6 kníh, ktoré zachránia každého pred depresiou


Odporúčame vám prečítať si tieto knihy, ktoré vám pomôžu zabudnúť na všetky zlé veci a pohrúžiť sa do čítania:

1. John Irving – Pravidlá muštárne

Klasický americký román Johna Irvinga je modernou ságou o rodine žijúcej v našom absurdnom a nezmyselnom svete, ktorej členovia sa každý svojím spôsobom snažia nájsť harmóniu a rovnováhu medzi večným a dočasným.

2. Jerome K. Jerome – Traja v člne, nepočítajúc psa

Neuveriteľný, duchaplný, pozitívny životný príbeh v podaní brilantného anglického spisovateľa humoristu. Príbeh o plavbe troch džentlmenov po Temži je plný úchvatných zážitkov, vtipných kolízií a komických situácií, z ktorých sa postavy vždy dostanú a pritom si zachovajú svoju dôstojnosť.

3. Douglas Adams – Stopárov sprievodca galaxiou

Rôznorodá spoločnosť slobodných pútnikov jazdí od hviezdy k hviezde a hľadá radosť, pokoj a koktail Pangalaktický Gryzloder. Avšak neznáme sily ich dvakrát denne vysielajú na rôzne vznešené misie na záchranu všetkého živého pred rôznymi darebákmi a psychopatmi. Raz so sarkastickým úškrnom a inokedy s melancholickým úsmevom sa Adams zamýšľa nad zmyslom života, vesmíru a všetkého ostatného.

4. Elizabeth Gilbert – Jedz, modli sa a miluj

Vo svojich tridsiatich rokoch mala Elizabeth Gilbertová všetko, čo si moderná, vzdelaná a ambiciózna žena môže priať – manžela, vidiecky dom, úspešnú kariéru. Avšak po rozvode, depresii a ďalšom neúspechu v láske si uvedomila, že všetky jej predchádzajúce predstavy o sebe samej boli mylné.

Aby našla samu seba, Elisabeth urobí radikálne rozhodnutie: predá všetko, čo má, rozíde sa so všetkými, ktorých má rada a vydá sa na cestu okolo sveta. Na celý rok. Úplne sama…

Jedz, modli sa a miluj je kniha o tom, ako môžete nájsť radosť tam, kde ju nečakáte a ako netreba hľadať šťastie tam, kde nie je. Podľa definície.

5. Fanny Flag – Vyprážané zelené paradajky vo Whistle Stop Café

Ak si túto knihu priložíte k uchu, pravdepodobne budete počuť niečí smiech, plač, rozprávanie, hukot vlaku, šuchot lístia, cinkanie vidličiek a lyžíc. Započúvajte sa do zvukov, ktoré prenikajú cez obálku knihy a budete počuť príbeh malého amerického mesta, v ktorom sa tak ako všade na svete preplietajú láska a bolesť, obavy a nádeje, priateľstvo a nenávisť. Román Fanny Flaggovej, ktorý je napísaný s veľkou úprimnosťou, si budete ešte dlho pamätať a bude patriť k vašim najobľúbenejším knihám.

6. Ray Bradbury – Liek na melanchóliu

„Keď je všetko stratené, zostáva nádej,“ hovorí hrdina jednej z poviedok Raya Bradburyho. A tieto slová by mohli byť epigramom k celej knihe poviedok Liek na melanchóliu, v ktorej sa vždy nájde miesto pre smutné úsmevy a príjemné zázraky.