Prečo by mal muž vydržať so ženou po štyridsiatke


Čím viac sa blížim k štyridsiatke, tým viac mojich známych rovesníkov sa rozvádza. Nie všetci odchádzajú k mladším ženám, väčšina z nich jednoducho odchádza. Pretože to už viac nevedia vydržať.

Pretože život s modernou emancipovanou ženou nekompenzuje psychickú záťaž dospelého muža a už vôbec nie takého, ktorý je už dávno za svojím sexuálnym zenitom.

Mnohí sa zmierili. Z povinnosti či chamtivosti: čo bude s deťmi, čo povedia príbuzní, ako budem žiť, keď sa vzdám bytu, chaty, auta, ktoré sme „spoločne nadobudli počas manželstva“ alebo keď sa o tieto veci podelím?

V skutočnosti je šťastných len málo ľudí, ale ani tam ani čert nevie, či sú naozaj šťastní alebo sa naučili klamať sami seba.

Nebudem sa škaredo vyjadrovať o ženách. Budem písať len o mužskom šťastí. Počuli ste už o niečom takom? Ani je nie.

„10 spôsobov, ako urobiť ženu šťastnou“. „20 spôsobov, ako ju priviesť k orgazmu“. „100 slov, ktoré chce vaša drahá počuť“. Značka „Ženské šťastie“ na vás vyskakuje spoza každého rohu, máte čo robiť, aby ste sa uhli. Pokiaľ ide o mužské šťastie, spoločenská požiadavka naň je nepísaným tabu. Ak sa niekto vôbec začne hovoriť o tom, ako urobiť muža šťastným, sú to opäť ženy. Buď sa šovinisticky chichocú alebo okázalo šušocú. Nikdy som nepočul, že by sa na túto tému vážne a verejne vyjadrovali samotní muži. Presvedčili sami seba, že takéto diskusie sú prejavom slabosti. A na prekonanie tohto mylného presvedčenia je potrebná priveľká odvaha a politická nekorektnosť, a to dnešnom svete jednoducho chýba.

Advertisements

V skutočnosti táto prezumpcia mlčania pochádza z úctyhodného množstva zastaraných rodových stereotypov, ktoré za doteraz zachovali len preto, že nikoho nenapadlo ich zrušiť. Ak túto falošnú odvahu pretransformujeme do ženského diskurzu, dostaneme niečo ako: „Naším ženským údelom je milovať a trpezlivo všetko znášať“ . Od čias, keď boli takéto výroky populárne, ženská emancipácia urobila obrovský krok vpred. Taký obrovský, až sa zdá, že nastal čas na mužskú emancipáciu.

Nie, nezvolávam žiadne zhromaždenie, nenavrhujem, aby ste písali vyhlásenia a bojovali za práva mužov. Len navrhujem tebe, muž, aj tebe, žena, aby ste našli presvedčivú odpoveď na jednu nepríjemnú otázku, ktorá znie takto: „Načo vôbec potrebujeme človeka ženského pohlavia – s celým jej dnešným kultúrnym a ideologickým zaťažením – po tom, ako dovŕši štyridsiatku a definitívne stratí to jediné, čo na nej bolo ženské – svoj príťažlivý zovňajšok? Čo s ňou máme teraz robiť?“

– Zamysli sa nad tým, hovorí mi nad pohárom nealkoholického mojita ďalší kamarát, ktorý včera podal žiadosť o rozvod. – Prečo by som to mal všetko aj naďalej trpieť?! Pozrime sa na veci so zdravým cynizmom, odhliadnuc od celej tej ľúbostnej pletky, ktorú vymysleli Židia, aby nemuseli za to platiť. Natíska sa otázka: „Načo mi je táto bledá, nenormálna hysterička, ktorá navyše v byte fajčí?“ Alebo môžem prenajať nejakej nenáročnej študentke pekný byt s právom pravidelných piatkových návštev. Koniec koncov môžem byť aj pravidelným zákazníkom elitného nevestinca.

– A útulný domov? A deti? A teplo na duši?

Advertisements

– Áno, to má veľkú hodnotu. Ale už to neexistuje – žiadne teplo, žiadny útulný domov a matka už neučí deti, aby si vážili otca! Kamarát sa zrazu tak vytočil, akoby mal v pohári namiesto mojita vodku s pivom. – Už to nie je, ani nemôže byť! Pretože deväťdesiat percent mestských žien, aj keď vyrástli na vidieku, sa tak rýchlo menia na také, ako je moja žena. A tých ostatných desať percent je príliš málo na to, aby sme riskovali a oženili sa s nimi. Čo s ňou urobíš, ak bude vyšinutá? Ani zákon, ani kultúrne štandardy nie sú na tvojej strane. Jediné, čo môžeš urobiť, je odísť. Ale s veľkými stratami.

