„Vedzte, že v najťažších časoch sa vám vesmír otočí chrbtom“ – 33 bodov filozofie optimizmu


1. Šťastie je vo vnútri. Príliš veľa času trávite hľadaním súhlasu a útechy zvonku. A vždy sa ukáže, že tam kde máte hľadať, tam nehľadáte. Pozrite sa do svojho vnútra.

2. Buďte za všetko vďační. Za dobré, zlé aj hrozné. Život sám o sebe je vzácny dar. A potešenie či bolesť sú súčasťou vašej cesty.

3. Zmeňte vaše vnímanie – a život sa vám zmení. Keď cítite strach, hnev, krivdu, jednoducho sa pozrite na situáciu z iného uhla.

4. Nie je možné dosiahnuť, aby boli všetci šťastní. Hlavné je, že zostanete sám sebou. Je lepšie mať šancu a byť nepochopený, ako byť milovaný a predstierať, že ste tým, kým v skutočnosti nie ste.

5. Svet okolo je zrkadlom. To, čo milujete na iných, je odraz toho, čo milujete na sebe samom. To, čo vás hnevá na druhých, vám ukazuje, čomu musíte venovať pozornosť.

6. Každá osoba sa v našom živote objaví z nejakého dôvodu. A my sami sa rozhodneme, či sa poučíme z lekcií, ktoré nám prinesie alebo nie. Čím horšia je jej úloha v našich životoch, tým vážnejšia lekcia to je.

7. Verte. Pretože v najťažších časoch sa vám vesmír otočí chrbtom.

8. Nepripúšťajte si všetko príliš blízko k srdcu. Činy ostatných ľudí sú odrazom toho, čo sa deje v ich osobnom živote. A spravidla to nemá s vami nič spoločné.

9. Príroda lieči. Prechádzka na čerstvom vzduchu a výhľad na krásnu krajinu vám úžasným spôsobom pomôžu očistiť hlavu od zbytočných myšlienok, znovu zrodiť vás a rozveseliť.

10. Urážaní ľudia urážajú ďalších ľudí. A stále ich milujete. Aj keď vám nikto nezakazuje milovať ich z diaľky.

11. Aby ste sa vyliečili, musíte to cítiť. Položte svoje obavy a slabosti priamo pred seba a nasmerujte na ne jasný lúč svetla, pretože jediný spôsob, ako sa ich zbaviť — je prejsť skrz ne. Čeliť pravde zoči voči je bolestivé. Ale prisahám, že z dlhodobého hľadiska to naozaj stojí za to.

12. Perfekcionizmus je ilúzia. Musíme povedať, bolestivá. Uvoľnite sa. Usilujte sa o dokonalosť, ale nevyhýbajte sa ani chybám. Je prirodzené, že človek ich sem tam urobí. Buďte šťastní bez ohľadu na výsledok.

13. Dajte si dole klapky z očí. Nezameriavajte sa iba na svoje vlastné ciele a túžby. Riskujete, že prídete o krásu tohto života a ľudí okolo vás. Svet je úžasný, keď ním prechádzate s doširoka otvorenými očami.

14. Oslávte svoje víťazstvá. Vychutnávajte si každý, aj ten najmenší úspech.

15. Buďte schopní odpustiť. Najskôr to potrebujete vy, a nie tí, ktorí vás urazili. Odpúšťaním získate pokoj a slobodu, ktorú si zaslúžite. Odpúšťajte ľahko a rýchlo.

16. Všetci máte neuveriteľnú intuíciu. Ak sa zastavíte, stŕpnete a stíchnete, budete počuť hlas svojej vnútornej múdrosti. Vypočujte si jemný šepot vášho srdca. Ono pozná cestu.

17. Nechajte vašu dušu spievať! Buďte skutoční. Na Zemi nie je nikto takí ako vy. Buďte úprimní, žite, zhlboka dýchajte a choďte k svojim cieľom.

18. Všetci sme tvorcovia. Vážne! Vďaka dostatočnej tvrdohlavosti, koncentrácii a vytrvalosti je všetko možné. Zapamätajte si to.

19. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás milujú a podporujú. Aj vy ich milujte a podporujte. Život je príliš krátky na čo to malé.

20. Pretancujte životom v bezplatnom tanci. Ak máte veľký sen, nasledujte ho so všetkou vášňou. Avšak zároveň jemne a v určitej vzdialenosti, aby bol dostatočne flexibilný a pohyblivý a tým sa poľahky prispôsobil meniacemu sa rytmu života.

21. Čím viac dáte, tým viac dostanete. Podeľte sa o múdrosť, lásku, talent. Deľte sa ľahko. A uvidíte, ako veľa krásnych vecí sa k vám v živote vráti.

22. Hlavnou vecou je nerozdať sa úplne. Pretože ak je vnútorná misa prázdna, nebude už čo rozdať. Je dôležité udržiavať si rovnováhu.

23. Povedzte „Áno!“ Na všetko, čo rozžiari vaše oči. Povedzte nemilosrdné „nie“ všetkému, čo vás nezaujíma alebo na všetko to, na čo nemáte čas. Čas je najcennejším zdrojom, ktorý je neobnoviteľný. Spravujte ho múdro.

24. Niekedy sa priateľstvá menia. To neznamená, že sme my alebo priatelia zlí. Naše cesty sa len líšia. Majte ich vo svojom srdci, ale ak vás začnú urážať alebo obmedzovať, potom je čas vzdialiť sa a rozpustiť vaše priateľstvo.

25. Prekonanie vlastného strachu je to najužitočnejšie, čo môžete pre seba urobiť. Takto si dokážete, že zvládnete urobiť čokoľvek. Je to generátor sebavedomia.

26. Naše telo je transport, ktorý nás zavedie až k nášmu snu. Milujte ho, buďte opatrní a starostliví, ak sa chcete cítiť veselo a energicky. Nezacyklujte sa. Vzhľad je subjektívny a postupom času sa tak či onak mení. Cítiť sa vo svojom tele pohodlne a dobre je to najdôležitejšie.

27. Hovorte vašim blízkym, že ich máte radi, tak často, ako je to len možné. Nie je to samozrejmosť. Váš čas, či prítomnosť v ich okolí, láska a úprimná starostlivosť o nich sú tým najlepším darčekom.

28. Žite v súčasnosti. To je jediná vec, ktorú nateraz máte. Učte sa z chýb minulosti a užívajte si príjemné spomienky, ale nedržte sa ich a nenechajte sa nimi prenasledovať. Snívajte o budúcnosti, ale bez fanatizmu a posadnutosti. Ľúbte súčasnosť.

29. Život je rad vzostupov a pádov. Aby sme dosiahli svoj potenciál, potrebujeme oboje. Len držte pevne opraty a užite si jazdu.

30. Všetci sme jedna veľká ľudská rodina. Nikto z nás nie je lepší alebo horší ako ten druhí. Len v určitom okamihu života vieme, čo robiť. Nabudúce to bude vedieť zas niekto iný.

31. Buďte každý deň vďační za všetko, čo v živote máte. Vytvárate tak okolo seba priestor pre ešte väčšie množstvo pozitívnych vecí, priťahujete si radosť, lásku, zdravie a prosperitu.

32. Vaša definícia šťastia sa líši od definície ostatných ľudí. To, čo u vás funguje, nemusí fungovať u ostatných. Nie ste sudcovia sveta, aby ste mohli posudzovať životné rozhodnutia každého človeka. Ako sa hovorí v jednom dobre známom biblickom citáte: „Nesúďte a nebudete súdení.“

33. Ste svojím vlastným guruom. Väčšiu časť nášho života vám hovoria, čo máte robiť, ako myslieť, čo je dobré a ako uspieť. Tomu všetkému by ste nemali bezpodmienečne veriť. Myslite na seba. Hneď ako začnete nasledovať svoju vlastnú intuíciu, budete sa cítiť smiešne šťastní.