Fenomén kmeňa Hunza, ktorý ani vedci nedokážu vysvetliť


Takmer nikdy nie sú chorí a vyzerajú mlado. Ich dlhovekosť je pre bádateľov stále hádankou. Povieme vám viac o živote horských ľudí.

Obyvatelia údolia Hunza sú na rozdiel od susedných národov navonok veľmi podobní obyvateľom Európy. Legenda hovorí, že, trpasličí hornatý štát založili vojaci armády Alexandra Veľkého počas jeho Indickej výpravy.

Obyvatelia kmeňa Hunza sa tešia z toho, že ich niekto iný nazýva horský ľud. Koniec koncov, oni sami sa usadili v blízkosti slávneho „miesta horského stretnutia“ – bodu, kde sa pretínajú tri najvyššie systémy sveta: Himaláje, hinduistický Kush a Karakorum. Dnes je Hunza riadená pakistanským ministerstvom a Severnými územiami. Jednou z hlavných atrakcií Hunzy je ľadovec, ktorý pomaly ale isto klesá do údolia v širokej studenej rieke.

Majú svoj vlastný jazyk – Burushaskhi. Jazyk Burushaski, do dnešného dňa nenadviazal na žiadny jazyk sveta. Hoci tu všetci hovoria Urdu, mnohí vedia aj po anglicky. Vyznávajú islam, ale nie ten, na ktorý sme zvyknutí, ale tzv. Ismaili a práve tento typ je jedným z najmystickejších a najtajomnejších náboženstiev.

Preto v Hunze nebudete počuť zvyčajné výzvy na modlitbu. Obracanie sa k Bohu je osobná vec každého.

Obyvatelia kmeňa Hunza sa kúpu v ľadovej vode aj pri 15 stupňoch mrazu, až do svojej stoky sa hrajú vonkajšie hry, 40-ročné ženy vyzerajú ako dievčatá, v 60-tich rokoch sú stále štíhle a elegantné a v 65-tich rokoch rodia deti. V lete jedia surové ovocie a zeleninu, v zime ich zasýtia marhule sušené na slnku, vyklíčené zrná a ovčia bryndza.

Ďalšia zaujímavá vec je, že počas „neúrodnej jari“ (obdobie, kedy ešte dozrieva ovocie, trvá 2 – 4 mesiace), takmer nič nejedia, len raz denne pijú nápoj zo sušených marhúľ. Takýto pôst je povýšený na kult a je prísne dodržiavaný. Škótsky lekár McCarrison, ktorý ako prvý opísal Šťastné údolie, zdôraznil, že príjem bielkovín je na najnižšej normálnej úrovni, ak to vôbec možno nazvať normou. Denný kalorický obsah obyvateľa Hunzy je v priemere 1933 kcal a zahŕňa 50 g proteínu, 36 g tuku a 365 g sacharidov.

R. Bircher v knihe „Hunzakuty – ľudia, ktorí nepoznajú chorobu,“ zdôrazňuje tieto veľmi významné výhody výživového modelu:

– predovšetkým strava je vegetariánska;
– jedia veľké množstvá surových potravín;
– v dennej strave dominuje zelenina a ovocie;
– výrobky sú prírodné, bez akýchkoľvek chemikálií a pripravené tak aby boli zachované všetky biologicky hodnotné látky;
– alkohol a sladkosti konzumujú len veľmi zriedka;
– solia vo veľmi malom množstve;
– produkty pestujú iba v pôvodnej pôde;
– pravidelné dodržiavajú pôst

K tomuto receptu musia byť pridané ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zdravej dlhovekosti. Ale spôsob stravovania je nepochybne veľmi významný, ba priam rozhodujúci.

V roku 1984, jeden Hunzakut, ktorého meno bolo Said Abdul Mobud, priletel na londýnske letisko Heathrow a dostatočne znepokojil emigračných pracovníkov, keď predložil svoj pas. Podľa tohto dokumentu sa Hunzakut narodil v roku 1823 a mal 160 rokov. Sprievodca Mobudy, Mullah poznamenal, že jeho poručenec pochádza zo svätej krajiny kmeňa Hunza a tá je známa svojou dlhovekosťou. Mobud má vynikajúce zdravie a zdravý rozum. Dokonale si pamätá udalosti od roku 1850.

Tajomstvo dlhovekosti miestnych obyvateľov znie jednoducho: byť vegetarián, pracovať vždy a fyzicky, neustále sa pohybovať a nemeniť rytmus života, potom budete žiť až 120-150 rokov.

Charakteristické rysy kmeňa Hunza ako ľudí s „plným zdravím“:

1) Pracovitosť v širokom zmysle slova. U Hunzakutov sa táto schopnosť pracovať prejavuje tak počas práce ako aj počas tancov a hier. Pre nich je 100 – 200 kilometrov rovnako ako pre nás na krátka prechádzka v blízkosti domu. Veľmi ľahko dokážu vyliezť strmými horami, aby priniesli nejakú správu či novinku a potom sa vrátia domov svieži a veselí.

2) Radosť zo života. Obyvateľ kmeňa Hunza sa neustále smeje, je vždy v dobrej nálade, aj keď trpí hladom alebo chladom.

3) Mimoriadna odolnosť. „Nervy Hunzakutov sú silné ako laná a tenké a jemné ako struny,“ napísal McCarrison. Nikdy sa nerozčuľujú a nesťažujú sa, nie sú nervózni a neukazujú netrpezlivosť, nehádajú sa medzi sebou a fyzickú bolesť, problémy či hluk znášajú s úplným pokojom mysle.