Ako si zachovať zdravý rozum až do vysokého veku: 9 cvikov


Praskanie v krku a bolesť pri otáčaní hlavy sú veľmi nepríjemné. Bohužiaľ, stuhnutosť v oblasti krčných stavcov už pozná každý druhý človek, pretože sedavý spôsob života je metlou modernej spoločnosti. Zotrvaním v rovnakej polohe pred monitorom počítača sa ľudia odsudzujú na problémy s chrbticou.

Stuhnutosť v oblasti šije môže vyvolať bolesti hlavy, poruchy prekrvenia mozgu a dokonca aj náhlu stratu vedomia! Aby ste tieto problémy eliminovali už v zárodku, robte špeciálne cvičenia na krčné stavce podľa čínskej metódy. Robte ich plynulo, pohybujte sa pomaly a opatrne.

1. Posaďte sa na stoličku, chrbát musí ostať rovný. Zhlboka sa nadýchnite a pritlačte si dlane na čelo, zároveň napnite krčné svaly, ale nezakloňte hlavu. Zadržte dych a zostaňte napnutí 5-7 sekúnd. Pri výdychu spustite dlane a na 10 sekúnd sa úplne uvoľnite, hlavu skloňte k hrudi. Opakujte 3-5-krát.

2. Nadýchnite sa, spojte ruky a zatlačte ich na zátylok. Zároveň napnite šiju a nedovoľte, aby vám hlava klesla. Zadržte dych a zostaňte v tejto polohe asi 5-7 sekúnd. Pri výdychu spustite ruky a uvoľnite sa na 10 sekúnd. Opakujte 3-5-krát.

3. Zhlboka sa nadýchnite a ľavú dlaň pritlačte na spánky, pričom sa snažte 5-7 sekúnd udržať tlak. Potom vydýchnite, čo najviac sa uvoľnite, odpočívajte 10 sekúnd. Urobte to isté s pravou rukou. Opakujte cvičenie 3-5-krát s každou rukou.

Advertisements

4. Hlavu predkloňte a zakloňte 3-5-krát. Pri nádychu hlavu zakloňte, prekonajte odpor dlaní, ktoré podopierajú zadnú časť krku a zdvihnite oči čo najviac dohora. Zadržte dych a napnite krčné svaly na 5-7 sekúnd. Pri výdychu vráťte hlavu do východiskovej polohy. Uvoľnite sa na 10 sekúnd.

5. Predkloňte sa a zatlačte dlaňami na šiju, postupne tlak uvoľňujte. Pri nádychu spustite hlavu viac k hrudníku. Pritlačte bradu ku krku, pozerajte sa dole. Vydržte v tejto pozícii 5-7 sekúnd. Potom vydýchnite a uvoľnite sa.

6. Počas nádychu pomaly otáčajte hlavu doľava, pričom napínajte krčné svaly. Snažte sa pozerať čo najďalej v smere pohybu. Zadržte dych na 5-7 sekúnd. Pri výdychu vráťte hlavu do pôvodnej polohy, uvoľnite sa na 10 sekúnd. Cvičenie opakujte 3-5-krát v každom smere.

7. Skloňte hlavu k hrudníku a uvoľnite krčné svaly. Pokúste sa bradou dosiahnuť na kľúčne kosti, prejdite po nich bradou, postupne zvyšujte rozsah pohybu. Toto opakujte 10-krát.

8. Zakloňte hlavu dozadu, uvoľnite svaly tváre a šije. Pokúste sa „masírovať“ zátylkom spodnú časť krku. Opakujte 20-krát.

Advertisements

9. Uvoľnite ramená a spustite ich. Pomaly sa nadýchnite, hlavou sa ťahajte čo najviac dohora, pričom sa snažte čo najviac natiahnuť krčné stavce. Potom otáčajte hlavou doľava a doprava do malej vzdialenosti. Vráťte sa do východiskovej polohy a uvoľnite sa. Opakujte 5-krát.

Aby bol účinok cvikov na krčné stavce ešte lepší, sprevádzajte otáčanie hlavy pohybmi očí v rovnakom smere. Tieto jednoduché cvičenia sa dajú robiť kdekoľvek, takže viete, čo robiť, ak vás začne bolieť krk.

Pri problémoch s krkom si určite dávajte pozor na stravu. Vylúčte príliš slané a mastné jedlá, jedzte viac mliečnych výrobkov, pite veľa tekutín. Pamätajte, že činnosť mozgu závisí od zdravia krčných stavcov! Ak chcete zostať zdravý až do vysokého veku, mali by ste venovať pozornosť týmto cvičeniam.