30 svetových unikátov, ktoré musíte vidieť aspoň raz za život


1. Pamukkale, Turecko

Veľkolepé dielo prírody v tureckej provincii Denizli pozostáva zo 17 geotermálnych prameňov, ktoré vyzerajú skutočne úchvatne! Oslnivo biele terasy sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. A sú sprístupnené aj na kúpanie.

2. Ryžové terasy, Čína

Najznámejšie čínske ryžové terasy Longji Rice Terraces sa vďaka svojmu výnimočnému tvaru nazývajú „Dračí hrebeň“. Terasy sa nachádzajú v blízkosti okresu Guilin a rozprestierajú sa v nadmorskej výške 300 – 1100 metrov nad morom. Najúchvatnejšie bývajú na jar, keď sa vo vode odráža modrá obloha a slnko.


Advertisements

3. Chrámy v Pagane, Mjanmarsko

Starobylé mesto Pagan v štáte Mjanmarsko je v súčasnosti archeologickou lokalitou s pagodami, chrámami a kláštormi. Najznámejšie a najkrajšie z nich sú budhistické chrámy Damajandži a Ananda. Ak raz navštívite toto starobylé mesto, zapamätáte si ho navždy.

4. Kláštory Meteora, Grécko

Rozsiahly komplex kláštorov v Grécku udivuje predovšetkým svojou polohou: nachádza sa na vrcholoch skál, ktoré siahajú až do výšky 600 m. Kláštory sú jedinečnou pamiatkou, pretože boli postavené v rokoch 950 – 970. Vtedy ešte neboli žiadne cesty ani stavebné mechanizmy a všetok materiál sa na skaly vynášal ručne.


Advertisements

5. Slaný močiar Uyuni, Bolívia

Vyschnuté jazero na juhu púštnej planiny Altiplano je najväčším slaným močiarom na svete. Zrkadlová hladina močiaru odráža oblaky a poskytuje neuveriteľný vizuálny zážitok!

6. Národný park Hitachi, Japonsko

V japonskom parku v meste Hitachinaka môžete obdivovať krásy prírody v každom ročnom období, pretože rastlinstvo tu kvitne po celý rok.


Advertisements

7. Ad Deir a Al Khazneh, Jordánsko

Chrámy v meste Petra v Jordánsku sú jedinečnými pamiatkami. Boli celé vytesané zo skaly ešte v prvom storočí nášho letopočtu.

8. Machu Picchu, Peru

„Mesto medzi oblakmi“ sa považuje za jednu z najtajomnejších pamiatok na svete, ktorá sa týči na vrchole pohoria vo výške 2 450 metrov nad morom. Predpokladá sa, že mesto postavil ako posvätné horské útočisko vládca Inkov Pachacutec. Žilo v ňom 1 200 ľudí, ktorí v polovici 16. storočia z mesta záhadne zmizli.


Advertisements

9. Jaskyňa v Algarve, Portugalsko

Jaskyňa sa nachádza na pláži v portugalskom regióne Algarve a vďaka klenbe s otvormi sa naskytuje nádherný pohľad. Najmä vtedy, keď cez otvory prechádzajú slnečné lúče.

10. Národný park Lenços-Maranhãnensis v Brazílii

Tento národný park v brazílskom štáte Maranhão je známy svojimi piesočnými dunami. Fascinujúci je najmä v období dažďov, keď sa medzi dunami vytvárajú lagúny.


Advertisements

11. Jazero Moraine, Kanada

Ľadovcové jazero sa nachádza v Národnom parku Banff v nadmorskej výške 1 885 metrov. Úplne sa napĺňa vodou len od polovice do konca júna a je napájané vodou z ľadovca. V tomto období skalnaté dno jazera vytvára na hladine úžasný odraz.

12. Jaskyňa Songdong, Vietnam

Vo vietnamskej provincii Quang Binh sa nachádza najväčšia jaskyňa na svete Song Dong. Jej celkový objem sa odhaduje na 38,5 mil. metrov štvorcových. Jaskyňou preteká rieka a rastie tam aj tráva a stromy.


Advertisements

13. Tulipánové polia, Holandsko

Kvetinové polia v Holandsku sa rozliehajú na obrovskom území a vyzerajú rozprávkovo krásne. Najväčšie množstvo tulipánov kvitne od začiatku apríla do polovice mája, kedy hýria neuveriteľnou pestrosťou farieb!

14. Hora Roraima, Južná Amerika

Stolová hora Roraima sa rozprestiera na rozhraní Brazílie, Venezuely a Guyany. Jej hlavným znakom je, že sa nad ňou neustále vznáša veľký oblak.


