Úľava od stresu. 14 perfektných rád od psychológa


Myšlienky utekajú, je nemožné sústrediť sa, máte vo vnútri pocit niečoho veľmi nepríjemného, sem tam to prepukne až v paniku – to sú typické príznaky stresu, ktoré vás vyvedú zo zvyčajných koľají.

Čo robiť? Naučiť sa zvládať stres, pretože to nielen pomáha získať späť formu, ale tiež odstraňuje choroby a dokonca spomaľuje proces starnutia.

1. Rozčešte si vlasy

Počas pracovného dňa stráveného pred monitorom sú svaly tváre tak napäté, že hlava je ťažká a začína bolieť.

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť stresu, je česanie si vlasov po dobu 10-15 minút. Tento postup pomáha „rozptyľovať“ krv a uvoľňovať svaly.

2. Jedzte zmrzlinu

Chutné jedlo je účinný prostriedok v boji proti stresu. Mastné ryby, ktoré obsahujú omega-3 kyseliny, ktoré sú veľmi užitočné pre nervový systém, pomáhajú udržiavať dobrú náladu a zmierňujú stres. Ak nemáte radi ryby, jedzte zmrzlinu alebo banány. Tieto produkty nie sú o nič horšie ako antidepresíva.

3. Doprajte si masáž

Ak chcete šetriť energiu, masírujte body pod nosom, medzi obočím, pod dolnou perou a stredom dlane po dobu 30 sekúnd.

4. Trieť si dlane

Ďalší jednoduchý spôsob, ako zmierniť stres alebo sa mu vyhnúť. Mali by ste sa čo najviac snažiť o trenie dlaní proti sebe, až kým nebudú horúce. Je tiež užitočné dobre si trieť uši. Takže sa vďaka tomu môžete rozveseliť a sústrediť sa tak lepšie na prácu.

5. Zmyte konflikty a stres

15 minútová sprcha pomáha vyrovnať sa s emocionálnou negatívnosťou. Postavte sa pod horúci prúdy vody a masírujte si hlavu a plecia. Čoskoro budete cítiť, ako voda odnáša so sebou všetko zbytočné.

6. 27 predmetov

Východné praktiky nás učia: „Ak sa chcete zbaviť smútku, premiestnite v dome 27 predmetov.“ Predpokladá sa, že sa tým uvoľní priestor pre energiu, ktorá sa môže neobmedzene posúvať správnym smerom. Vyskúšajte túto metódu a presvedčte sa sami, že to pomáha mozgu, odvrátiť pozornosť od problémov a relaxovať.

7. Schody

Osvojte si 30-sekundový beh hore a dole – toto cvičenie zvýši prietok kyslíka do limbických častí mozgu zodpovedných za zvládnutie emocionálneho stresu.

8. Farby

Psychológovia zistili, že maľovanie obrázkov na dve až tri minúty v období zvýšeného stresu zvyšuje pravdepodobnosť dokončenia práce na čas päťkrát. To znamená, že môžete nielen prežiť stres, ale možno aj vytvoriť nejaký majstrovský diel.

9. Pite čaj z ibišteka

S hromadením radikálov človek prežíva pocit úzkosti a panických stavov charakteristických pre stres. Ibištek nedovoľuje radikálom koncentrovať sa, pretože ich riedi, a tak pomáha zmierniť stres bez toho, aby vás urobil letargickým.

10. Mávajte rukami

Pre mnoho ľudí je stres vyjadrený tým, že sa napínajú, strácajú pružnosť svalov ramenného pletenca, krku a lumbosakrálnej chrbtice – teda začínajú bolesti hlavy a chrbta. V tomto prípade môže byť veľkou pomocou masáž alebo kúpanie. Doma a v práci môžete vykonávať jednoduché relaxačné cvičenia: musíte si otočiť ruky, ohnúť ich rôznymi smermi a urobiť si z nich hojdačky.

11. Čistite

Zavádzanie vecí pomáha organizovať myšlienky, sústrediť sa. Elegantný vzhľad políc, zásuviek, skriniek navyše prináša zvláštny psychologický efekt – človek nevedome prenáša vonkajší poriadok a organizáciu do svojho života.

12. Premýšľajte minútu

Nájdite príležitosť zostať doma sám a zefektívnite svoje myšlienky. Zapnite obľúbenú hudbu, vytiahnite obľúbenú pochúťku z chladničky a sadnite si do svojej obľúbenej stoličky. Zamyslite sa nad tým, čo by sa vám najviac páčilo, a napíšte si vaše želania na papier. Vzhľad jasného plánu pomôže určiť ďalšie kroky.

13. Aromaterapia

Pachy sú silne spojené s emočnou pamäťou. Preto je veľmi užitočné spájať si vôňu s minútami silného šťastia, rozkoše, blaženosti. Vdychujte ju často, pomôže to udržať dobrú náladu.

14. Tanec

Nezabudnite doma tancovať! Rytmické pohyby hudby tiež pomáhajú zmierniť stres. Na rozdiel od rovnakých tréningov vo fitness klube je tanec vnímaný ako zábava.