Učiteľ zverejnil letné úlohy pre študentov a stal sa slávnym po celom svete


Cesare Kata – taliansky učiteľ zo školy Polo Scolastico Paritario Don Bosco v pobrežnom meste Fermo na Jadrane, odovzdal svojim študentom domáce úlohy na leto. Konkrétne v pätnástich bodoch. A hádam je to to najlepšie, čo pre nich mohol urobiť!

Domáce úlohy od tohto pána učiteľa si na internete vyslúžili desiatky tisíc hodnotení Páči sa mi, a to právom! To znamená milovať svoju prácu a starať sa o svoje deti.

Cesare Kata a jeho 15 úloh na leto:

1. Prechádzajte sa ráno úplne sám po morskom pobreží, zapozerajte sa na odraz svetla na hladine mora a premýšľajte o tom, čo vás robí šťastným.

2. Pokúste sa použiť nové slová, ktoré sme sa naučili tento rok. Čím viac dokážete povedať, tým zaujímavejšie veci si môžete myslieť, a čím viac myšlienok máte, tým slobodnejší budete.

3. Čítajte! Najviac ako môžete. Nie preto, že ste povinní to urobiť. Čítajte, pretože leto inšpiruje sny a dobrodružstvá a čítanie je ako lietanie. Čítajte, pretože je to tá najlepšia forma rebélie (pre radu, čo čítať, si príďte ku mne).

4. Vyhnite sa všetkému, čo vám prináša negatívnu energiu a pocit prázdnoty (veci, situácie a ľudia). Vyhľadajte inšpiráciu a priateľov, ktorí vás obohacujú, ktorí vás chápu a vážia si vás takých, akými ste.

5. Ak cítite smútok a strach, nebojte sa: leto, rovnako ako akékoľvek iné krásne veci v živote, môže spôsobiť zmätok vo vašej duši. Píšte si denník, v ňom zaznamenávajte to ako sa cítite (a v septembri, ak budete chcieť, prečítame si ho spolu).

6. Tancujte a nehanbite sa za to. Tancujte všade a kedykoľvek: aspoň na tanečnom parkete, alebo vo svojej izbe. Leto je tanec a je hlúpe nezúčastňovať sa ho.

7. Choďte von, aby ste aspoň raz videli východ slnka. Stojte ticho a zhlboka dýchajte. Zatvorte oči a cíťte vďačnosť.

8. Viac športujte.

9. Ak stretnete niekoho, koho máte naozaj radi, povedzte mu to tak krásne a presvedčivo, ako len viete. Nebojte sa nepochopenia. Ak nič z toho nevyjde, potom to nie je osud, ale ak vám porozumejú a dajú pozitívnu odpoveď, strávite spolu perfektné leto 2015 a bude to váš zlatý čas. (Ak ste neúspešný, vráťte sa k bodu 8.)

10. Znovu si prečítajte abstrakty z našich lekcií: porovnajte všetko, o čom čítate, s tým, čo sa deje vo vašom živote.

11. Buďte rovnako šťastní ako slnko a rovnako slobodní a neskrotní ako more.

12. Neprisahajte, prosím. Buďte zdvorilí a láskaví.

13. Pozerajte pekné filmy s hlbokým emocionálnym dialógom (ak je to možné, v angličtine), aby ste súčasne zlepšili svoju angličtinu a rozvíjali schopnosť vcítiť sa a snívať. Nechajte film plynúť vo vás, prežívajte ho znova a znova a zahrňte ho do letných zážitkov.

14. Leto je kúzelné. V žiarivom slnečnom svetle ranných a horúcich letných večerov snívajte o tom, aký život môže byť a mal by byť. Buďte vytrvalí a nikdy sa na ceste za vašimi snami nevzdávajte.

15. Buďte dobrí.