Ako sa inteligentní ľudia správajú k ľuďom, ktorých nemajú radi


Niektorí ľudia nás privádzajú do šialenstva a my sami sme schopní privádzať do šialenstva iných. Nemáme radi tých, ktorí sú bezohľadní k druhým, prísni, radi klebetia, pchajú nos do našich vecí alebo jednoducho nerozumejú našim vtipom, ale očakávajú, že sa budeme smiať na ich vtipoch.

Zrejme ste sa už niekedy zamýšľali nad tým, či je možné byť objektívny voči ľuďom, ktorí vás neustále rozčuľujú a s ktorými by ste nikdy nechceli ísť na spoločný obed, a ako sa môžete naučiť byť ústretový ku každému človeku, s ktorým prichádzate do styku.

Aj v ideálnom svete by bolo nereálne vytvoriť tím, v ktorom by boli len ľudia, ktorých by ste pozvali na grilovačku. Preto inteligentní ľudia často komunikujú aj s ľuďmi, ktorých nemajú radi. Musia to jednoducho urobiť. A robia to takto.

1. Uznávajú, že sa nemôžu páčiť všetkým

Niekedy sa chytíme do vlastnej pasce, keď si namýšľame, že my sme tí dobrí. Myslíme si, že každý, koho stretneme, nás má rád, aj keď to tak nie je. Nepochybne sa stretnete aj s problematickými ľuďmi, ktorí vám budú oponovať. Inteligentní ľudia to vedia. Tiež vedia, že konflikty alebo rozpory sú spôsobené rozdielmi v systémoch hodnôt.

Človek, ktorý sa vám nepáči, v podstate nie je zlý. Dôvodom vášho odmietavého postoja sú odlišné hodnoty, a to vytvára napätie. Keď si uvedomíte, že nie každému musíte byť sympatický a ani vám nemusí byť sympatický každý vzhľadom na rozdielnosť vášho hodnotového systému, môžete pri hodnotení situácie vylúčiť emócie. A to vám pomôže dospieť k dohode.

Advertisements

2. Tolerujú (neignorujú ani neprepúšťajú) tých, ktorých nemajú radi

Iste, môžete sa zmieriť s tým, že vás niekto stále kritizuje, zatínať zuby pri trápnych vtipoch alebo si nevšímať dotieravé správanie, ale nie je nič horšie ako neustále potláčanie podráždenosti. Z hľadiska konečného výsledku je prehnaná snaha získať si sympatie ľudí väčším problémom ako ich nedostatok.

Potrebujete ľudí, ktorí majú rôzne názory a neboja sa s vami polemizovať. Sú to ľudia, ktorí vám nedovolia robiť hlúposti. Týchto ľudí treba tolerovať, aj keď to nie je ľahké. Často sú to práve oni, ktorí nám predkladajú výzvy alebo nás provokujú, ale zároveň nás podnecujú k novým veciam a pomáhajú posúvať celý tím k úspechu. Vedzte, že ani vy nie ste dokonalý, ale ľudia vás aj tak tolerujú.

3. Sú zdvorilí k tým, ktorých nemajú radi

Nech už cítite čokoľvek k inému človeku, ten sa bude orientovať podľa vášho správania a vzťahu k nemu a pravdepodobne sa k vám bude správať rovnako. Ak sa k nemu budete správať hrubo, zrejme odloží všetku slušnosť bokom a bude sa k vám tiež hrubý. Pamätajte si, že ak budete zdvorilí, ľudia vás budú tolerovať.

Je veľmi dôležité vedieť ovládať výraz svojej tváre. Mali by ste vedieť prejaviť, že daného človeka považujete za odborníka a že k nemu máte dobrý vzťah. Pomôže vám to neznížiť sa na jeho úroveň a nenechať sa vtiahnuť do jeho aktivít.

