22 pravidiel života. Máme o čom premýšľať


Cieľom mnohých ľudí je vytvoriť si dokonalý vzťah, získať vysnívanú prácu a byť šťastní a spokojní so svojím životom. Lenže na dosiahnutie čo i len jedného z nich treba vynaložiť veľa úsilia a práce (aj na sebe), trpezlivosti a vytrvalosti.

Niektorí ľudia si chcú založiť dobrú rodinu, iní uprednostňujú profesionálny rast, ďalší cestujú a spoznávajú svet. Nie každý však vie, ako sa to dá dosiahnuť, píše Michail Litvack, psychológ, spisovateľ a psychoterapeut, ktorý napísal viac ako 30 kníh o praktickej psychológii a sformuloval 22 kľúčových pravidiel na dosiahnutie úspechu v osobnom a profesionálnom živote.

1. Šťastie nemôže byť cieľom.

Nenaháňajte sa za šťastím. Nehľadajte ho v inom človeku ani v hmotných statkoch. Šťastie pramení vo vašom vnútri a tento stav môžete dosiahnuť, keď sa naučíte mať radosť zo života. Mali by ste ovládať umenie rozvíjať svoje schopnosti a premýšľať o svojich úspechoch a cieľoch. To je cesta k šťastiu.

2. Prestaňte byť závislí od názorov ľudí z nášho okolia.

Ak ste spokojný sám so sebou a ste presvedčený, že ste dobrý, inteligentný a hodnotný človek, nikdy nebudete potrebovať, aby vás iní ľudia posudzovali.

3. Nečakajte a neproste.

Ak chcete niečo naozaj dosiahnuť, nečakajte na povolenie a nepýtajte si súhlas od niekoho iného. Snažte sa byť takým človekom, ktorý sám riadi svoje veci.

4. Nebuďte teoretikom.

Buďte zrelým človekom, ktorý dokáže premeniť svoje vedomosti na činy. Častokrát má nezrelý človek vedomosti, ale nevie ich použiť, a tak mu nezostáva nič iné, len kritizovať iných.

5. Dobre naplánované kroky sú kľúčom k úspechu.

Naplánujte si svoje aktivity a usporiadajte si život podľa toho, aké sú vaše priority. V tom spočíva šťastie.

6. Nepodozrievajte ľudí okolo seba zo všetkých možných hriechov

Vaším najväčším nepriateľom nie je niekto, kto číha v tme a čaká, kým sa pošmyknete. Najväčším nepriateľom človeka je on sám. A zápas s týmto nepriateľom môže byť neľútostný.

7. Nie ste dolár, aby ste sa museli páčiť všetkým.

Nesnažte sa vyhovieť všetkým, inak sa môžete rovno pripraviť na veľký neúspech. Ani to nie je možné. Ani na to nie je dôvod. Ak sa o to predsa len pokúsite, budete sa cítiť nepríjemne a bude vás to psychicky ničiť.

8. Plaťte svoje účty.

Ak sa ľudia snažia vo vás vyvolať pocit viny alebo vďačnosti za ich pomoc, radšej sa ich spýtajte na cenu ich služieb. Zaplaťte im ju a rozlúčte sa.

9. Snívajte o skutočných veciach.

Ak radi fantazírujete, tak snívajte o tom, čo je možné realizovať v živote. Nemárnite čas rojčením o neuskutočniteľných plánoch a cieľoch.

10. Depresia nie je len pochmúrna.

Nepotláčajte pocity depresie. Depresia je ťažká, zlá a nepríjemná. Je to však aj príležitosť nazrieť do svojho vnútra. Môžete prísť na to, čo vás na vašej ceste posúva vpred a čo vás brzdí.

11. Komunikujte so svojimi nepriateľmi.

Rozhovory s priateľmi sú nepochybne veľmi príjemné. Ale len v komunikácii s nepriateľmi sa môžete dozvedieť niečo nové o sebe. Preto je niekedy lepšie počúvať svojich nepriateľov ako priateľov.

12. Kniha je najlepší radca.

Čítanie dobrej knihy je vždy oveľa užitočnejšie ako rozhovory s povrchným človekom.

13. Trávte svoj čas dôstojne a užitočne.

Neriešte životy iných, radšej sa zamerajte na veci, ktoré sú pre vás prospešné, napríklad na vedu alebo filozofiu.

14. Vzťahy slúžia na náš rast.

Ak máte pocit, že vám vzťahy, či už romantické alebo pracovné, bránia v raste alebo vás brzdia v úspechu, prehodnoťte ich.

15. Nebojte sa ľudí.

Ak sa bojíte rozprávať sa s ľuďmi, osloboďte sa od tohto strachu. Pripustite si aspoň na chvíľu, že dotyčný môže mať k vám kladný vzťah.

16. O ženskej logike.

Myšlienka, že existuje mužská a ženská logika, je sama osebe nelogická. Človek buď je inteligentný, alebo nie je.

17. Nebojte sa samoty.

Ak ste osamelý, najmä po rozpade romantického vzťahu, nebojte sa. Osamelosť je súčasťou vašej zrelosti a duchovného rastu. Okrem toho, keď ste sám so sebou, môžete byť oveľa výkonnejší ako zvyčajne.

18. Podeľte sa o svoju radosť.

Nikdy nebuďte príliš sebecký vo svojom vlastnom šťastí. Keď sa oň podelíte so svojimi priateľmi, šťastie sa môže znásobiť. Vaše šťastie bude rásť pri pohľade na to, ako sa spolu s vami tešia vaši milovaní.

19. Nikto vás nebrzdí.

Iba niektorí ľudia si dokážu udržať rýchle tempo, zatiaľ čo váš život sa uberá svojím vlastným tempom.

20. Ignorujte urážky a kritiku.

V ten deň, keď dosiahnete svoj cieľ, už na ničom nebude nezáležať.

21. Treba sa vedieť pochváliť.

Kto sa nevie pochváliť, musí kritizovať všetkých okolo seba. Aj keď nemá čo povedať.

22. Naučte sa žiť pre seba.

Ak sa snažíte niečo dokázať ľuďom okolo seba, budete žiť pre nich.