8 vecí, na ktorých by ste nikdy nemali šetriť


Kupujete lacné veci a myslíte si, že dobre nakladáte so svojimi financiami? Mám pre vás zlé správy. Netvrdím, že to, čo je lacné, nie je dobré, ale niekedy sa predsa len oplatí zaplatiť trochu viac.

Všetci chceme výhodne nakúpiť a získať najlepšiu kvalitu za menej peňazí, ale niekedy sa neoplatí riadiť sa len nízkou cenou. Je lepšie vybrať si drahší tovar, ale ušetriť tak, že si ho kúpite vo výpredaji. Je to lepšie, ako sa trápiť s lacnými napodobeninami. Tu je zoznam 10 vecí, na ktorých netreba šetriť. Ich cena je opodstatnená viac než dosť.

1. Toaletný papier

Na rozdiel od hrubého a drahého papiera je lacný papier za pár centov zvyčajne tenký, takže ho musíte niekoľkokrát preložiť, aby ste ho mohli bez problémov použiť. Rolka sa skôr minie a úspora je veľmi otázna, pretože musíte pomerne často dopĺňať zásoby. Rovnako je to aj s papierovými utierkami: tie lacné sa vám doslova rozpadávajú v rukách, čo vás núti odtáčať viac papiera a kupovať stále nové a nové rolky.

2. Matrac

Kvalita spánku je veľmi dôležitá pre našu celkovú pohodu. Preto sa určite oplatí kúpiť čokoľvek, čo nám zabezpečí pokojný nočný spánok – aj keď za vyššiu cenu. Ak kvôli matracu trpíte nespavosťou a bolesťami chrbta – v podstate akoukoľvek bolesťou – skoncujte s ním.

Advertisements

3. Farba

Maľovanie stien nie je žiadna zábava. Len málokto chce pri ňom stráviť viac času než treba. Lacná farba nepriľne dobre k stene a na dosiahnutie rovnomerného povrchu budete musieť pracovať oveľa dlhšie. Drahá farba túto nevýhodu nemá a zvyčajne obsahuje aj menej škodlivých prchavých látok.

4. Zimná obuv

Lacné zimné topánky alebo čižmy – to je ako smiech cez slzy. Aj keď vám tvrdia, že sú nepremokavé, stačí niekoľko prechádzok v snehu alebo v blate a je všetko jasné. Kúpte si kvalitné topánky, aj keď sú dosť drahé. Môžete však ušetriť, že si ich kúpite na mimosezónnych výpredajoch.

5. Poistenie

Pravidelné návštevy lekára a lekárske prehliadky vám môžu ušetriť veľa peňazí na liečbu. Avšak je tu problém, že mnohé z nutných zákrokov sú finančne náročné. Plán dobrovoľného zdravotného poistenia, ktorý je prispôsobený vašim potrebám, môže zachrániť váš rodinný rozpočet pred katastrofou, najmä ak sa stane niečo nečakané. To isté platí aj pre poistenie domácnosti. Bez ohľadu na to, ako veľmi ste opatrní, nemôžete predvídať úplne všetko, preto je rozumné postarať sa o možné straty v predstihu.

Advertisements

6. Nože

Dobrý nôž je najdôležitejší nástroj v kuchyni. Z praxe vieme, že ako krájajú lacné nože. Nakrájať paradajku alebo cibuľu na tenké plátky je hotové umenie. Ale môžete si s nimi nechtiac pozerať prst – to lacné nože dokážu bravúrne.

Pri kúpe noža sa uistite, či sa nôž dobre drží v ruke, či je dobre vyvážený a dostatočne ťažký, aby si poradil napríklad s kuracími kosťami.

7. Prostriedok na umývanie riadu

To je podobné ako s toaletným papierom. Lacné prostriedky na riad často obsahujú veľa vody a málo čistiaceho základu… Rýchlo sa minú a my utekáme kúpiť nové balenie.

8. Čokoláda

„Život je príliš krátky na to, aby sme jedli nekvalitnú čokoládu“, „Radšej menej, ale lepšie“ – držte sa týchto pravidiel. Pár kúskov drahej čokolády vám spôsobí viac potešenia ako celá tabuľka nejakej hmoty, čo sa iba podobá na čokoládu.