Fínsko zaviedlo odpoludňajší spánok v práci. Tento čas sa platí. Nie, to nie je sranda


V Helsinkách je nový trend – spať v práci za peniaze spoločnosti-zamestnávateľa. Zistilo sa, že fínske odbory prišli k záveru, že odpoludňajší spánok uprostred pracovného postupu pozitívne ovplyvňuje nielen produktivitu zamestnancov ale aj (čo je celkom logicky) finančný blahobyt spoločnosti, kde zamestnancom je povolené hodinku zdriemnuť.


Advertisements

«Nútiť sa uvoľniť je ťažké, ale pod vedením trénera to sa stáva oveľa jednoduchšie aj uprostred dňa. Inštruktor v tejto situácii je na váhu zlata, pretože pomáha urobiť túto mentálnu pauzu, odísť na mini dovolenku na pol hodiny», – cituje RIA Tiinu Vainio z centra Sofia Future Farm organizujúceho tieto «cvičenia».

K záveru o výhodách odpoludňajšieho spánku (od 30 do 60 minút v závislosti od spoločnosti a nariadenia vedúcich) odbory Helsínk prišli potom, čo medzi zamestnancami rôznych spoločností sa uskutočnili prieskumy. Ľudia hovorili o únave na pracovisku, fyzickom nepohodlí (bolenie chrbta a kĺbov pri sediacej práci) a želaní čo najskôr odísť z pracoviska na konci dňa.


Advertisements

Mnohé médiá Fínska už stihli porozprávať na stránkach svojich vydaní o novom trende hlavného mesta. Novinári nevylučujú, že v blízkej budúcnosti zvyk spať v práci (pripomenieme, že sa za tento čas platí, ako keby človek pracoval) „preskočí“ do ďalších miest.

Je však už jasné, že spánok, ktorý mnohí sú zvyknutí asociovať s lenivosťou, teraz je priamo zodpovedný za produktivitu zamestnancov spoločností, ako aj za prospech, úspechy a konkurencieschopnosť týchto firiem.