Predstavte si, že stojíte tvárou v tvár k niekomu, kto doslova ide vybuchnúť od zlosti a kričí na vás. A jediné, čo v tej chvíli chcete urobiť, je vrátiť mu to… Problém je, že kričaním sa situácia nezlepší. Ako sa teda môžete ovládnuť a udržať na uzde? Existujú dva spôsoby a len jeden z nich je správny.
Poďme sa dopátrať odpovedí na tieto háklivé otázky a zistiť, ako ovládať hnev, v čom spočíva najväčšia chyba a ako ju napraviť, aby sme spravili šťastnými nielen seba, ale aj svoje okolie.
Potláčanie hnevu je jednoznačne zlý nápad
Vtedy len precedíte cez zuby: „To je v poriadku“ a snažíte sa pokračovať v práci. Dobrou správou je, že takýmto správaním skutočne skrývate hnev, ale len pred svojím okolím, pričom vaše emócie sa snahou o ich potlačenie len umocňujú.
Oliver Bruckman v knihe Antidotum opisuje niekoľko pokusov, ktoré dokazujú, že ľudia, ktorí skrývajú svoje emócie, ich prežívajú oveľa intenzívnejšie a dlhšie ako tí, čo sa nehanbia ich prejaviť. Ak sa snažíte zadržať slzy, nikam sa nestratia, ale potreba vyplakať sa bude ešte naliehavejšia. Čo sa teda deje v našich hlavách, keď sa snažíme potlačiť výbuch hnevu? Tam sa odohráva skutočný hurikán!
Prestanete prežívať pozitívne emócie, nie však negatívne. Vaša amygdala (časť mozgu, ktorá ovplyvňuje emócie) začne pracovať intenzívnejšie ako by mala. Najzaujímavejšie však je, že aj keď emócie potlačíte, váš spolubesedník sa tiež bude cítiť horšie. Hneď ako potlačíte svoj hnev, vášmu protivníkovi začne prudko stúpať tlak a následne si začne vytvárať voči vám trvalú averziu. Ak ste nútení komunikovať dlhší čas, je pravdepodobné, že budete mať veľmi zlé vzťahy, a to vás sotva bude tešiť.
Potláčanie emócií si okrem iného vyžaduje určitú dávku pevnej vôle a úsilia a ako je známe, sily nám zvyknú dochádzať. Preto sa ľudia, ktorí majú tendenciu skrývať svoje emócie, častejšie dostávajú do situácií, keď musia oľutovať, čo povedali v hneve.
Niekto si možno pomyslí: „Toto som vedel! Ak je potláčanie hnevu škodlivé, tak bude treba si ho vybiť na iných.“
A to je tiež nesprávne.
Nedovoľte, aby vás ovládol hnev
Takže ste vybuchli a vybijete si zlosť na priateľovi, akoby v súboji. Súhlasíte, že to nie je dobrý nápad.
Rozčuľovanie sa a vybíjanie si hnevu len zvýši vaše emocionálne vzplanutie. Vyjadriť svoju nespokojnosť konštruktívnym spôsobom samozrejme môžete, ale nemali by ste svoj hnev vylievať na druhú osobu – váš hnev sa bude zväčšovať s každým vaším slovom.
Ale čo teda pomôže? Môžete sa pokúsiť rozptýliť sa, ale pomôže to?
Pomôže. Energetické zdroje vášho mozgu sú obmedzené, takže ak presuniete svoju pozornosť na niečo iné, váš mozog sa už nebude sústreďovať na neustále a zbytočné premýšľanie o nepríjemných situáciách.
Viete niečo o teste Marshmallow? Dieťa dostalo jeden cukrík marshmallow a nechali ho samé v miestnosti s tým, že mu sľúbili dva cukríky, ak vydrží a nezje ten, ktorý už malo. Aké boli výsledky? Deti, ktoré sa dokázali ovládať a nezjedli cukrík, dosiahli v budúcnosti lepšie výsledky v kariére a nikdy sa nedostali do väzenia.
