Príznaky falošného priateľa: ako rozpoznáte skrytého závistlivca


Ruský básnik Chlebnikov sa priatelil s iným básnikom. Počas občianskej vojny putovali stepou. Básnik ochorel a zaľahol. Chlebnikov pri ňom ale nezostal, opustil ho a sám išiel ďalej. Umierajúci priateľ sa ho ešte stihol opýtať: „Priateľu, pochovávate ma? Aby moja duša našla odpočinok!“ A Chlebnikov romanticky odpovedal: „step vás pochová!“. A odišiel. Básnik našťastie prežil. Po čase sa stretol s týmto dômyselným Chlebnikovom. Ten bol veľmi šťastný! Ah, hovoril, je skvelé, že ste nažive! Už to však neboli priatelia.

Aby ste nezomreli v stepi, musíte poznať príznaky falošného priateľa:

Falošný priateľ hovorí iba o sebe. A vy, ak hovoríte o svojich problémoch, počúva vás len tak naoko a nudí sa popri tom. Jeho záujem o vás sa okamžite stratí a falošný priateľ má zrazu naliehavé záležitosti. Alebo jednoducho počúva spôsobom jedným uchom dnu a druhým von. Nezaujímajú ho vaše problémy a ťažkosti.

Falošný priateľ je vždy strašne zaneprázdnený, keď je potrebná jeho pomoc. Zrazu má hromadu naliehavých vecí! V tom okamihu ako ste ho požiadali o pomoc. Falošný priateľ však neustále žiada o pomoc vás a to bez ohľadu na vaše možnosti. Neváži si váš čas, nerešpektuje váš odpočinok. Môže zavolať o piatej ráno, aby si vylial dušu. Alebo vás požiada o peniaze, hoci materiálne si žije lepšie ako vy. Alebo vás požiada aby ste ho niekam odviezli alebo mu pomohli so špinavou či nudnou prácou, jednoducho preto, že nechce platiť druhým. Falošný priateľ srdečne ďakuje za vykonanú prácu na začiatku, ale nikdy vám nezaplatí ani len čokoládu nedá – ste predsa priatelia!

Advertisements

Falošný priateľ o vás pred všetkými vtipkuje. Pred všetkými vás kritizuje. A dodáva: „Som priateľský.“ Falošný priateľ vám povie škaredé veci, ktoré o vás hovoria druhý. Osobne ich počul! Ale z nejakého dôvodu nenamietal a nezastavil ich …

Falošný priateľ sabotuje vaše úspechy. Alebo pokrčí plecami a hovorí, že to pre vás nie je úspech! Alebo tvrdí, že tento úspech nepotrvá dlho. Začnete znova fajčiť a priberať na váhe. A láska bude ilúziou, ktorá sa rozplynie … A bude pre vás ťažké pracovať ako šéf pretože vás bude každý nenávidieť. A z diét vám začnú vypadávať vlasy.

Falošný priateľ vás ohovára poza chrbát. Rozpráva ostatným o vašom osobnom živote. „Náhodne“ vyzradí tajomstvá, ktoré s ním zdieľate. A potom nevinne hovorí: Ó, omylom som sa preriekol! To som nemal povedať? Prepáč!

Falošný priateľ využíva vaše známosti a kontakty bez vášho vedomia. A okamžite sa začne priateliť a rozprávať s vašimi starými priateľmi. Odosiela im žiadosti o priateľstvo a niečo podobné od nich požaduje alebo im ponúka svoje služby.

Falošný priateľ je závistlivý. Počas zármutku a smútku vám dokáže ublížiť dokonca aj slovami. Tajne sa teší z vašich zlyhaní. Rád hovorí: «ja som ti to hovoril!».

Advertisements

Ak sa radujete a žnete úspech je smutný a otrávený. A márne sa snaží naliať lyžicu octu do suda plného medu …

Zabudol na malé dlhy a nevracia peniaze – hovorí, zabudol som. Ale čo i len maličkú službičku si bude pamätať a všetkým povie, ako vám raz dal koláč. Dokonca aj pol koláča. A s priateľkou alebo milenkou začne falošný priateľ bez hanby flirtovať … Držte sa od falošného priateľa čo najďalej. Aby ste neskôr nezostali v stepi a neprosili o pomoc – žobrať je zbytočné. Je lepšie nekráčať vedľa takého človeka v stepi ani v živote …