13 vecí, ktoré treba mať na pamäti, keď vám život „padá na hlavu“


Každý z nás si prežil ťažké časy. A všetci sme ich zvládli. Niektorí ľudia sa s nimi však vysporiadajú ľahšie ako iní. Aké je ich tajomstvo? Profesorka Carol Morganová verí, že výsledok úzko súvisí s našim postojom k tomu, čo sa deje.

Niekoľko vecí, na ktoré si treba spomenúť v ťažkých obdobiach života:

1. Čo je, to je

Slávne príslovie Budhu hovorí: „Tvoje utrpenie je spôsobené vlastným odporom voči tomu, čo je.“ Premýšľajte o tom na chvíľu. To znamená, že utrpenie je možné iba vtedy, keď odmietneme akceptovať to, čo sa deje. Ak niečo môžete zmeniť, podniknite kroky. Ak však zmena nie je možná, máte dve možnosti: prijať situáciu a pustiť negatívne z hlavy, alebo trpieť dlho, pomaly a vášnivo.

2. Problém sa stáva problémom iba vtedy, ak ho tak vy nazvete

Často sa stávame našimi najhoršími nepriateľmi. Šťastie naozaj záleží na uhle pohľadu. Ak si myslíte, že niečo predstavuje problém, vaše emócie a myšlienky sa naplnia negatívnou energiou. Zamyslite sa nad tým, aké ponaučenia si môžete zo situácie vziať, a zrazu problém pominie.

3. Ak chcete zmeniť veci, začnite tým, že sa zmeníte vy sami

Váš vonkajší svet je odrazom vnútorného sveta. Pravdepodobne poznáte ľudí, ktorých život je plný chaosu a stresu. A nedeje sa to preto, že oni sami sú v nepredvídateľnom režime? Mylne si myslíme, že meniace sa okolnosti nás menia. V skutočnosti to funguje opačným smerom: ak chceme zmeniť okolnosti, musíme sa zmeniť my.

Advertisements

4. Neexistuje pojem „zlyhanie“ – iba možnosť niečo sa naučiť

Mali by ste jednoducho vylúčiť slovo „zlyhanie“ z vášho slovníka. Všetci veľkí ľudia zlyhali mnohokrát predtým, ako uspeli. Thomas Edison povedal toto: „Nepodarilo sa mi vymyslieť žiarovku. Len som našiel 99 spôsobov, ako to nefunguje. “ Vyťažte niečo z vašich takzvaných porúch. Naučte sa, ako to urobiť nabudúce lepšie.

5. Ak nedostanete to, čo chcete, je na ceste niečo lepšie

Viem, niekedy je ťažké tomu uveriť. Ale je to pravda. Keď sa obzriete späť na svoj život, zvyčajne si uvedomíte, že dobré veci sa stali potom, čo niečo nefungovalo. Možno by vás zamestnanie, kde vás neprijali, odcudzilo od vašej rodiny, na rozdiel od práce, ktorú ste nakoniec dostali. Len verte, že všetko sa deje presne tak, ako to má byť.

6. Vážte si daný okamih

Už nikdy nepríde. V každom okamihu života je niečo cenné, nenechajte si to ujsť. Čoskoro sa všetko stane spomienkou. Možno jedného dňa vám budú chýbať aj tie okamihy, ktoré sa vám teraz nezdajú šťastné.

7. Nechajte vaše túžby plynúť

Väčšina ľudí žije s „prepojenou mysľou“. To znamená, že prikladajú veľkú dôležitosť svojim želaniam a ak nedostanú to, čo žiadali, ich emócie upadnú do negatívnej sféry. Namiesto toho skúste praktizovať „oddelenú myseľ“: ak niečo chcete, budete stále šťastní bez ohľadu na to, či dostanete to, čo chcete alebo nie. Vaše emócie v tomto stave zostávajú neutrálne alebo pozitívne.

Advertisements

8. Pochopte svoje obavy a buďte im vďační

Strach môže byť skvelým učiteľom. A prekonanie strachu vás často vedie k víťazstvu. Napríklad, keď som bol na vysokej škole, bál som sa rečníctva. Takže teraz sa mi zdá smiešne, že nielen učím každý deň skupinku ľudí, ale učím práve umenie rečníctva. Na prekonanie strachu je potrebná iba prax. Strach je len ilúzia.

9. Dovoľte samému sebe zažiť radosť

Verte alebo nie, poznám príliš veľa ľudí, ktorí si nedovolia baviť sa. Ani nevedia, ako byť šťastní. Niektorí sú natoľko závislí od svojich problémov a vnútorného chaosu, že netušia, kto sú bez toho všetkého. Skúste byť šťastní. Aj keď len na malý okamih, je dôležité zamerať sa na radosti, nie na ťažkosti.

10. Neporovnávajte sa s ostatnými

Ak sa aj porovnáte, potom iba s tými, ktorí sú na tom horšie ako vy. Ste nezamestnaný? Buďte aspoň vďační za poberanie dávok v nezamestnanosti. Väčšina ľudí na svete žije v extrémnej chudobe. Nie ako Angelina Jolie? Myslím, že veľmi málo ľudí vyzerá ako ona. A pravdepodobne ste oveľa atraktívnejší ako väčšina. Zamerajte sa na to.

11. Nie ste obeťou

Ste obeťou iba svojich vlastných myšlienok, slov a činov. Nikto nerobí nič konkrétne pre vás alebo proti vám. Vy sami si vytvoríte svoju vlastnú skúsenosť. Prevezmite osobnú zodpovednosť a uvedomte si, že problémy môžete prežiť. Musíte len začať zmenou svojich myšlienok a akcií. Vzdajte sa mentality obete a staňte sa víťazom.

Advertisements

12. Všetko sa môže a dá sa zmeniť

„Aj to prejde“ je jedno z mojich obľúbených prísloví. Keď sme uviaznutí v zlej situácii, zdá sa nám, že neexistuje východisko. Zdá sa, že sa nič nezmení. Ale viete čo? Zmeny prídu! Nič netrvá večne, len smrť. Preto sa vzdajte zvyku myslenia, že všetko zostane rovnaké navždy. Nezostane. No aj vy musíte urobiť nejaké kroky, aby ste to zmenili. Čary či kúzla vám nepomôžu.

13. Všetko sa dá

K zázrakom dochádza každý deň. To je pravda. Je škoda, že v jednom článku nie je možné opísať všetky úžasné veci, ktoré sa stali mojim priateľom, od uzdravenia štvrtého štádia rakoviny až po nečakané stretnutie s milujúcim partnerom. Stáva sa to stále. Musíte len uveriť, že sa to stane. Keď uveríte, bitku už máte vyhratú.