9 pravidiel pre šťastný vzťah


Predstav si, že muža a ženu delí od seba dvadsať krokov. Teraz musíš urobiť svojich desať krokov a zastaviť sa. Ak ťa tam ten druhý nečaká, už nerob jedenásty krok, lebo potom budeš musieť urobiť dvanásty, trinásty a tak ďalej po celý život. Každý musí urobiť svojich 10 krokov.

1. Vždy si do svojho života priťahujeme práve takého človeka, akým sme v podstate aj my sami. Ak nie ste spokojní so svojím okolím, nahliadnite do svojej duše. Ak si myslíte, že máte šťastie na ľudí, je to preto, že vy ste taký. Ak teda chcete do svojho života pritiahnuť vzácneho človeka, staňte sa takým istým.

2. Čo dávame, to aj dostávame. Správajte sa k partnerovi tak, ako by ste chceli, aby sa on správal k vám.

3. Všetci veľmi potrebujeme lásku. Láska znamená prijatie, úprimnosť, nehu, starostlivosť, ochotu dávať a preberať zodpovednosť, spoľahlivosť, nesebeckosť, štedrosť. Čím viac týchto vlastností prejavujeme, tým viac sa nám ich dostáva späť. Také prejavy ako strach, žiarlivosť, závislosť, manipulácia, kontrolovanie, sťažnosti, výčitky ničia vzťahy a nemajú nič spoločné s láskou.

4. Každé slovo má svoju moc. Môže liečiť, aj zabíjať. Dávajte si pozor na to, čo hovoríte. Nálepkovanie, urážky, výčitky spôsobujú rany na duši a tie sa len ťažko hoja. Majú nezvratný účinok. Pretože v duši každého z nás je dieťa, ktoré cíti strach z odmietnutia. Dbajte o to, aby ste nepodcenili svoju schopnosť ublížiť druhému. Využívajte silu slov len na láskavú komunikáciu, komplimenty, vyjadrenie uznania a podpory.

5. Dôvera je životne dôležitým prvkom. Bez nej sa človek stáva podozrievavým, úzkostlivým a plným obáv a druhý sa cíti chytený do citovej pasce a má pocit, že nemôže voľne dýchať. Žiarlivosť je strach z osamelosti, prejav nízkeho sebavedomia a nelásky k sebe samému. Dôvera je základným prvkom pravej lásky.

6. Buďte úprimní. Láska nikdy nie je strnulá, je ako rastlina, ktorá buď rastie a kvitne, alebo vädne a odumiera. Všetko závisí od toho, čo s ňou urobíme. Úprimná komunikácia je ako voda, bez ktorej rastlina nemôže prežiť. Hovorte si navzájom o svojich túžbach, postojoch a pocitoch. Dajte svojmu partnerovi najavo, že ho máte radi a vážite si ho. Nikdy sa nebojte povedať: „Milujem ťa. Nebojte sa svojho partnera často chváliť. Úprimná pochvala je ako slnko pre rastlinu, vdýchne do vášho vzťahu nový život.

7. Milovať znamená bezvýhradne venovať časť samého seba bez nároku na odmenu. Ak chcete lásku prijímať, musíte ju aj dávať. A čím viac jej dáte, tým viac dostanete. Láska je ako bumerang, vždy sa vráti. Možno nie vždy od toho, komu ste ju venovali, ale vráti sa vám. A vráti sa stonásobne. Je dôležité pamätať na to, že máme neobmedzený zdroj lásky. Keď ju dávame, nestrácame ju. A jediný spôsob, ako stratiť lásku v našom vnútri, je nedať ju iným. Jedným z dôvodov, prečo ľudia tak zriedkavo zažívajú lásku, je to, že čakajú, kým ich niekto iný začne milovať ako prvý. Je to ako s hudobníkom, ktorý hovorí: „Budem hrať, len keď ľudia začnú tancovať.“ Alebo očakávať teplo od ohňa a neprikladať do neho polená. Pravá láska si nekladie žiadne podmienky a nič nežiada na oplátku. Tajný recept na celoživotný šťastný vzťah je nestarať sa o to, čo môžeš dostať, ale o to, čo môžeš dať.

8. Dotyk je jedným z najpôsobivejších prejavov lásky, ktorý umocňuje vzťahy. Dotknúť sa niekoho znamená dotknúť sa jeho duše. Možno preto, keď nás niekto urazí, zvykneme hovoriť: „Nedotýkaj sa ma!“ Objímajte milovaného človeka častejšie, len tak, bez sexuálneho motívu, držte sa za ruky. Vedci urobili experiment v jednej londýnskej nemocnici. Hlavný chirurg zvykol navštíviť každého svojho pacienta večer pred operáciou, aby mu odpovedal na otázky a vysvetlil podstatu operácie. Chirurg počas experimentu držal každého pacienta za ruku počas niekoľkých minút, kým s ním hovoril. Títo pacienti sa zotavili trikrát rýchlejšie ako ostatní. Keď sa niekoho dotýkame so záujmom, mení sa naša aj jeho fyziológia – znižuje sa hladina stresových hormónov, upokojuje sa nervový systém, zlepšuje sa imunitný systém a emocionálny stav. Existuje názor, že ak neobjímeme 7 alebo 8 ľudí za deň, sme odsúdení na choroby.

9. Ak niekoho milujeme, musíme mu dať slobodu. Slobodne sa rozhodovať, slobodne žiť tak, ako sám chce a nie tak, ako chceme my. Každý z nás potrebuje osobný priestor. Ľudia potrebujú byť vo svojich vzťahoch slobodní, pretože inak sa cítia lapení do pasce. Ak niekoho naozaj milujete, musíte rešpektovať jeho priania a potreby. Nie je vždy ľahké dať slobodu niekomu, koho milujete, ale inej cesty niet. Múdrie príslovie hovorí: „Čím viac slobody dáme druhému človeku, tým je nám drahší“.