10 lekcií pekného starnutia, tajomstvo francúzskych žien nad 50


Hovorí sa, že krása v mladosti je dielom prírody, ale krása v starobe je dielom samotnej ženy.
Práve teraz, keď je staroba pre vás len budúcnosť, môžete urobiť všetko pre to, aby ste jedného dňa vstúpili do tohto stavu so vztýčenou hlavou.

Americká novinárka Rebecca Plantierová napísala knihu Lekcie pekného starnutia: tajomstvo francúzskych žien, v ktorej porovnáva francúzsku spoločnosť s americkou. Američanky po štyridsiatke často na seba rezignujú a „ustupujú do úzadia“, píše Rebecca, a tým sa diametrálne líšia od Francúzok, ktoré aj v päťdesiatke, šesťdesiatke a sedemdesiatke žijú naplno.

Keď som sa presťahovala do Francúzska, zarazilo ma množstvo krásnych a elegantných žien po päťdesiatke na uliciach, v kaviarňach, na výstavách, v drahých obchodoch. Tieto ženy sa cítili pohodlne v sukniach nad kolená, vyzerali skvele, aj keď ich pleť nebola dokonalá podľa kalifornských noriem. Nebáli sa starnutia a cítili sa vo svojom veku dobre…

Pri skúmaní tohto fenoménu dospela Američanka k záveru, že „ušľachtilé starnutie“ je výsledkom výnimočného postoja k životu a k sebe samému, ktorý je vo všeobecnosti charakteristický pre Francúzov. Savoir vivre – umenie spoločensky žiť – nemá nič spoločné s peniazmi alebo postavením; je to schopnosť užívať si život, čo v konečnom dôsledku predlžuje aktívny „ženský vek“.

Advertisements

Aktívny životný štýl je realitou aj vo vysokom veku

Vo Francúzsku je aktívne trávenie voľného času súčasťou národnej kultúry a nie je zvykom sa ho s pribúdajúcim vekom vzdať. Francúzi sa venujú turistike, horolezectvu, pádlovaniu na kajaku, hrajú tenis, behajú v parkoch, lyžujú atď. Nie je to športové nadšenie, ale spôsob ich života – je proste normálne, že v zime sa lyžujú s celou rodinou a v lete sa venujú iným pohybovým aktivitám. Francúzi aj na dovolenke radšej idú tam, kde musia niečo robiť a nie sa iba vyvaľovať na slnku. A Francúzsky to na rozdiel od niektorých Američaniek so športovaním nepreháňajú, zdôrazňuje Rebecca. Veď akékoľvek násilie voči sebe ženám bráni, aby sa dobre cítili a boli v pohode.

Zmysel pre humor ako silný antioxidant

Povestný francúzsky sarkazmus pomáha francúzskym ženám nevnímať svoj vek a starnutie ako drámu. Žiadny iný jazyk nemá toľko prísloví a vtipov na tému „druhá mladosť ženy“ a „druhé obdobie vášne“, ktoré prichádza vo veku 40-50 rokov.

Jedlo ako náboženstvo

Každý vie, že Francúzi sú posadnutí dobrým jedlom, ale na rozdiel od Američanov sa táto posadnutosť prejavuje v túžbe jesť elegantne a rafinovane, nie však príliš veľa. Francúzske ženy vo všeobecnosti jedia veľmi málo, píše Rebecca so závisťou. A s pribúdajúcim vekom, keď to finančné možnosti dovolia, sa posadnutosť samotným procesom jedenia a vychutnávania len zvyšuje – Francúzky často jedia v reštauráciách a kaviarňach, vychutnávajú si miniporcie, víno a dobrú spoločnosť. Toto všetko im samozrejme pomáha udržať si takmer pôvodnú postavu. Dramatický rozdiel v hmotnosti vo veku 20 a 40 rokov, ktorý pozorujeme u Američaniek, Francúzky nepoznajú, s povzdychom konštatuje novinárka.

