15 nelichotivých právd, ktoré treba prijať, aby ste mohli žiť plnohodnotný život


1. Neúspechom sa nedá vyhnúť. V živote zažijete niekoľko veľkých neúspechov. Niektoré z nich vás tak zničia, že to budete chcieť vzdať. V takýchto chvíľach si uvedomte, že každá cesta k úspechu je vydláždená pádmi. Pretože dôležitý nie je výsledok, ale vaša schopnosť postaviť sa a skúšať to znova a znova.

2. Sklamú vás dokonca aj vaši najbližší. V žiadnom prípade nemajte príliš veľké očakávania od iných ľudí vo svojom okolí, vrátane svojich najbližších. Pochopte, že tajomstvom trvácneho vzťahu je kompromis a schopnosť dávať a nečakať za to odmenu.

3. Lásku vždy sprevádza zraniteľnosť. Milovať znamená veriť, že vám iní ľudia nezlomia srdce. Aj keď vám nikto nezaručí, že sa to skutočne nestane. Ale nebojte sa, veď srdce sa vie samo zahojiť, nech by sa s ním stalo čokoľvek.

4. Umenie nechať iného odísť je schopnosť, ktorú si musíte osvojiť. Vedzte, že nemôžete prinútiť iného človeka, aby zostal. Na svojej životnej ceste stretnete ešte veľa ľudí, ktorí budú len vašimi dočasnými spolupútnikmi. A „vaši“ ľudia sa k vám raz určite vrátia a zostanú s vami navždy.

5. Nemusíte byť vždy stať súčasťou hlavného prúdu. Nemusíte súhlasiť s tým, o čom sú presvedčení ľudia okolo vás a nemusíte sa riadiť tým, čo robia iní. Treba mať odvahu plávať proti prúdu a robiť to, čo sa vám páči. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť prosperitu a skutočné šťastie.

6. Nemôžete prinútiť život, aby sa vyvíjal podľa vašich plánov. Nerobte si plány a rozpisy, ale radšej si stanovte blízke ciele. Ako sa hovorí, človek mieni a pánboh mení. Dôverujte vesmíru a nechajte veci, aby sa udiali tak, ako sa majú.

7. Všetko sa raz pominie, aj vaše životné situácie. Preto sa neznepokojujte, ani keď ste na úplnom dne. Vaša súčasná situácia sa aj tak skôr či neskôr zmení. To isté sa dá povedať aj o časoch, keď ste na vrchole blaha. Nevznášajte sa príliš nad zemou, pretože ani vaše najúžasnejšie chvíle nebudú trvať večne.

8. Iní ľudia sú rovnako zmätení ako vy. Len predstierajú, že vedia, ako treba správne žiť. Preto porovnávanie svojho života so životmi iných je zbytočným marením času. Každý na tomto svete je zaujatý svojimi vlastnými problémami. Pamätajte si, že nikto nemá taký dokonalý život, ako to prezentuje na sociálnych sieťach.

9. Najťažšie v živote je odpustiť samému sebe. Zmierte sa s tým, že budete robiť chyby. Všetky vaše činy majú následky. Preto je v poriadku, ak občas urobíte chybu, pretože len tak môžete spoznať samého seba a prejaviť sa.

10. Nikdy nedokážet prinútiť iných ľudí, aby sa na svet pozerali vašimi očami. Ani sa o to nepokúšajte. Aj tak vás budú hodnotiť a odsudzovať, takže ďalej robte to, čo sa vám páči. Samozrejme, pokiaľ tým neubližuje iným.

11. Tým, že skrývate svoje city, len komplikujete situáciu, čo môže viesť k dosť dramatickému rozuzleniu. Jediným možným riešením problému je prijať ho, priznať si ho a hovoriť o ňom. Vaše emócie sú dôležité, ak ich ovládate, nie potláčate.

12. Nemôžete sa začať rozvíjať, kým nevyjdete zo svojej komfortnej zóny. A môže to byť tá najnepríjemnejšia skúsenosť, akú ste kedy zažili. Môžete sa však získať nespočetné množstvo poznatkov o tom, ako prekonať vlastný strach a neistotu.

13. Vždy dostanete to, čo si zaslúžite. Všetko, čo sa s vami deje, sú následky vašich činov. Za každým úspechom sa skrýva ťažká práca. Pamätajte: Čo ste zasiali, to aj zožnete.

14. Obavy a pochybnosti o sebe samom vás nikam neprivedú. Ocitnete sa v začarovanom kruhu sebareflexie. Upokojte sa, v skutočnosti ľudia dokážu prežiť v prakticky v akýchkoľvek podmienkach alebo za akýchkoľvek okolností. Preto budete aj vy v poriadku.

15. Nemôžete sa spoliehať na nikoho iného len na seba. Všetci ľudia sa starajú o svoje vlastné životy a vy by ste sa mali starať o ten svoj. Staňte sa svojím osobným hrdinom a najskôr zachráňte seba a potom pomáhajte ostatným. Na tento svet ste prišli sami a sami ho aj opustíte. Samota je však úplne normálny stav, pretože vesmír vás nikdy neprestane rozmaznávať svojimi darmi, len si ich musíte začať všímať a prijímať.