Ak sa k nám zle správa človek, ktorý patrí k nášmu najbližšiemu okoliu, rozhodne by ste mu mali dať najavo, že ak nezmení svoj postoj, budete sa od neho dištancovať, pretože vašou prioritou je vaše osobné blaho.
Ak sa k nám niekto správa zle, máme tri možnosti: rozumne reagovať, pokorne to znášať a zmieriť sa s tým alebo reagovať agresívne.
Zvládať emócie v stresových situáciách nie je jednoduché, pretože sa vtedy aktivujú určité oblasti nášho mozgu. Keď sa k nám niekto správa zle, neúctivo alebo sa nám vyhráža, tak v mozgu sa ihneď aktivizuje prefrontálna kôra, amygdala (mandľové jadro), predná cingulárna kôra a ostrovček.
Tieto oblasti v mozgu súvisia s naším inštinktom sebazáchovy, a práve oni nás nútia patrične reagovať, či už prejaviť agresivitu alebo utekať pred „nebezpečenstvom“.
Musíme sa však naučiť zvládať takéto situácie pomocou emocionálnej inteligencie. Tak sa zbavíme pocitu strachu alebo hnevu, ktorý nás môže úplne ovládnuť a my stratíme sebakontrolu.
Tu je 5 sľubov, ktoré si treba dať, aby ste správne reagovali, keď sa k vám bude niekto správať nevhodným spôsobom.
1. Sľubujem si, že vždy budem mať na pamäti, kto som a akú mám hodnotu.
Keď sa k nám niekto zle správa a prekračuje prípustné hranice, veľmi tým zraňuje naše sebavedomie. Patria sem pohŕdanie, urážlivé slová, ponižovanie a klamstvo.
Ak sme konfrontovaní s takýmito situáciami a takýmto prístupom k nám, sme deprimovaní a zdrvení, pretože sa tým útočí na niečo, čo je nám nadovšetko drahé: na našu sebaúctu a osobnú integritu.
A ak vám niekto povie, že „nestojíte ani deravý groš“ alebo že „ste nula“, tak prepadnúť zúrivosti je tá posledná vec, ktorú by ste mali urobiť.
Prvou a najdôležitejšou vecou v takomto prípade je nebrať si poznámky iných ľudí príliš k srdcu. Mali by ste reagovať dôstojne a vždy mať na pamäti, že ste hodnotný človek a byť si vedomý svojej vlastnej ceny.
Slová iných ľudí nás predsa necharakterizujú. Preto sa treba naučiť zvládať akúkoľvek agresiu voči nám tak, aby sme neboli vyvedení z rovnováhy alebo sa prestali ovládať.
2. Sľubujem si, že obmedzím tvoju agresivitu
Predstavte si takýto obraz: okolo vás pláva zlatý záchranný kruh, ktorý vám pomáha „udržať sa na hladine“ v akomkoľvek prostredí a v akomkoľvek okolí: doma, v práci atď…
Je to vaša opora a každodenná sila, ktorá vám uvoľňuje a dláždi cestu… Jedného dňa však do vášho života vstúpi niekto, kto sa dostane k vám príliš blízko.
Za chrbtom nesie niečo ostré (oštep, ihlu, to je jedno čo) a zradne tým mieri na váš záchranný kruh, aby ho prepichol a vypustil z neho všetok vzduch.
Následne zistíte, že sa začínate topiť.
Nedovoľte, aby sa vám niečo také stalo. Máte plné právo tomu zabrániť, brániť sa, stanoviť si hranice, určiť, čo sa voči vám smie a čo nie. Nedovoľte, aby vám niekto ublížil.
3. Sľubujem si, že budem sebavedome hovoriť
V prvom rade treba vždy a v každej situácii zachovať pokoj. Len tak môžete sebavedome hovoriť.
Predstavte si palác s bielou dvoranou s otvorenými oknami, cez ktoré do miestnosti preniká svetlo a vzduch. Vstúpte a zhlboka sa nadýchnite. Nič z toho, čo hovoria alebo robia iní, vás nesmie prinútiť zabudnúť na to, kto ste a akú máte hodnotu.
Keď pocítite, že ste sa úplne upokojili, začnite rozprávať. Byť sebavedomý a dokonca razantný znamená byť schopný hovoriť pokojne, ale rozhodne a jasne dať najavo, čo si voči vám možno dovoliť a čo nie.
Hovorte bez strachu a bráňte sa.
4. Sľubujem si, že sa budem dištancovať od všetkých, ktorí sa ku mne zle správajú.
Kto sa k vám zle správa, nie je hoden vášho času ani pozornosti. Sú ľudia, ktorí sú skutočnými expertmi na „vyrábanie“ problémov ostatným. Snažia sa každého nakaziť svojou zlou náladou a pohŕdajú tými, čo si to najmenej zaslúžia.
Veľmi často nás utláčajú ľudia, ktorí patria do nášho najbližšieho okolia: kolegovia, príbuzní alebo dokonca náš životný partner.
Treba si uvedomiť dôležité pravidlo: kto sa k vám zle správa, ten si vás neváži, nesúcití s vami a nezdieľa vaše emócie. A žiť v tomto napätí deň čo deň sa nedá, je to príliš deštruktívne a ničí to vašu osobnosť.
Treba sa nad tým zamyslieť a urobiť patričné rozhodnutie: jasne povedať takému človeku, že mu nedovolíte, aby sa k nám takto správal a že nedopustíte, aby nás ďalej trápil. Dajte mu najavo, že ak v tom bude pokračovať, budete sa od neho dištancovať a zachovávať si odstup pre svoje vlastné dobro.
Napokon, vaša emocionálna pohoda je pre vás prvoradá.
5. Sľúbte si, že si zahojíte rany a budete ešte silnejší.
Najviac nás dokážu zraniť ľudia, ktorí sú nám najbližší: partner, brat, rodičia… A niekedy nestačí len držať si od nich odstup. Sklamanie a rozhorčenie v duši naďalej zostávajú a tieto rany treba vyliečiť.
Doprajte si čas. Potrebujete ho pre seba, aby ste sa cítili lepšie. Nájdite si nejakú činnosť, ktorá vás teší: choďte na prechádzky, píšte, maľujte, cestujte, trávte čas s priateľmi.
Útechu môžete nájsť v mnohých veciach. Najlepším spôsobom, ako si vyliečiť rany, je obklopiť sa ľuďmi, ktorí vás majú skutočne radi a ktorí si zaslúžia vašu lásku. Veď ako sú ľudia, ktorí vnášajú do nášho života smútok a žiaľ, sú aj takí, čo nám pomôžu začať odznova. Jednoducho ich stačí nájsť.