň.“

Vypracujte si v sebe nasledujúcich 8 návykov, ktoré vám pomôžu cítiť sa šťastnejšie a oveľa ľahšie prekonať životné ťažkosti:

1. Nelámte si hlavu nad tým, čo si o vás myslia ostatní

Šťastní ľudia nedovolia ľuďom s negatívnym zmýšľaním ovplyvňovať ich pohodu. Bez ohľadu na to, čo títo ľudia hovoria, všetko z nich opadne, ako napríklad listy zo stromov na jeseň. Koniec koncov, presne vedia, že čestný človek nie je ten, kto nemá nedostatky, ale ten, kto má cnosti.

2. Vždy a vo všetko vidí plusy

Vo všetkom zlom vidí niečo dobré. Ak nemôže nájsť pozitívnu stránku danej situácie, vytvorí si ju sám. Neľutuje. Dnes je to dobré, zajtra to bude úžasné. A ak to bolo zlé, potom je to skúsenosť.

Advertisements

3. Byť vždy priateľskí a vďační

Šťastní ľudia sa nestarajú o to, ako vyzeráte alebo odkiaľ pochádzate. Potrebujú iba inú osobu, vedľa ktorej sa môžete smiať a byť šťastní. Nie sú hanbliví a nestrávia pár minút, aby vyjadrili vďaku iným ľuďom.

4. Usmievajte sa čo možno najviac a buďte pozitívny

,,Nesmejeme sa, pretože sme šťastní; sme šťastní, pretože sa smejeme. “(William James)

Úsmevy a smiech sú základnou črtou šťastných ľudí. Štúdie ukázali, že ľudia, s ktorými trávime veľa času, ovplyvňujú nás a naše vnímanie sveta vôkol. Čím viac času trávime s pozitívne zmýšľajúcimi a optimistickými ľuďmi, tým jasnejšie farby bude maľovať náš život.

5. Vedzte, že nie všetko v tomto svete je dokonalé

Perfekcionizmus je ťažké prekonať, je to však nevyhnutné. Všetko je v určitej miere dobré. Šťastní ľudia vedia, ako kontrolovať výkon excelentnosti. Netrestajú sa za nepresnosti a nedostatky. Sú hrdí na seba a svoje úspechy. Niekedy sa veci pokazia a nejdú podľa plánu, ale je to v poriadku. Nie je možné všetko kontrolovať.

6. Žite v súčasnosti

„Vo svojom živote som zažil veľa strašných vecí, niektoré z nich sa skutočne stali“ (Mark Twain).

Šťastní ľudia nečakajú na piatok večer, či na nedeľu ráno. Nečakajú s kúpou nového auta, nového bytu. Nečakajú na jar, leto, jeseň, zimu. Nakoniec, najstrašnejšou chybou je, že si myslia, že žijú, keď v skutočnosti ležia v skrinke čakajúcej na život.

Advertisements

7. Prispievajte do sveta okolo nás

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa cítiť šťastní, je zmeniť svet okolo vás. Na to nie je potrebné zachraňovať ľudí alebo zastaviť cunami. Niekedy sa stačí na niekoho usmiať, zastaviť sa alebo pomôcť priateľovi.

8. Neustále sa učte

Šťastní ľudia sú zvedaví a túžia sa dozvedieť nové veci o svete a ľuďoch, ktorí ho obývajú. Stále existuje niečo, o čom ešte nevieme. Záujem o život dáva energiu, pozitívny vplyv na myslenie a robí nám rušnejšie dni.

Šťastie je charakterová črta. Niektorí ľudia naň musia stále čakať, iní ho hľadajú v druhých a poniektorí ho nájdu všade. © Elchin Safarli

Oceníte jednoduché chvíle radosti, ktoré nič nestoja a objavia sa len tak ako napr. jesť zmrzlinu na lavičke v parku, hladkať mačku, vidieť dúhu. Ak nájdete radosť v maličkostiach, buďte vďačný za všetko, čo máte, pretože šťastie práve začína.