Štyri izbové rastliny, ktoré by mali byť v každom byte


Vedci odporúčajú mať v miestnosti, kde ľudia trávia veľa času, najmenej tri izbové rastliny. Domáce kvetiny sa oplatia nielen pre ich krásu, ale aj pre ich užitočnosť. V mestských bytoch sú potrebné rastliny, ktoré čistia vzduch od prachu, choroboplodných zárodkov a toxických látok, obohacujú ho kyslíkom a nasýtia ho užitočnou vôňou. A mali by ste vedieť, že do kuchyne patria rastliny, ktoré spravidla prinesú väčší úžitok, pretože je tam vysoká vlhkosť, ťažký vzduch a páľava.

Taktiež existujú rastliny, ktoré pomáhajú zlepšovať atmosféru v kancelárii – odstraňujú negatívne účinky elektromagnetického žiarenia z počítača, skenera, TV. A tiež sú izbové kvety, ktoré je užitočné pestovať v spálni.

Tu sú štyri najužitočnejšie izbové rastliny:

1. Zelenec

Toto je majster kvetov pre zlepšenie priestorov. Niektoré z týchto rastlín postačujú na absorbovanie formaldehydu uvoľňovaného tepelnou izoláciou zo syntetických materiálov v stredne veľkom byte. Ak sa do kvetináčov vloží aktívne uhlie, niekoľkokrát sa zvýšia čistiace vlastnosti chlorofytu. To systematicky ničí aj škodlivé baktérie. Mimochodom, nie je náhoda, že by chlorofyty nikdy neboli postihnuté škodcami.

2. Fikus

Má fytocídne vlastnosti, čistí vzduch od toxínov, takže ideálnym miestom pre tento kvet je kuchyňa alebo miestnosť, ktorých okná sa otvárajú napríklad smerom k rušnej diaľnici alebo do priemyselnej zóny. Lesklé listy fikusu sú ideálne do kuchyne: zadržiavajú veľké množstvo prachu, zároveň sú vhodné na umývanie a utieranie. Fikus tiež pomôže zvlhčiť vzduch a nasýtiť ho kyslíkom. Rastlina uprednostňuje svetlé miesta, ale nie priame slnečné svetlo. Polievanie je mierne. Na jeseň a v zime často kvôli zdravému zamokreniu pozorujeme kvapky na zdravých listoch. Preto skúsení záhradníci v zime neodporúčajú tento kvet zalievať, ale iba striekať jeho listy.

3. Muškáty

Odporúča sa ponechať ich v spálni. Užitočné zlúčeniny produkované pelargóniou (ako je vedecký názov pre muškáty) majú sedatívny účinok, ktorý je veľmi dôležitý pre stres a nespavosť. Uvoľňuje tiež biologicky aktívne látky, ktoré ničia stafylokoky a streptokoky, dezinfikujú miestnosti a plašia muchy, takže je celkom vhodný aj do kuchyne. Okrem toho má muškát super schopnosť absorbovať vlhkosť a výpary, vyčistiť a osviežiť miestnosť so stojatou, kyslou vôňou. Rastlina je nenáročná, ľahko sa dá rozmnožiť. Miluje svetlo – najlepšie je ponechať si ju na parapete, na slnečnej strane. V teplom období si vyžaduje hojnosť zálievky. Takmer nie je ovplyvnená chorobami a škodcami.

4. Aloa

V noci produkuje kyslík a absorbuje oxid uhličitý, takže má dôležité miesto v spálni. Odstraňuje elektrifikáciu v byte. Plus aloe je doma skutočnou sanitkou. Umyté listy sa môžu aplikovať na krvácajúce alebo infikované rany. Aloe šťava pomáha pri bolestiach hlavy a pri prechladnutí.