Advertisements

S pribúdajúcim vekom si Francúzsky doprajú viac, nie menej

Rebecca píše, že francúzske dievčatá nasávajú zdravý egoizmus spolu s materským mliekom. S pribúdajúcim vekom, keď deti odrastú a vyžadujú si menej pozornosti, sa Francúzsky pokojne začnú venovať sami sebe. Míňajú viac peňazí na vlastné potešenia, doprajú si výlet bez rodiny, kupujú si drahšie oblečenie. Štyridsaťročnú Francúzku nebudú trápiť výčitky svedomia, keď si kúpi kvalitné topánky namiesto hernej konzoly pre svojho dospievajúceho syna. Dokonca bude presvedčená, že to bolo jediné správne rozhodnutie: „Ak chceš konzolu, tak choď pracovať.“ Opatrovanie vnúčat nie je vo Francúzsku bežné, nikto nevníma babičky ako bezplatné opatrovateľky.

S pribúdajúcim vekom majú v šatníku menej oblečenia, ale je podstatne drahšie

A kvalitnejšie. Aj ženy so stredným príjmom si kupujú drahé a pohodlné oblečenie – kašmír, hodváb, kvalitné topánky a aspoň jednu drahú kabelku. Toto všetko spolu tvorí elegantný štýl zrelých žien, ktorý turisti tak obdivujú.

Spoločenský život sa vekom nekončí, práve naopak

Na rozdiel od Američaniek, ktoré často uprednostňujú televíziu a voľný čas strávený doma pred spoločenským životom, sú Francúzky, najmä vo veľkých mestách, čoraz aktívnejšie. Deti im odrástli a nevyžadujú neustálu pozornosť, domácnosť je zabehnutá, tak je ten správny čas chodiť na večierky, návštevy, do dobrých barov, kina, na bienále a pod. Aktívny spoločenský život vás udržiava v kondícii – účes, strih, upravené ruky, pekné oblečenie do spoločnosti a samozrejme pohodlné topánky na podpätku.

Advertisements

Vek nie je choroba a netreba ho liečiť

Francúzky (a Francúzi) si nerobia starosti kvôli veku a vráskam; do očí bijúce liftingy vyvolávajú skôr pohŕdavý úškrn (ako napríklad v prípade Catherine Deneuve). Na rozdiel od Američaniek, ktoré sú posadnuté myšlienkou večnej mladosti, Francúzky sú presvedčené, že ak žena v určitom veku nemá vrásky, je to skôr príznak psychických problémov než dôvod na závisť. Vo Francúzsku sa teší veľkej obľube prístrojová kozmetológia a kozmetická chirurgia a botox sú oveľa menej populárne.

V každom veku môžete nosiť to, čo vám svedčí

Francúzske ženy nemajú problém nosiť sukne nad kolená a obtiahnuté legíny aj vo vysokom veku. Vo Francúzsku neexistuje pojem „nevhodné oblečenie pre určitý vek“; matka a dcéra si neraz kupujú oblečenie rovnakej značky. Pochopiteľne vkus a finančná situácia sa vekom menia a skôr sa uprednostňuje drahší klasický štýl, ale v žiadnej inej krajine na svete nie je toľko žien vo veku 40-60 rokov v krátkych šatách a vypasovaných rifliach.


Advertisements

Sexualita ani sexuálny život nie sú vekovo obmedzené

Naopak, vo Francúzsku platí, že po štyridsiatke prichádza druhá mladosť – človek veľa dosiahol, veľa sa naučil, je najvyšší čas užívať si život v ešte dobrej fyzickej kondícii a so skúsenosťami získanými z vlastných chýb. To je dobré aj zlé, píše Rebecca: dobré preto, že to ovplyvňuje sebavedomie ženy, a zlé preto, že v tomto veku je najviac rozvodov.

S pribúdajúcim vekom sa môže všetko, ale s mierou

Víno, posedenia do neskorého večera a dokonca aj cigarety – Rebecca opisuje svoju 52-ročnú francúzsku priateľku, ktorá vyfajčí len jednu cigaretu denne s rannou kávou. Táto priateľka roky fajčila a potom prestala. Vypočítala si, že pôžitok z kávy s cigaretou je zdravší ako stres z úplnej abstinencie.

Na záver Američanka dodáva, že najdôležitejšie je rešpektovať seba a svoj vek. A hlavným ponaučením od krásne starnúcich Francúzok je, že nesmú byť lenivé a užívať si život. Patrí sem všetko – od chutného jedla a sexu až po krásne veci, obľúbené koníčky a cestovanie. Toto je manifest krásnej päťdesiatničky, ktorá pri pohári vína v kaviarni s výhľadom na Champs-Élysées povedala: „Som zrelá žena, veľa som dosiahla a užívam si svoj život, mesto a túto chvíľu.“