Najjednoduchší spôsob, ako sa za jednu minútu upokojiť


Emócie sú vybičované? Vyskúšajte tento jednoduchý dychový trik. Pokoj si zabezpečíte v každej situácii.

Všetci vieme, že vonkajšie okolnosti nás môžu prevalcovať. A často prvú vec, ktorú v stresovej situácii zabudneme urobiť, je jednoducho dýchať. Keď vašu myseľ zachváti panika, buď začnete dýchať príliš rýchlo, príliš pomaly alebo príliš trhane.

V prvom rade musíte v stresovej situáciu dostať dýchanie pod kontrolu. Plný nádych – plný výdych.

A podráždenie alebo únava jednoducho zmiznú.

Dýchanie je vo všeobecnosti prvou vecou, ktorú musíte dostať pod kontrolu. Swami Swatmarama, jeden z popularizátorov pránajámy na Západe, v pôvodnom texte Hatha Yoga Pradipika hovorí: „Keď máte dýchanie prerývané, vaša myseľ je nekontrolovateľná. Keď dýchate rovnomerne a pravidelne, upokojí sa vaša myseľ a aj vy sami.“

Najjednoduchšie dychové cvičenie na upokojenie mysle, bez ohľadu na povahu stresu, možno vykonať veľmi jednoducho a rýchlo. Pre väčší účinok sa odporúča sedieť so skríženými nohami, ale nie je to nevyhnutné.

1. Zľahka zakryte pravú nosnú dierku prstom a nadýchnite sa ľavou nosnou dierkou.

Advertisements

2. Čo najdlhšie zadržte dych.

3. Prstom zakryte ľavú nosnú dierku a vydýchnite pravou nosnou dierkou.

4. Pomaly sa nadýchnite pravou nosnou dierkou.

5. Zadržte opäť dych, zakryte si prstom pravú nosnú dierku a vydýchnite ľavou nosnou dierkou.

Tento jednoduchý postup zopakujte aspoň 4-5-krát.

Nikdy sa neponáhľajte – ani pri nádychu, ani pri výdychu. Budete prekvapení, ako rýchlo sa vám bude ľahšie dýchať a ako rýchlo sa upokojíte.

Dýchacie techniky pránajáma účinným spôsobom okysličujú telo a prečisťujú pľúca. Dychové cvičenia sú mimochodom najdôležitejšou súčasťou jogovej praxe. Sú dôležitejšie ako akékoľvek ásany alebo pozície. Ak dokážete ovládať svoje dýchanie, budete vedieť ovládať aj svoj život.

Takže stačí dýchať.