Pravidlo „prvých troch minút“, ktoré musia poznať všetci rodičia


Ukazuje sa, že existuje jedno dôležité pravidlo – a to pravidlo „prvých troch minút“. Akonáhle ho rodičia začnú dodržiavať, vzťahy v ich rodine sa v mnohom zmenia k lepšiemu.

Pravidlo „prvých troch minút“ znamená, privítať dieťa s takou veľkou radosťou, akoby keby ste sa stretli s priateľom, ktorého ste nevideli niekoľko rokov. A nezáleží na tom, či ste sa vrátili z obchodu, kde ste boli kúpiť chlieb alebo ste prišli domov z práce alebo ste sa vrátili z pracovnej cesty.

Spravidla všetko, čo vám chce dieťa povedať sa udeje v prvých minútach stretnutia. Preto majú práve prvé minúty taký veľký význam.

Tých rodičov, ktorí intuitívne dodržiavajú pravidlo „prvých troch minút“, si všimnete okamžite. Napríklad pri vyzdvihovaní dieťaťa zo školy sa vždy krčia k úrovni očí, objímajú sa pri stretnutí a hovoria, že dieťaťu ako veľmi im chýbalo. Zatiaľ čo ostatní rodičia jednoducho chytia dieťa za ruku a popritom s niekým telefonujú.

Po práci okamžite venujte všetku pozornosť dieťaťu. Vyzujte si topánky a bežte ku dieťaťu. Venujte mu pár minút, sadnite si vedľa neho, spýtajte sa aký malo deň a počúvajte ho. Potom choďte jesť a pozerajte spolu správy. Ak sa takýmto spôsobom nebudete dieťaťu venovať, bude za vami chodiť celý večer, bude chcieť viesť náročnú komunikáciu a bude si vyžadovať oveľa väčšiu pozornosť a lásku.

Advertisements

Nezáleží na množstve času, ale na emocionálnej blízkosti.

Niekedy pre dieťa znamená oveľa viac niekoľko minút emocionálnej konverzácie, ako celý deň strávený s vami, ak ste boli v tom čase so svojimi myšlienkami niekde inde. Skutočnosť, že sme stále v zhone a úzkosti, neurobí naše deti šťastnejšie, aj keď veríme, že to robíme pre seba a pre ich blaho.

Pre rodičov a deti má výraz „spoločný čas“ úplne iný význam.

Dospelým stačí, keď sú deti doma alebo chodia do obchodu, aby boli blízko pri nich. Pre deti však pojem „spoločný čas“ znamená, pozerať sa tvárou v tvár, keď rodičia sedia vedľa seba, odložia svoje mobilné telefóny, odpustia si myšlienky o stovkách problémov, ktoré ich ťažia a nenechajú sa rozptyľovať cudzími vecami. Dieťa vám nebude dôverovať, ak bude mať pocit, že jeho rodičia majú v okamihu komunikácie niečo dôležitejšie ako je práve ono.

Samozrejme, rodičia nemajú vždy čas hrať sa so svojimi deťmi, ale keď už tá chvíľa nastane, robia iba to, čo chce dieťa. Netreba mu dávať možnosti ako využiť voľný čas. Čas plynie a vy nebudete mať čas vrátiť minulosť späť. Vaši synovia a dcéry vyrastú, takže nestrácajte čas a začnite s nimi budovať dôveryhodné vzťahy hneď teraz.

Nech vám v tom pravidlo „troch minút“ pomôže.