Advertisements

4. Tlmia svoje očakávania

Ľudia majú neraz nereálne očakávania vo vzťahu k iným ľuďom. Môžeme očakávať, že v určitej situácii budú iní ľudia konať presne tak, ako by sme konali my, alebo že povedia to, čo by sme mohli povedať my, čo chceme práve počuť. Napriek tomu to nie je reálne. Ľudia majú vrodené charakterové vlastnosti, ktoré do veľkej miery určujú ich reakcie. Očakávať od iných, že budú robiť to isté, čo by ste robili vy, znamená vopred sa pripraviť na sklamanie a rozčarovanie.

Ak dotyčný človek vo vás zakaždým vzbudí tie isté pocity, prispôsobte tomu svoje očakávania. Budete tak psychicky pripravení a nebudete zaskočení jeho správaním. Inteligentní ľudia takto postupujú stále, a preto ich správanie nesympatického človeka nikdy neprekvapí.

5. Neanalyzujú oponenta, ale samých seba

Nech sa cítite akokoľvek, ľudia nemôžu byť vo vašej koži. Je dôležité, aby ste vedeli, ako zvládať svoje emócie, keď máte do činenia s niekým, kto vás rozčuľuje. Namiesto toho, aby ste mysleli na to, čo vás na danej osobe irituje, sa radšej sústreďte na to, prečo takto reagujete. Často sa nám na druhých nepáčia rovnaké veci, aké sa nám nepáčia na sebe samých. Okrem toho títo ľudia nie sú tlačidlom spúšťača, len ho stláčajú.

Presne identifikujte spúšťacie mechanizmy, ktoré môžu vplývať na vaše emócie. Vtedy budete môcť predvídať svoju reakciu, zmierniť ju alebo dokonca zmeniť. Majte na pamäti, že je ľahšie zmeniť svoje vnímanie, vzťah a správanie, ako prinútiť niekoho iného, aby sa stal iným človekom.

Advertisements

6. Urobia si pauzu a zhlboka sa nadýchnu

Sú veci, ktoré vás neustále rozčuľujú. Možno je to kolega, ktorý pravidelne nedodržiava termíny, alebo človek, ktorý robí trápne žarty. Ujasnite si, čo vás rozčuľuje a kto stáča vaše tlačidlá. Tak sa na to môžete pripraviť.

Ak sa dokážete pozastaviť, ovládnuť stúpajúci adrenalín a potom sa spojiť s intelektuálnou časťou mozgu, budete môcť lepšie viesť rokovania a zdôvodniť svoje rozhodnutia. Hlboký nádych a jeden veľký krok späť vám pomôžu upokojiť sa a ochránia vás pred nadmerným rozčúlením, a tým vám umožnia konať s jasnejšou mysľou a otvoreným srdcom.

7. Vyjadrujú svoje potreby

Ak vás niektorí ľudia neustále obťažujú, pokojne im dajte najavo, že vám ich správanie a štýl komunikácie prekáža. Vyvarujte sa obviňujúcich fráz, namiesto nich skúste použiť formulku: „Keď vy…, tak ja cítim…“ Napríklad: „Keď ma prerušujete počas porady, cítim, že si nevážite moju prácu.“ Potom sa zastavte a počkajte na odpoveď.

Možno zistíte, že druhá osoba si neuvedomila, že vaše vystúpenie ešte neskončilo, alebo že váš kolega bol taký vzrušený vlastným nápadom, že ho v návale nadšenia vyslovil.

Advertisements

8. Udržiavajú si odstup

Ak všetky ostatné spôsoby nefungujú, inteligentní ľudia si vytvoria odstup od toho, kto sa im nepáči. Ospravedlňte sa a choďte svojou vlastnou cestou. Ak ste v práci, prejdite do inej miestnosti alebo si sadnite na druhý koniec konferenčného stola. Vďaka odstupu a nadhľadu sa môžete vrátiť k diskusii a byť v interakcii s ľuďmi, ktorých máte radi a nemusíte sa starať o tých, ktorých nemáte radi.

Samozrejme, všetko by bolo jednoduchšie, keby sme sa mohli rozlúčiť s ľuďmi, ktorých nemáme radi. Žiaľ, všetci vieme, že v živote to tak nebýva.