Ak je dvom ľuďom súdené byť spolu, spája ich neviditeľná karmická niť.


Škoda, že pojem „spriaznená duša“ pre mnohých znamená len otrepané klišé. Veď spriaznenosť duší je pozitívny symbol prepojenosti a šťastia ľudí. Základy tohto pojmu položil Platón v diele Hostina, kde Aristofanes tvrdí, že človek je tvor s ôsmimi končatinami a dvoma hlavami. Údajne bohovia rozdelili človeka na dve časti, aby ho oslabili (kvôli tomu sa cíti menejcenný). Teoreticky si každý môže nájsť svoju spriaznenú dušu a potom sa obaja budú cítiť na absolútne plnohodnotní.

Treba sa zmieniť o neviditeľnom vlákne, ktoré spája dve spriaznené duše a ktoré sa nedá roztrhnúť. Podľa starých legiend bohovia uviazali túto niť ľuďom okolo členkov a jej farba je červená – ako vášeň alebo láska.

Pozitívna symbolika spriaznenosti duší a spojovacích vlákien je zrejmá; tieto spojenia, uzly a putá sa nikdy nepretrhnú, takže keď sa spriaznené duše spoja, ako im je predurčené, nič nie je nemožné. Inými slovami, všetko je možné a bodka.

Našťastie pojem „spriaznená duša“ nie je klišé pre každého a mnohí významní ľudia sa k jeho významu ochotne hlásia. Pozrite, čo hovorí umelkyňa Julie Dillon:

„Náš vesmír dáva každej duši dvojníka – odraz nás samých – príbuzného ducha. A nech by boli kdekoľvek a akokoľvek vzdialení, hoci aj v rôznych dimenziách, vždy sa nájdu. To je osud. To je láska“.

Advertisements

A toto povedal slávny mystik Edgar Cayce:

„Spriaznenosť duší je trvalé spojenie s druhým človekom, ktoré duša pociťuje v rôznych obdobiach a na rôznych miestach počas svojho života. Druhý človek nás priťahuje na duchovnej úrovni nie preto, že by nás jedinečným spôsobom dotváral, ale preto, že v prítomnosti tohto človeka dostávame impulz, aby sme dosiahli úplnosť v sebe“ .

Veľmi zaujímavý je pohľad Lindy Bradyovej:

„Spriaznenú dušu spoznáme vďaka najvyššej miere pohodlia a bezpečia, ktoré v prítomnosti tejto osoby zažívame. To neznamená, že nie sú žiadne problémy, ktoré je treba riešiť. Znamená to skôr, že intuitívne cítime, že s týmto človekom dokážeme vyriešiť všetky problémy bez straty jeho úcty a lásky“.

A nakoniec slová spisovateľky Elizabeth Gilbertovej:

„Ľudia si myslia, že spriaznená duša je človek, ktorý sa k vám dokonale hodí, a preto všetci po ňom túžia. Ale skutočná spriaznená duša je zrkadlo, je to človek, ktorý vám ukáže všetko, čo vám bráni v rozvoji, je to človek, ktorý upriami vašu pozornosť na seba samého a ktorý vám pomôže zmeniť váš život“.