Vzdelávať k vďačnosti: Ako naučiť deti vážiť si to čo majú a čím sú


Vďačnosť je jednou zo základných čŕt šťastného človeka. Ale ako vychovať vďačné dieťa v našom materialistickom svete? Nestačí vedieť povedať čarovné slovíčka „prosím“ a „ďakujem“.

Vďačnosť je schopnosť vážiť si to, čo máte. Aby ste si to osvojili, nasledujúce cvičenia by ste mali pravidelne opakovať.

Darčeky dňa

Každý deň, bez ohľadu na to, či je ráno a či večer, si sadnite vedľa dieťaťa a spolu spíšte zoznam „darov“ daného dňa: chvíle, udalosti, dojmy, za ktoré ste vďační. Môžu to byť ľudia, hry, dobroty – čokoľvek. Hlavná vec je naučiť sa vnímať ako dar, všetko čo sa nám deje. Môžete si dokonca zaviesť „Denník vďačnosti“.

Deň dobrého skutku

Je to jeden deň v mesiaci, keď vy a vaše deti robíte niečo užitočné pre ostatných: čistenie dvora, triedenie vecí pre charitatívne organizácie, nákup krmiva pre psie útulky. Deťom to pomôže pochopiť dôležitosť toho, že je príjemné nielen vziať, ale aj dať. Toto je dôležitá súčasť vďačnosti.

Pamätáš si…

Pekné spomienky si treba uchovať. Keď si spomínate na príjemné udalosti dňa, poviete: „Pamätáte si, ako sa vám to páčilo, keď …“, „Ako ste boli radi, keď …“, „Aký ste šťastní, keď …“. A dokonca aj negatívna situácia sa môže zmeniť na príležitosť vďačnosti, napríklad, keď ste pripravili niečo, čo dieťa nechce jesť: „Aké je to len zdravé, my ťa nenútime jesť, čo sa ti nepáči!“

Si môj pomocník

Ak to poviete deťom, nadobudnú pocit, že si ich vážite a budú sa snažiť a pomáhať vám ešte viac ako doteraz.

Si taký starostlivý

Súčasťou vďačnosti je schopnosť starať sa o druhých. Aj keď dieťa robí niečo rutinné: po jedle odloží tanier do drezu alebo si uprace hračky, povedzte mu: „Aký si len starostlivý! Samozrejme, tiež ich pochváľte a poďakujte im. Je dôležité podporovať ich v myšlienke, že sú pozorní, zodpovední a starostliví – to je veľmi dôležité.

O čo sa môžeme dnes podeliť s ostatnými?

To, čo sme vedeli už dlho, potvrdili aj vedecké výskumy: malé deti sú šťastnejšie, keď majú príležitosť deliť sa s ostatnými. Najväčšiu radosť majú vtedy, keď niekomu podarujú dar, ktorý vyrobili vlastnými rukami alebo ho kúpili za ušetrené peniaze. V skutočnosti sa dajú darovať aj láskavé slová. Môžete sa podeliť o darček alebo hračku. Úlohou rodiča je zabezpečiť, aby sa to stalo (vedome) aspoň raz denne.

Aké len máte šťastie

V každom okamihu dňa nezabúdajte na to, aké máte šťastie: že do víkendu zostávajú len štyri dni, na nohách máte pohodlné a krásne topánky, že v kaviarni je k dispozícii bezplatný stôl a zmrzlina.

Aké skvelé, však?

Toto cvičenie je veľmi podobné predchádzajúcemu, ale niekedy je lepšie pozmeniť frázu. „Aké je skvelé, keď celá rodina pije čaj spolu, však?“ Alebo „Je skvelé, že máme čas ležať na gauči, že?“ Alebo „Je perfektné, že sa môžeme podeliť o svoje myšlienky a nápady, nie?“

Šťastie nie je výsledkom prijatia niečoho, čo nemáme, je to uznanie hodnoty, ktorú máme. Verte mi, deti, najmä malé deti, nevedia koľko úsilia stojí ich pohodlie a radostné detstvo. Ale ak s nimi pravidelne cvičíte, aby si všímali a vážili to čo majú, určite ocenia aj vašu rodičovskú prácu a všetko, čo ich obklopuje.