Ľudia sa nemenia, len si dávajú dole masky


Každý má svoj vlastný život a svoje vlastné rozhodnutia. Pri vlastnom výbere sa nezameriavajte na nikoho iného. Ak máte pochybnosti, radšej z toho vykorčuľujte. Ak pochopíte, že to nie je vaše vysnívané, dajte od toho ruky preč. Každý má právo na svoju vlastnú cestu a na svoje vlastné chyby. Tým sa vytvára náš jedinečný život, píše psychológ Oksana Tsypina.

Raz prišla na konzultáciu vyčerpaná žena. Padla na stoličku pričom slzy jej tiekli takmer okamžite. „Prečo mi nikto nepovedal, že to bude takto?“ – pomedzi vzlykanie to neustále opakovala …. Môj rozhovor s ňou, mi dal veľa priestoru na zamyslenie. Chcem písať o niečom, čo vám nikdy nepovedia ani tí najbližší.
A teda….

1. Manželstvo vás nezachráni od problémov ani od prázdnoty, ani od osamelosti. Druhá osoba nenahradí váš vlastný defekt, skôr naopak, zvýrazní ho alebo odhalí a vy, iba vy sa s ním budete musieť vysporiadať.

2. Úprimne vám nepovedia, že je čestnejšie a lepšie zostať osamote (jeden) ako spojiť sa s niekým druhým, to je možnosťou, ku ktorej sa skláňame kvôli strachu, že už žiadna iná šanca nebude.

3. Deti nie sú vždy iba šťastím. Predstavujú problémy, nedostatok spánku, úplnú absencia času a niekedy aj života. Ak si to uvedomíte, je to v poriadku, ale ak máte predstavu, že pri narodení dieťaťa bude váš život voňať ružami – zamyslite sa dobre nad tým, či by ste mali mať deti.

4. Vzťahy prestavujú vzájomnú zodpovednosť, a ak každý bude zodpovedný len za seba a nie za svojho partnera, potom bude každému lepšie a pohodlnejšie osamote.

5. Aj tie rodiny, ktoré považujete za ideálne, majú svoje problémy a temné dno. Neexistujú žiadne ideálne rodiny.

6. Všetky „lásky“ končia rýchlo. Ak ste sa nenaučili hovoriť, rešpektovať, starať sa o seba a o svojho partnera, nemali by ste vstúpiť do vzťahu. Zatiaľ ste naň nedospeli.

7. Väčšina párov klame jeden druhému o sexe. Žena napodobňuje orgazmus, muž považuje kŕč údu za blízkosť. Obaja sú nespokojní a nahnevaní. Naučte sa čestne hovoriť o svojich sexuálnych túžbach – naučte sa hovoriť o všetkom.

8. Ak od začiatku nemáte vy a váš partner nič spoločné, je nepravdepodobné, že by sa zrazu niečo objavilo. Preto sa časom nesťažujte, videli ste, koho si beriete.

9. Naučte sa priznať si svoje chyby. Ak ste si uvedomili, že ste sa pri výbere osoby vedľa vás, pomýlili, okamžite odíďte. Nemotajte hlavu ani sebe ani iným.

10. Ľudia sa nemenia. Len si zložia masky. S láskou nikdy nikoho nezmeníte. Ak sa človek rozhodne, že ste klenot, pre ktorý dokáže zmeniť svoj život – je to jeho voľba. Ale ak sa rozhodnete prevziať funkciu dobrého čarodejníka – ste idiot.

11. Žiadna duchovná prax vás nemôže zachrániť pred skutočnými problémami. To, že ste ich prestali vidieť, ešte neznamená, že zmizli. Preto vyriešte problémy reálneho sveta konkrétnymi opatreniami.

12. Nežite podľa rád iných ľudí a nedovoľte ľuďom miešať sa do vášho vnútorného sveta a do sveta vašej rodiny. „Kuchynská psychológia“ je dobrý spôsob, ako zmierniť stres, ale veľmi zlý pomocník pri hľadaní účinných odporúčaní. Zvyčajne ide o výmenu mozgových závitov.

13. S mužmi je to jednoduché: musia byť podporovaní, počúvaní, nakŕmení a musia cítiť, že v dome majú svoje miesto. U žien je to tiež jednoduché: musíte s nimi hovoriť a dať im istotu okorenenú pocitom lásky. Najjednoduchšie je, byť ku každému úprimný a nechcieť partnera akýmkoľvek spôsobom zraniť.

14. K vytvoreniu rodiny a k narodeniu detí je potrebné pristúpiť vtedy, keď budete vedieť, prečo ich potrebujete. Názory druhých či postoje spoločnosti, tu nefungujú.

15. Ak urobíte chybu, odpustite si a choďte ďalej. Život je príliš zaujímavý a krásny na to, aby ste ho vlastnými rukami premenili na peklo.