18 zlatých pravidiel súčasnej etikety


Pravidlá etikety, čiže základné pravidlá úcty a zdvorilého správania, platia navzájom pre obidve strany. Ak preukážete druhému človeku úctu a slušnosť, tak aj on ich preukáže vám. Tak je to výhodné pre všetkých. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré by si mal zapamätať a uvedomiť každý človek, ktorý si váži sám seba:

1. Nikdy nechoďte na návštevu bez toho, aby ste sa vopred ohlásili. Ak vás navštívi niekto neohlásený, môžete pokojne zostať v župane a natáčkach. Na margo toho sa vyjadrila jedna pani z Británie, ktorá povedala, že keď k nej príde neohlásená návšteva, obuje si topánky, nasadí klobúk a vezme si dáždnik. Ak je návšteva príjemná, tak radostne zvolá: „Ach, aké šťastie, že som práve prišla!“ Ak je návšteva nepríjemná, zvolá: „Ach, aká škoda, že musím odísť.“

2. Nech ste ktokoľvek, riaditeľ, akademik, pani v rokoch alebo školák, vždy sa pozdravte ako prvý, keď vstupujete do miestnosti.

3. Podanie ruky: ženy by nemali podávať ruku. Ale ak žena podá mužovi ruku ako prvá, treba jej tiež podať ruku, no nie tak pevne stisnúť ako mužovi.

4. Platenie v reštaurácii: Ak poviete: „Pozývam vás“, mali by ste aj zaplatiť. Ak žena pozve obchodného partnera do reštaurácie, platí ona. Môžete to povedať aj inak: „Poďme do reštaurácie.“ V takom prípade platí každý za seba. Len ak muž navrhne, že zaplatí za ženu, môže s tým súhlasiť.

5. Dáždnik by sa nikdy nemal sušiť roztvorený, ani v kancelárii, ani na návšteve. Mali by ste ho zložiť a postaviť do špeciálneho stojanu alebo zavesiť.

6. Tašku si nikdy nedávajte na kolená alebo na stoličku. Malú elegantnú kabelku si môžete položiť na stôl, veľkú tašku si môžete zavesiť na operadlo stoličky alebo položiť na zem, ak nie je k dispozícii špeciálna stolička (také často bývajú v reštauráciách). Aktovku treba položiť na zem.

7. Zlatým pravidlom pri používaní parfumu je striedmosť. Ak ešte večer cítite vôňu vášho parfumu, znamená to, že všetci okolo vás sa dusia.

8. Ak s niekým idete a váš spoločník sa pozdraví niekomu, koho nepoznáte, mali by ste sa pozdraviť aj vy.

9. Igelitové tašky je prípustné nosiť len cestou zo supermarketu, rovnako aj papierové značkové tašky z butikov. Ak ich budete nosiť aj potom, bude to vyzerať gýčovo.

10. Muž nikdy nenosí ženskú kabelku. A dámsky kabát vezme do rúk len preto, aby ho odniesol do šatne.

11. Domáce oblečenie sú nohavice a sveter, ktoré sú pohodlné a vyzerajú slušne. Župan a pyžamo sú určené na to, aby ste v nich ráno odkráčali zo spálne do kúpeľne a večer z kúpeľne do spálne.

12. Od chvíle, keď sa vaše dieťa presťahuje do samostatnej izby, vždy zaklopte, keď chcete vojsť. Potom aj ono bude robiť to isté, keď bude chcieť vojsť do vašej spálne.

13. Žena si môže v interiéri ponechať klobúk a rukavice, ale čiapku a palčiaky nie.

14. Do výťahu vždy nastupuje ako prvý muž, ale ako prvý vystupuje ten, kto je najbližšie k dverám.

15. Ak ste sa ospravedlnili a odpustili vám, už sa k tej záležitosti nevracajte, ani opakovane nežiadajte o odpustenie. Jednoducho už viac nerobte podobné chyby.

16. Netreba všetkým vešať na nos, že držíte diétu. Je to neslušné. Hlavne ak pod touto zámienkou chcete odmietnuť jedlo, ktoré vám ponúkla na čo ste hrhostiteľka. Nezabudnite pochváliť jej kuchárske umenie, aj keď nič z toho nemôžete jesť. To isté urobte aj s alkoholom. Nemusíte každému hovoriť, prečo nemôžete piť. Vypýtajte si suché biele víno a dajte si iba malý dúšok.

17. Tieto témy sú tabu na rozhovor: politika, náboženstvo, zdravie, peniaze.

18. Osem vecí, ktoré je lepšie držať v tajnosti: vek, bohatstvo, modlitbu, zloženie lieku, milostný vzťah, dar, cnosti a neresti.

A na záver výrok Jacka Nicholsona o pravidlách etikety:

„Veľmi dbám na pravidlá etikety. Ako správne podávať tanier. Nekričať z jednej miestnosti do druhej. Nevstupovať do zatvorených dverí bez zaklopania. Dávať dáme prednosť. Všetky tieto jednoduché pravidlá sú určené na to, aby nám uľahčili život. To nie sú len abstraktné pojmy. Je to jazyk vzájomnej úcty, ktorému rozumie každý.“