Vyškrtla som zo života ľudí, ktorí na mňa nemajú čas a zrazu som sa pocítila obrovskú úľavu


Preklad vety: I’ve Decided To Cut Off The People Who Have No Time For Me, And It Feels Liberating.

Poznáte tých pár milujúcich a starostlivých priateľov, ktorí sú vždy po vašom boku, bez ohľadu na to čo sa deje? Tiež som bola tou istou osobou.

Vždy som žila podľa pravidla, že o priateľstvo, tak ako aj o kvety, by sa malo dobre starať – až potom budú kvitnúť.

V opačnom prípade bude vzťah vysychať a zomrie veľmi rýchlo. Takže som vždy investovala energiu do udržiavania priateľstva. Vždy som chcela byť s ľuďmi, ktorých milujem.

Bohužiaľ, nedostala som primeranú odpoveď od tých, o ktorých som sa strachovala. Sama sebe som vždy hovorievala – „správajte sa k ostatnými tak, ako chcete aby sa správali k vám.“ Tí, ktorí majú byť vo vašom živote, budú stáť nablízku. Svetlom vám budú dobrí ľudia.

To všetko pokračovalo až do jedného dňa, kedy som si konečne uvedomila, že sa odovzdávam zlým ľuďom.

Nakoniec som videla pravdu, ktorá bola pred mojimi očami všetky tie prekliate roky skrytá. Uvedomila som si, že celý čas som klamala seba samú.

Ľudia sa k vám nie vždy správajú rovnako ako vy k nim. Niektorí z nich zostávajú pri vás len aby využili vašu láskavosť. Objavujú sa zázračne iba vtedy, keď od vás niečo potrebujú.

Takže som urobila malý experiment. Netelefonovala som im. Prestala som k nim chodiť na návštevu. Úplne som sa odmlčala. Chcela som len vidieť, koľko „mŕtvych rastlín“ som polievala v priebehu rokov.

Krutá realita ma šokovala. Zlomila mi srdce, ale aspoň som zistila niečo o ľuďoch, ktorí ma po celý čas obklopovali.

Až som sa nakoniec rozhodla vziať veci do vlastných rúk a vyškrtnúť zo života tých ľudí, ktorí sa o mňa nezaujímali. A musím povedať, že mnohí z nich boli považovaní za mojich skutočných priateľov. A po tom všetkom som cítila obrovskú úľavu.

Priateľstvo je obojsmerná ulica. Ak nič nedáte, na oplátku nemôžete ani nič očakávať. Toto je zákon života.

Ak danú osobu skutočne máte radi, budete s ňou bez ohľadu na to, ako priveľmi ste zaneprázdnený. Keď niekoho milujete, neexistujú žiadne ospravedlnenia. Záleží vám na osobe, ktorú máte radi, pretože tak to chcete vy sami. Na Zemi predsa neexistuje miesto, kde by ste chceli byť viac ako vedľa priateľa, ktorý vás potrebuje.

Preto som sa rozhodla, že sa prestanem venovať ľuďom, ktorí to nedokážu oceniť. Zaslúžim si byť obklopená priateľmi, ktorí ma úprimne rešpektujú a milujú.

Už ma nebavilo zachraňovať vzťahy, ktoré boli bohužiaľ od začiatku mŕtve. Už ma omrzelo vnucovať sa ľuďom, ktorí na mňa nikdy nemali čas. Už sa mi zunovalo predstierať, že všetko je v poriadku, keď to tak zjavne nie je. Rozhodla som sa, že už viac ľuďom nedovolím aby zneužívať moju láskavosť.

Nemám toľko času aby som ho mohla tráviť s ľuďmi, ktorí ma nemajú radi tak, ako ich mám rada ja.

Vymazala som zo svojho života tých, ktorí mi v ťažkých chvíľach života neboli oporou, vyhýbali sa mi ale na oplátku sa objavili, keď potrebovali moju pomoc.

Radšej by som mala jedného lojálneho, starostlivého priateľa, ktorý ma má naozaj rád, než stráviť život s ľuďmi, ktorí svoj záujem predstierajú s čisto zištných dôvodov. Kvalita je dôležitejšia ako kvantita – vždy a vo všetkom.