Advertisements

15. Kryštálová jaskyňa, Mexiko

Kryštálová jaskyňa na nachádza v hĺbke 300 metrov pod mestom Naika v Mexiku. Najväčší kryštál, ktorý sa tu našiel, dosahuje výšku 11 metrov a je široký 4 metre. Teplota v jaskyni môže vystúpiť až na 60 stupňov Celzia a, preto je pobyt v nej povolený maximálne na 20 minút.

16. Farebné skaly Zhangye Danxia, Čína

V čínskej provincii Gansu sa nachádza národný geopark Zhangye Danxia. Jeho hlavnou atrakciou sú farebné skaly. Boli vytvorené z nánosov pieskovca a iných minerálov a dosahujú výšku až niekoľko sto metrov.


Advertisements

17. Hviezdne more, Maldivy

Vďaka bioluminiscencii miliónov živých organizmov pláže ostrova Vadú na Maldivách vyzerajú, akoby boli pokryté hviezdami. Je to neuveriteľný pohľad!

18. Kaňon Antilopy, USA

Tento kaňon, ktorý sa nachádza v severnej Arizone, dostal svoje meno podľa neuveriteľného zafarbenia, ktoré pripomína kožu antilopy. Slnečné svetlo, ktoré presvitá cez skalné útesy, dodáva tomuto miestu ešte väčšie čaro.


Advertisements

19. Fingalova jaskyňa, Veľká Británia

Jaskyňa, ktorá bol vyhĺbená v skalách, sa nachádza na škótskom ostrove Staffa. Steny jaskyne tvoria zvislé čadičové stĺpy vysoké až 20 metrov. Vchod do jaskyne je príliš úzky pre člny, takže sa do nej dá dostať len pešo po úzkej klade nad vodou.

20. Bambusový les, Japonsko

Nádherný bambusový les Sagano je prírodná atrakcia, ktorá sa nachádza neďaleko ostrova Kjóta. Tvorí ho malebná aleja vysokých stromov, ktoré vyzerajú veľmi pôsobivo.


Advertisements

21. Škvrnité jazero, Kanada

Škvrnité jazero sa nachádza neďaleko mesta Osoyoos a je známe aj pod názvom Kliluk. Jeho voda je bohatá na rôzne minerály a má najvyššiu koncentráciu síranu horečnatého na svete. Vďaka tomu sa na hladine jazera pri vyparovaní vody v lete vytvárajú škvrny rôznych tvarov a farieb.

22. Ľadovec Perito Moreno, Argentína

Ľadovec Perito Moreno je jedným z najznámejších turistických miest v Argentíne. Nachádza sa v národnom parku Los Glacieres a má rozlohu 250 kilometrov štvorcových.


Advertisements

23. Vodopády Iguazu, Južná Amerika

Tento komplex, ktorý tvorí 270 vodopádov, sa nachádza na hraniciach Brazílie a Argentíny a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vodopády sú najnavštevovanejšou atrakciou Južnej Ameriky, ročne ich navštívia až 2 milióny návštevníkov.

24. Cesta obrov, Severné Írsko

Toto úžasné miesto vzniklo v dôsledku dávnej sopečnej erupcie neďaleko mesta Bushmills v Severnom Írsku.


Advertisements

25. Jazero Flathead, USA

Toto najväčšie jazero v Spojených štátoch sa nachádza západne od rieky Mississippi a je známe svojou neuveriteľne čistou vodou. Na prvý pohľad sa môže zdať, že jazero Flathead je plytké, ale na niektorých miestach dosahuje hĺbku až 113 metrov.

26. Vodopád Ponggur, Vietnam

Vodopád v blízkosti mesta Dalat dosahuje výšku 40 metrov a šírku 100 metrov. Považuje sa za jednu z najvýznamnejších vietnamských atrakcií – a niet divu, pretože jeho krása je ohromujúca!


Advertisements

27. Veľký bariérový útes, Austrália

Najväčší koralový útes na svete sa tiahne v dĺžke viac ako 2 500 kilometrov pozdĺž severovýchodného pobrežia Austrálie. Je to najväčší prírodný útvar na svete, ktorý tvoria živé organizmy. Navyše ho možno vidieť z vesmíru.

28. Rieka Guijiang, Čína

Rieka v autonómnej oblasti Guangxi Zhuang je jednou z najmalebnejších riek v Číne. Čistá voda a nádherná príroda vytvárajú úžasnú atmosféru!


Advertisements

29. Monolit Devils Tower, USA

Prírodný útvar Devils Tower je sopečný monolit vysoký 386 metrov, ktorý sa nachádza na území štátu Wyoming. Jeho vek sa odhaduje na 195 až 225 miliónov rokov.

30. Trolí jazyk, Nórsko

Skalný výbežok v Skjeggedale neďaleko nórskeho mesta Odd dostal svoje meno podľa nezvyčajného tvaru, ktorý pripomína veľký jazyk. V skutočnosti je to odpadnutý kus skaly, ktorý horizontálne ustrnul na jej okraji.