Ak zostanete priateľmi so svojím bývalým, psychológovia vás prekvapia


Určite každému z nás bývalý priateľ po dosť drsnom rozchode povedal: „Zostaňme priateľmi“. A všetci sme sa zamýšľali nad tým, čo to má znamenať. Máme to považovať za priateľstvo alebo len že si navzájom „nič nezazlievame“? Je jasné, že sa nad týmto zamýšľali aj psychológovia a dospeli k dosť šokujúcim záverom.

V nedávnej štúdii vedci z univerzity v Aucklande zistili priamu súvislosť medzi povahovými črtami, ako je narcizmus a psychopatia a túžbou človeka udržiavať minulé vzťahy.

Inými slovami, ľudia, ktorí sa naďalej priatelia so svojimi bývalými, sú narcisti a psychopati.

Prečo? Takýchto ľudí zvyčajne vedú praktické alebo sexuálne dôvody. To znamená, že chcú „zostať priateľmi“ nie preto, že by im na ich bývalom skutočne záležalo, ale preto, že chcú túto osobu využiť na vlastné sebecké účely alebo ňou manipulovať.

„Takéto priateľstvá zostávajú funkčne rovnaké aj po ukončení vzťahu do tej miery, že umožňujú pokračovať vo výmene požadovaných zdrojov“, uvádza sa v štúdii.

Narcisti napríklad lipnú na minulých vzťahoch, pretože neznášajú pocit, že sú opustení, že niečo stratili. Tým, že si danú osobu udržiavajú vo svojom sociálnom kruhu, majú pocit, že „vyhrali“ rozchod.

Narcisti aj psychopati neznesú predstavu, že ich bývalý je s inou osobou alebo že získa späť úplnú kontrolu nad svojím životom. Preto takíto ľudia udržiavajú vzťahy so svojimi bývalými, aby nimi mohli manipulovať alebo ich kontrolovať.

Mnohí psychológovia odporúčajú po rozchode prerušiť všetky vzťahy so svojimi bývalými. Zostať priateľmi nie je dobrý nápad, je lepšie zostať bez nich. Zachováte si duševné zdravie.