Výsledky testu sú jasné, ale málokto hovorí o tom, ako sa deti dokázali udržať a nezjesť cukrík. Veľmi jednoducho – vedeli sa rozptýliť. Walter Mischel, autor štúdie, uvádza:
„Deti si našli niečo, čím sa zamestnali: pohmkávali si melódie, šúchali si uši, hrali sa s prstami alebo s čímkoľvek, čo našli v miestnosti. Týmto spôsobom zmiernili vnútorný konflikt a prekonali nepríjemnú situáciu čakania.“
Táto technika funguje aj pri iných silných emóciách, ako je napríklad hnev.
Áno, áno, ja viem – je dosť ťažké sa rozptýliť, keď vám niekto hystericky kričí priamo do tváre. Existuje však jeden spôsob.
Prehodnotenie
Predstavme si túto situáciu detailnejšie: niekto stojí pár centimetrov od vás a bezdôvodne na vás kričí. Veľmi by ste chceli zareagovať rovnakým spôsobom, alebo mu dokonca dobre naložiť.
Ale čo keby som vám povedal, že tento človek včera prišiel o matku? Alebo že prechádza komplikovaným rozvodom a včera mu odobrali rodičovské práva?
Pravdepodobne by ste jeho hnev nebrali tak osobne a možno by ste s ním aj súcitili.
Čo sa zmenilo? Nič! Iba predchádzajúci príbeh, ktorý ste si povedali, zmenil váš pohľad na situáciu.
Ako povedal Alberth Elis, „Nepohoršujú vás udalosti, ale vaše vlastné myšlienky.“. Keď sa nabudúce ocitnete v situácii, keď si na vás niekto začne vybíjať zlosť, povedzte si: „Nemám s tým nič spoločné. Má len zlý deň.“
Hneď ako zmeníte svoj pohľad na situáciu, váš mozog zmení vaše emócie vo vzťahu k nej.
V jednej z kníh Davida Rocka sa opisuje zaujímavý experiment: profesor Ochsner skúmal emócie ľudí pomocou tomografu. Účastníkom experimentu ukazovali rovnakú fotografiu, na ktorej bol zobrazený plačúci muž v blízkosti kostola. Ľudia najprv cítili súcit a smútok. Keď im však povedali, že sú to slzy radosti a že dotyčný je na svadbe, emócie ľudí sa radikálne zmenili.
Profesor túto skutočnosť vysvetľuje tým, že naše emócie závisia od nášho vnímania sveta – akonáhle zmeníme svoje predstavy, zmenia sa aj naše emócie.
Ak si teda poviete: „Má len zlý deň“, váš pohľad na realitu sa zmení a negatívne emócie sa nahradia pozitívnymi. Výsledok na seba nenechá dlho čakať. Výskum, ktorý James Gross opísal v jednej zo svojich kníh, ukázal, že ľudia, ktorí uplatňujú takéto techniky nahrádzania hnevu, majú viac priateľov a blízkych vzťahov.
Okrem toho vám táto technika umožní zbaviť sa hnevu bez toho, aby ste ho museli v sebe potláčať, a preto neskôr „nevybuchnete“. Už nebudete musieť ľutovať slová, ktoré ste niekomu povedali v návale emócií.
Čo si povieme nakoniec?
Ak sa chcete zbaviť hnevu:
- Nepotláčajte hnev – možno tí okolo vás ani nevidia jeho prejavy, ale veľmi dobre cítia váš stav a vzťahy sa aj tak naštrbia.
- Nenechajte sa vyprovokovať, nevylievajte svoje emócie na iných – vyjadrite príčinu svojej nespokojnosti pokojne a konštruktívne – prosím. Ale nevytáčajte sa v hneve ešte viac – bolo by to pre vás horšie.
- Prehodnoťte situáciu – jednoducho si povedzte: „Nemám s tým nič spoločné – má len zlý deň.“
Samozrejme, sú chvíle, keď vás protivník zámerne vyvedie z miery a vtedy vám neostane nič iné, len sa snažiť svoj hnev potlačiť, aby ste nevyhrotili svoje vlastné pocity. Niekedy vám však prehodnotenie situácie pomôže zmeniť vaše emócie a nahradiť pocit hnevu súcitom, empatiou alebo pochopením.
Posledným krokom na ceste k udržaniu dobrých vzájomných vzťahov je ODPUSTENIE.
A to je dôležité pre vás, nie pre osobu, s ktorou hovoríte. Spomeňte si na staré príslovie:
„Hnevať sa a byť urazený na niekoho, je ako užiť jed a myslieť si, že zomrie niekto iný.“