Načo sa človek žení? Na túto otázku existuje romantická a nesprávna odpoveď. V skutočnosti každý zväzok medzi mužom a ženou nevyhnutne znamená istý druh ekonomického vzťahu -„ty mne – ja tebe“. A porušenie tohto nepísaného pravidla nevyhnutne vedie, ak nie k zániku manželstva, tak určite k zániku lásky.

Predstavte si napríklad, že váš muž sa stane totálne pasívnym, stratí túžbu byť v niečom v živote dominantný. Čo urobíte? Presne tak, veľmi rýchlo zbadá, ako pohasli oči jeho manželky. Presne to isté sa stane so ženou, ak stratí všetko ženské okrem pohlavných orgánov, skôr či neskôr umrie v očiach svojho manžela. Byť bezohľadná voči mužovi je jej právo, ktoré jej dáva zákon a ktoré kultúrne tradície nespochybňujú.

Po 35 – 40 rokoch však prichádza obdobie, keď sa ilúzie strácajú. Príroda sa o všetko postará. Drvivá väčšina mužov už nemá dôvod úprimne sa usilovať o trvalý vzťah s takouto ženou. Tí, ktorí sa zaplietli, začínajú pociťovať neprekonateľnú túžbu odísť. Pretože to jediné – „ja – tebe“, ktoré táto žena mala, bola jej nadpozemská krása, ktorá sa pominula.

Advertisements

To znamená, takáto žena je odsúdená na rozvod, iba ak by jej manžel trpel chorobnou trpezlivosťou. Muž si jednoducho nemôže pomôcť a musí ju opustiť. Tým, že zostáva so ženou, v ktorej nezostalo ani za mak „ja – tebe“, stráca sám pred sebou právo nazývať sa mužom. Ale z hľadiska práva a morálky je až po krk namočený v problémoch. Toho istého moderného práva a modernej morálky, ktorá nerobí nič proti bezohľadnému postoju ženy voči mužovi.

Balík ženských služieb ako alternatíva manželstva s emancipovanou osobou – to je určite barbarský názor, avšak je čoraz viac populárnejší, a preto stojí za úvahu. Nervovo labilné ženy nech ďalej nečítajú, pretože sa chystám pustiť studenú sprchu mužského pragmatizmu.

O tomto probléme my muži z nejakého dôvodu mlčíme ako ryby. Ukážte mi článok v nejakom nablýskanom časopise s takýmto názvom: „100 dôvodov, prečo trpieť ženu vo svojej domácnosti po štyridsiatke“. Alebo: „10 dôvodov, prečo trpieť ženu vo svojej domácnosti po 40-tke“. Alebo aspoň takto: „5 dôvodov, prečo trpieť ženu vo svojej domácnosti po 40-tke“.

Takéto publikácie neexistujú. A neexistujú ani také dôvody. Okrem jedného. Ale nepíše sa o ňom v nablýskaných časopisoch.

Trpieť ženu po štyridsiatke vo svojej domácnosti možno len vtedy, ak po 40 rokoch NESTRATILA svoju ženskú príťažlivosť. Ak po päťdesiatke nestratí svoju ženskú príťažlivosť. Ani v 60-ke, dokonca ani v 90-ke.

Advertisements

Ak pochopí, že príťažlivosť ženy nespočíva len v jej tvári, prsiach a zadku. A dokonca ani v spoločných názoroch a duševnej spriaznenosti – to sú pojmy, s ktorými emancipovaná žena tak rada manipuluje. Ženská príťažlivosť je schopnosť vyžarovať energiu vo svojom okolí. Harmonizovať svet, hoci len v rámci jedného domova. Neznásilňovať mužskú a ženskú prirodzenosť, ale dať svojmu vyvolenému to, bez čoho sa nemôže cítiť ako šťastný muž: úctu, ľahkú dominanciu, pohodu. A bez hystérie od neho vyžadovať všetko, bez čoho nemôže byť šťastná žiadna žena na svete, nech má akékoľvek postavenie. Je to pocit bezpečia a všetko, čo z toho vyplýva – neha, štedrosť, vernosť.

Milé dievčatá a ženy, vy, samozrejme, môžete aj ďalej experimentovať a oddávať sa ilúzii, že váš experiment bude úspešný. Ani by som sa nečudoval, keby váš názor potvrdil aj váš manžel. Ale ste si isté, že nezadal ani raz do vyhľadávača výraz „sekretárka na intímne chvíle“? Alebo „prenájom bytu, platba v naturáliách“? Naozaj, ste si istá? Určite? Porozprávame sa o desať rokov.

Autor: Dmitrij Sokolov-Mitrič